Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

a żeby nie było całkiem off topic, to dalej nie mam szronienia...to najlepszy termometr...jak tylko pojawi sie szronienie na powrocie, to nie omieszkam dać znać(nawet wkleję zdjęcia)....i nie ma to nic wspólnego z moim czujnikami temperatury :p

 

Ale ja o tej "legendzie" absolutnie nie pisalem zlosliwie. Teaz Ci zazdroszcze takich nieprawdopodobnych warunkow na DZ :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie teraz -20 stopni a DZ 0,1 / -3,9

 

Nie chciało mi się sprawdzać o 5:00 jak się pompa wyłącza, ale pewnikiem mam tak samo ;)

 

dalej nie mam szronienia...to najlepszy termometr...jak tylko pojawi sie szronienie na powrocie, to nie omieszkam dać znać(nawet wkleję zdjęcia)....i nie ma to nic wspólnego z moim czujnikami temperatury :p

 

Ja też nie mam szronienia :). A temperatury na powrocie z PCi do dz mocno ujemne ;). Ale przyczyna jest taka, że PCi i wejście kolektora dz mam w nieogrzewanym garażu, gdzie temp. powietrza jest znacznie niższa niż możliwości schłodzenia dz przez pompę :p:P:P:P:P

adiqq wybacz, ale muszę się podnosić jakoś na duchu, a Ty to znosisz z wyjątkowym stoicyzmem. Kiedyś Ci postawię pyfko na pojednanie :popcorn:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 0,1/-2,8 , czy to powód do jakichś niepokojów?

 

Jesli masz w miare dokladny pomiar to Twoja PCi stara sie zmienic stan skupienia wody dokola rur DZ z cieklego na staly. Jako, ze taki proces wymaga odebrania z cieczy sporych ilosci ciepla zeby taka przemiana fazowa zaszla, to mozesz przy odpowiednio duzej ilosci wody dojechac na tych temp do cieplejszych dni.

Martwic sie mozesz zaczac, jesli temp na cieplejszym koncu bedzie ujemna i zacznie spadac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pompke na III bieg. Jesli masz odpowiednio dobre chlodzenie skraplacza, masz zysk na COP.

Jak to odpowiednie chlodzenie skraplacza? Mógłbyś mniejwięcej opisać na co zwrócić uwagę. Czy może dojść do sytuacji że pompa nie zdoła podnieść temp. zasilania do wymaganej, ze względu na zbyt dużą prędkość przepływu ? Czy nie powinno meć to znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły.. jedni twierdzą "po co pompa obiegowa ma pracować na najwyższym biegu - przecież zużywa za dużo prądu" i druga do której mi bliżej "producent określił minimalny przepływ w instalacji i tak ma być"

 

Moje widzenie tego zagadnienia w uproszczeniu.

Zakładam że dysponujemy stałą mocą - większy przepływ to więcej m3 ogrzanej wody, niższa różnica temperatur GZ ale za to stała ilość dostarczonej do GZ energii (w porównaniu do mniejszego przepływu) przy lepszym COP - PCi grzeje wodę na wyjściu do niższej temperatury, a chyba zgodzisz się że dla niższej temp. zasilania np 35st.C jest wyższa sprawność PCi niż dla temp np. 50st.C

 

Teraz pytanie czy straty na zasilaniu pompy obiegowej będą zrekompensowane wyższym COP PCi? Ciepłomierza nie mam więc Ci nie powiem, ale chyba niedowiarek ma ciepłomierze oraz licznik energii i byłby w stanie coś na ten temat powiedzieć (zerknij w jego arkusz ze zużyciem prądu - prowadzi go bardzo szczegółowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...