Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

A w temacie temperatur to rozmawiałem dzisiaj z moim wykonawcą. Przy okazji temat zboczył na temperatury dz. W piątek miał montaż PCi, do której inwestor sam wykonał dz w gliniastym błocie. A może u kogoś z forumowiczów? Przyznawać się proszę! Na starcie (dziewicze dz) temperatura zaledwie 4C. To burzy moje teorie o wyższości dz układanego taplając się w wykopie nad montowanym na sucho. Puki co to ja wcale nie mam wiele gorszych parametrów dz. Skąd więc biorą się u niektórych szczęśliwców temperatury dz na poziomie 6C, a nawet wyżej, w styczniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A w temacie temperatur to rozmawiałem dzisiaj z moim wykonawcą. Przy okazji temat zboczył na temperatury dz. W piątek miał montaż PCi, do której inwestor sam wykonał dz w gliniastym błocie. A może u kogoś z forumowiczów? Przyznawać się proszę! Na starcie (dziewicze dz) temperatura zaledwie 4C. To burzy moje teorie o wyższości dz układanego taplając się w wykopie nad montowanym na sucho. Puki co to ja wcale nie mam wiele gorszych parametrów dz. Skąd więc biorą się u niektórych szczęśliwców temperatury dz na poziomie 6C, a nawet wyżej, w styczniu?

 

A kiedy ten kolektor był robiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby. Ale chyba Waćpan przesadzasz. Na pewno nie kopał na mrozach (bo rura PE tego nie lubi), a jeśli nawet, to jak układał w błocie to wyrównanie temperatur może potrwać najwyżej kilka dni.

 

Tylko w którą stronę o tej porze roku się te temperatury wyrównują? ;)

To jest tylko takie nasze gdybanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji profesji mam do czynienia z wykopami na co dzień. I zauważyłem jedną znamienną rzecz. O tej porze roku wszystkie chłopy na awarii pchają się do wykopu. Nikt nie chce marznąć nad dołkiem podając narzędzia i materiały! A ziemia z urobku wędruje nazad wcale nie przemrożona. Kilka godzin to za mało, żeby wyziębić taką masę gleby. Poza tym wystarczy popatrzeć na proporcje objętości wybranej gleby do tej nietkniętej. Masa wychłodzonej (częściowo) gleby wciepniętej do dołka to marny ułamek otoczenia rury dz :). To tak w kwetyji gdybania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum! Pompa IVT 6kw uruchomiona 09-2011r sterowana zewnętrznym i pokojowym czujnikiem temp w stosunku 50/50 , Dom 120 m2 na całości podłogówka, DZ pionowe 2x70m. Temperatura DZ po ok 4godz. po takim czasie wyłącza się PC wynosi 3/1,5 pompka obiegowa DZ ustawiona na max. Myślę że delta temperatur DZ trochę za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum! Pompa IVT 6kw uruchomiona 09-2011r sterowana zewnętrznym i pokojowym czujnikiem temp w stosunku 50/50 , Dom 120 m2 na całości podłogówka, DZ pionowe 2x70m. Temperatura DZ po ok 4godz. po takim czasie wyłącza się PC wynosi 3/1,5 pompka obiegowa DZ ustawiona na max. Myślę że delta temperatur DZ trochę za mała?

to dlatego że masz mocno przewymiarowane DZ. Ale zmniejsz bieg obiegówki na DZ powiedzmy na drugi i juz delta bedzie wieksza...ale po co?? Straci na tym DZ bo bedzie musiało ogrzewać z powiedzmy 0 do 3 a nie tak jak teraz z 1,5 do 3. Chyba że obiegówka mocno zre prad. MOzna sie pokusic o zmiane na nizszy bieg. tak do 4 stopni jest optymalnie

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie czy masz na tych 2x70 rotametry założone czy o przepływie decyduje tylko pompka DZ?

właśnie przepływomierze to bardzo dobra rzecz. Raz widzimy czy każda sonda pracuje identycznie, dwa można sprawdzic jaki mamy przepływ przez DZ i sprawdzić w instrukcji pompy jak to sie ma do jej zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy o przepływie decyduje tylko pompka DZ?

O przepływie decyduje pompka DZ i opory przepływu instalacji. Czym mniejsza delta na DZ, tym większa sprawność pc, uzyskanie mniejszej delty DZ wymaga większej mocy obiegówki - zmniejsza się COP układu. Zawsze gdzieś jest kompromis między COP samej pompy a COP całego układu, czyli pc+obiegówka i to zależy od oporów przepływu. Zazwyczaj delta koło 4 stopni jest ok, jeśli jest mniejsza przy małej mocy obiegówki, tym lepiej.

właśnie przepływomierze to bardzo dobra rzecz

Ale przepływomierze to zazwyczaj dodatkowe opory przepływu, a więc spadek COP całej instalacji. Czy każda sonda pracuje identycznie można sprawdzić mierząc jej temperaturę - dla wszystkich pętli powinna być taka sama. Jaki mamy przepływ też możemy zmierzyć za pomocą termometru. Jeśli różnica zasilanie-powrót z DZ jest mniejsza niż 4 stopnie, to przepływ jest prawidłowy i to nam powinno wystarczyć. Ciekawscy znając moc pompy mogą policzyć jaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze Kolega zaczerpnął z kategorii "mity i wierzenia ludowe" - DZ poziome także zapewnia niezależność od warunków atmosferycznych z jedną tylko różnicą - wyższe temperatury średnie zimą (przy prawidłowym doborze i wykonaniu, bo może być też gorzej niż w poziomym).

Natomiast drugie jest prawdą.

Być może taką książkę kiedyś i czytałem, jednak nie rozumiem za bardzo Twojej wypwiedzi.

Ja pisząc o wpływie warunków zewnętrznych (atmosferycznych) miałem na myśli regenerację źródła. Poziome bardziej zależy od opadów, nasłonecznienia, cieków wodnych. Zgodzisz się z tym? Bo ja się zgodzę, że w sprzyjających warunkach z poziomego DZ można uzyskać wyższe temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post

A w temacie temperatur to rozmawiałem dzisiaj z moim wykonawcą. Przy okazji temat zboczył na temperatury dz. W piątek miał montaż PCi, do której inwestor sam wykonał dz w gliniastym błocie. A może u kogoś z forumowiczów? Przyznawać się proszę! Na starcie (dziewicze dz) temperatura zaledwie 4C. To burzy moje teorie o wyższości dz układanego taplając się w wykopie nad montowanym na sucho. Puki co to ja wcale nie mam wiele gorszych parametrów dz. Skąd więc biorą się u niektórych szczęśliwców temperatury dz na poziomie 6C, a nawet wyżej, w styczniu?

 

Witam wszystkich.

Być może chodzi o mnie, tylko że montaż odbył się w czwartek. Kolektor poziomy 6x100 pe 32 na głębokości 1,6-1,8 m wykonany we wrześniu. Pc 8,4 kw pobiera 2,3 kW/h. Dziś wymieniłem pompkę dolnego źródła i zużycie będzie mniejsze o ok 100 W. Dz, gz, kotłowania wykonane we własnym zakresie. Dom o pow ok. 150m2, bez docieplonych ścian ( tylko porotherm 25)o temp. wewnątrz 2-3 stop. na zewnątrz -2 do 2. Od czwartku do dzisiaj i nagrzaniu do 13 st pompa zużyła 129 kWh . Temp. dz - na starcie 3,5/0 , później 2,5/-1 lub 2,5/-05 w zależności od biegu pompki (25/60 II lub III bieg). Grunt gliniasty, poziom wód -0,3 m. Termometry kalibrowane na własnym organizmie (wskazywały moją temperaturę na poziomie 36,4 ) tak więc temperatury mogą się różnić o +- max 0,2 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...