Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

CWU mocno mi zaniża COP. Ilość ciepłej wody u mnie jest znacząca w bilansie (ach te dziewuchy!). A grzanie do temp 45C to nie to samo co do 30C. Regulację c.o. mam ustawioną niezależnie od pogody - temp. wewn. ma być stała. Nie wiem, czy jestem przewrażliwiony, ale COP wyraźnie spada od kilku miesięcy mniej więcej proporcjonalnie do spadków (niewielkich) temp. dz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No... mam mocne postanowienie zwalczenia nadużywania tego dobrodziejstwa :). Ale za efekty nie ręczę - jestem w mniejszości :p

 

uuuu już to widzę, kochanie, dziś szybki prysznic, dzieci, szybko ząbki i do wyrka... wcześniej mi oczyszczalnia wyschnie niż moja banda zużyje gram wody mniej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowierek mylslal raczej o opcji: "Od tego tygodnia dziewczyny kapiemy sie TYLKO w soboty"

 

bez żartów, moje tak się rozbujały, że codziennie pełna wanna wody, jak lało przez tydzień to oczyszczalnia nie wyrabiała, powiedziałem : pełna wanna i szambo w ogrodzie albo bez szaleństw, oczyszczalnie mam INDRAN w glinie... daje radę ale rozwaga wskazana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowierek mylslal raczej o opcji: "Od tego tygodnia dziewczyny kapiemy sie TYLKO w soboty"

 

Pamiętam te czasy małolaty. Drzewiej tak bywało! A potem pani od polskiego na pytanie: "Jaki to czas: ja się myję, ty się myjesz, on się myje?" otrzymywała odpowiedź: "Sobota wieczór, pse Pani". Dzisiaj to śmieszy, a jeszcze 40 lat do tyłu, ech....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego stopniominuty to mit ? Ja mam ustawione na -180. Raz idzie do zera wolniej a raz szybciej a nieraz nawet spada do -400 ( tak miałem jak sprawdzalem czy grzalki sie załączą czy nie podnosząc krzywą do 4 gdy było na zewnatrz -22 ) i wtedy grzałki sie załączaja ( tak mam ustawione w menu systemowym ). Stopniominuty okreslaja zapotrzebowanie na prace pompy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniominuty okreslaja zapotrzebowanie na prace pompy

 

Stopniominuty, wg. NIBE, określają czas (w minutach) jaki potrzebuje PC do osiągnięcia obliczonej temperatury. Stąd uważam, że to mit/teoria/bzdura (niepotrzebne skreślić). Jest to poniekąd fajny parametr, który pozwala userowi na zabawę i określenie parametrów pracy. Sam zaczynałem od "serwisowych" 60 stopniominiut, szybko zmiana nastąpiła na 80, później 120, po wizycie serwisanta 140, a od wczoraj 160 i zamierzam dalej eksperymentować, bo jak inaczej ustawić optymalne parametry ? Co do krzywej, im bardziej płaska tym korzystniejsza a grzałki niech sobie tam siedzą i obrastają kamieniem (jeśli takowy jest). Nie po to zainwestowałem w PC (a nie mało) żeby odpalać grzałki, zastanawiać się czy wybór był dobry. Wybór był zdecydowanie najlepszy. Gaz, kominek, pelety, piece itp.wszystko raczej (jak ktoś przemyślał grawitacje to szacunek) potrzebuje zasilania, ja jestem w stanie ogrzać dom z generatora, sąsiad marznie (niby obcy człowiek a miło :)). Uważam, że PC to dobry wybór, szkoda tylko, że nie w tym kraju, tutaj wszelkie inwencje oszczędzania/ekologii tłumi się w zarodku, aż żal...

 

Ps: gdyby ktoś miał chęć podpiąć NIBE do Modbusa, służę pomocą (wymagany moduł modbus'a NIBE).

 

Przepraszam za OT...

Edytowane przez xlr8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopnio-minuty pozwalaja na zmniejszenie / zwiekszenie liczby zalaczen pompy ciepla - to jest glowan cecha tego paramteru.

Jesli ustawiona jest wartosc wyzsza to rzadziej zalacza sie pompa i odwrotnie, jesli ustawimy niski parametr to zalacza sie czesciej.

Oznacz, tak z grubsza o ile stopni w zadanym czasie musi sie zmienic temp. czynnika zeby pompa sie uruchomila-czy jakos tak.

Ja mam ustawione -240*min i zalacza sie rzadzej niz standardowe ustawienie Vaillanta na -120*min

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopnio-minuty pozwalaja na zmniejszenie / zwiekszenie liczby zalaczen pompy ciepla - to jest glowan cecha tego paramteru.

Jesli ustawiona jest wartosc wyzsza to rzadziej zalacza sie pompa i odwrotnie, jesli ustawimy niski parametr to zalacza sie czesciej.

 

Wiem, czemu służy parametr stopniominut. Ale powtarzam za serwisem: stopniominuty określają czas jaki potrzebny jest do osiągnięcia wyliczonej temperatury zasilania. Może stopniominuty to czas względny :) Z -160 zmieniam dziś na -200, jest cieplej to można zaszaleć.

 

Standardowo w Nibe to -60...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego stopniominuty to mit ? Ja mam ustawione na -180. Raz idzie do zera wolniej a raz szybciej a nieraz nawet spada do -400 ( tak miałem jak sprawdzalem czy grzalki sie załączą czy nie podnosząc krzywą do 4 gdy było na zewnatrz -22 ) i wtedy grzałki sie załączaja ( tak mam ustawione w menu systemowym ). Stopniominuty okreslaja zapotrzebowanie na prace pompy
Jaki masz model Nibe i skąd wiesz że grzałka pracuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...