Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Najlepiej bylo by to sprawdzic empirycznie, ale nie kazdy ma takie samew opory przeplywu na GZ.

 

W przypadku mojej pompy, aby zrekompensowac te 25W roznicy pomiedzy biegiem II a III COP pompy misual by wzrosnac o wielkosc 0,0021. Przy spadku temperatury skraplacza o 1*C wzrost COP bedzie zapewne wielokrotnoscia tego rownowazacego zuzycie pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobiłem onegdaj szybki test i okazało się, że moja pompa ma "odwrotnie niż normalnie". Pomyślałem sobie, że jak zwiększę bieg na obiegówce gz to powinna spaść temp. zasilania gz i tym sposobem wzrośnie COP. W efekcie po zapodaniu "trójki" na pompce obiegowej gz na liczniku en. el. niewiele się zmieniło natomiast moc cieplna gz spadła dość wyraźnie. Delta gz spadła z 7,5C do ok. 6C. Jak widać na załączonym obrazku lepsza u mnie jest efektywność przy mniejszym przepływie. Pamiętam, że w dyskusji z producentem padło stwierdzenie o delcie gz w okolicy 7-8C jako optymalnej i to by się potwierdzało w mojej instalacji. Pewnikiem inne pompy mogą być zoptymalizawane na inne parametry, ale to trza by sprawdzić w warunkach bojowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne i pożądane. Jeszcze bardziej pożądane było zjechanie z temp. zasilania gz. Ale okazało się, że moc oddana do budynku spadła, chyba dlatego, że różnica temp. instalacji c.o. i powietrza w chałupie zmalała, a pobór prądu wprawdzie nieznacznie, ale podskoczył. Spodziewałem się lepszego efektu. Widać dla parametrów równowagi przy 21C w chałupie tak to jest i koniec. Jakbym grzał do 18C to na pewno byłoby lepiej. Tak miałem rok temu (wówczas na placu budowy) i COP był sporo lepszy, ale teraz to by mnie połowica przecięła w pół w najgrubszym miejscu ;).

 

A, byłbym zapomniał. Moc cieplną odczytuję z ciepłomierza.

Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak:

Ecopower C9 - 8,8,kW

dz 4x150 PE fi 40 + 2x40 PE fi 50

ogrzewanie ścienne co 10 cm w tynku tradycyjnym i trochę podłogówki (łazienki, kuchnia, ganek) też co 10 cm.

 

Jeżeli masz możliwość w miarę dokładnie pomierzyć podnoszenie pompki gz to moc grzewczą da się oszacować bez ciepłomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest trudniej. Warunki ustalone to po kilku godzinach, a po kilku godzinach inne temperatury zewnętrzne i po analizie. Ale w podobnych warunkach dla I biegu miałem moc 7,5-8kW, adla III biegu w okolicy 6,8-7,2kW (orientacyjnie bo już nie pamiętam dokładnie) czyli ok 10% mniej.

Zaraz ,coś tu nie gra.Masz pompę 8,8 kW przy 0-35st C .A skoro zasilanie DZ masz 2 st na + to moc pompy powinieneś mieć ponad 9 kW :eek:czyż nie tak?

Podaj jaka spreżarka siedzi w twojej pompie(pytam z ciekawości).:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz ,coś tu nie gra.Masz pompę 8,8 kW przy 0-35st C .A skoro zasilanie DZ masz 2 st na + to moc pompy powinieneś mieć ponad 9 kW :eek:czyż nie tak?

Podaj jaka spreżarka siedzi w twojej pompie(pytam z ciekawości).:D

 

Moc grzewcza bardziej zależy od odbiornika niż typu pompy. Miałem odczyty nawet i kilkanaście kWh jak budynek był wychłodzony. Przykładowo przy zasilaniu 26C i delcie 9C moc jest większa niż przy zasilaniu 32C i delcie 6,5C (przy takim samym przepływie). Moc grzewcza jest wprostproporcjonalna do różnicy temperatur i przepływu. O ile dobrze pamiętam to nominalny przepływ gz w karcie katalogowej jest 1300 l/h, a u mnie jest ok. 950 l/h. Schłodzenie gz mam na poziomie 6,8C. Dla tych parametrów moc grzewcza jest poniżej 8 kW.

Sprężarkę mam Copeland'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efekcie po zapodaniu "trójki" na pompce obiegowej gz na liczniku en. el. niewiele się zmieniło natomiast moc cieplna gz spadła dość wyraźnie. Delta gz spadła z 7,5C do ok. 6C. Jak widać na załączonym obrazku lepsza u mnie jest efektywność przy mniejszym przepływie.

 

Z tego wniskuję że nie zawsze jest korzystnie przeżucić na wyższy bieg. Po przełączeniu na III Temp. Zasilania GZ spadło z 30,8 na 30,2 powrót GZ nieznacznie podskoczył z 25,9 na 26,2 na DZ nie zauważylem żadnej różnicy -2,8/1 co prawda na pewno COP nieznacznie wzrósł ale chyba nie zrekompesuje to poboru prądu przez pompe GZ z 92W-II bieg na III-132W. Tym bardziej że pompka obiegowa GZ pracuje 24h/dobe przy ujemnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie cos mi tu u niedowiwarka nie gra. Moc oddawana jest zalezna TYLKO od delty temperatur i wielkosci przeplywu. Nie ma tutaj znaczenia temperatura zasilania na jakiej pracuje podlogowka. Przeplyw wzrosl o 30% a delta zmalala tylko o jakies 20%. Cieplomierz powinien pokazac wieksza moc dostarczana do podlogowki a kolega pisz, ze pokazal mniejsza

Podaj moze jeszcze raz jakie miales delty na 2 biegach i jakie przeplywy. Zobaczymy jak to wyjdzie w rachunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedowiarek sprawdz czy cos nie pokrecilem.

 

Zakladajac ze ronica przeplywiw to 300[l/min] (1200-900) dla tych 2 przypadkow i w przypadku wolnejszego przeplywu masz delte 7,5*C, to zeby przeplyw energii byl na tym samym poziomie przy przeplywie 1200[l/min] delta musiala by spasc do 5,63*C. Jesli jest wieksza, to i wiecej energii przeplywa wraz z czynnikiem.

Ronica nie jest duza, ale jednak jesli faktycznie miales delte na wiekszym przeplywie 6*C to cieplomierz powinien pokazac wieksza moc odbierana przez budynek.

Zweryfikuje prosze, czy aby te dane ktore podales nie zawieraja jakiegos bledu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj moze jeszcze raz jakie miales delty na 2 biegach i jakie przeplywy. Zobaczymy jak to wyjdzie w rachunkach.

 

Mogłem się pomylić w wartościach (pamięć mam całkiem dobrą, ale cokolwiek przykrótkawą ;)). Dokładne wartości musiałbym pomierzyć. Jednego jestem pewien - przy zwiększeniu przepływu temperatura spada na tyle, że moc grzewcza maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...