Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Po przydławieniu moc pobierana przez pompkę nieco spadnie, ale i tak będzie większa niż na pierwszym biegu,

 

Wydaje mi sie, ze nie tylko nie zmaleje moc pobierana przez pompke obiegowa, ale nawet nieco wzrosnie od tej, ktora by brala bez dlawienia przepywu na tym wyzszym biegu. Bedzie po prostu musiala pokonac wieksze opory przeplywu czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spadnie moc bo spadnie przepływ. A nie spadnie za dużo bo faktycznie będzie pokonywać większe opory. Ch-ka ruchowa pomp wirowych ładnie to pokazuje. Nie musi być dla konkretnego modelu - są bardzo podobne.

 

Faktycznie masz racje. Jest nieznaczny spadek pobieranej mocy przy dlawieniu przepywu, chociaz wydaje sie to byc sprzeczne z intuicja. Obowiazuje jednak dla rozpatrywanejgo przez nas rodzaju urzadzen (nie jest to jednak generalna zasada i jest konsekwencja parametrow pracy pompek obiegowych stosowanych w naszych instalacjach). :-)

 

"W pompach o niskich i średnich wyróżnikach szybkobieżności przy zmniejszaniu się wydajności zapotrzebowanie mocy spada (pompy odśrodkowe, helikoidalne i niektóre diagonalne), stąd też regulacja dławieniowa w tym przypadku jest uzasadniona.

W pompach śmigłowych i dużych pompach diagonalnych o wyróżniku szybkobieżności nsq > 100 przy zmniejszaniu wydajności moc nawale pomp rośnie, stąd właściwszym będzie wybór regulacji upustowej." (Zeszyty Problemowe – Maszyny Elektryczne Nr 78/2007)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zupelnie doswiadczenia w zachowaniu mojego DZ.

Tak sobie mysle, ze jak im wieksza roznica temperatur, tym intensywniejszy przeplyw ciepla w gruncie. Moze przy pewnej ustalonej roznicy przeplyw ciepla jest na tyle duzy, ze prawie rownowazy to, co pompa z gruntu "zabiera". Wszelkie znaki na niebie i ziemi (czytaj: 2 termometry w tym jedne skalowany na wodzie lodowej) wskazuja, ze temp zasilania DZ jest wyraznie powyzej zera.

Nie wiem tez jak sie zachowuje mrozone DZ w roznej odleglosci od kolektorow. Moze zaczynam juz po prostu zamrazac poczatkowa czesc petli. :-)

 

Moze ktos obeznany w temcaie podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do adiqq : Namiar dostałem od Liwko xD ... planuję nad DZ zrobić tunele rozsączające z oczyszczalni B-M . Czy nie będzie problemu z tym? Czy ciągała woda wlewająca się w grunt nie będzie powodowała jakiś awarii?? Jaką ewentualnie różnice między DZ a rozprowadzeniem zrobić?? DZ pewnie ze 2m będzie trzeba zakopać z rozprowadzenie z 1,2m by ta woda nie marzła od razu. Rodzaj ziemi do glina z nachyleniem południowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do adiqq : Namiar dostałem od Liwko xD ... planuję nad DZ zrobić tunele rozsączające z oczyszczalni B-M . Czy nie będzie problemu z tym? Czy ciągała woda wlewająca się w grunt nie będzie powodowała jakiś awarii?? Jaką ewentualnie różnice między DZ a rozprowadzeniem zrobić?? DZ pewnie ze 2m będzie trzeba zakopać z rozprowadzenie z 1,2m by ta woda nie marzła od razu. Rodzaj ziemi do glina z nachyleniem południowym

 

Sorki, bardziej chodziło mi o ten spadek.

Ja bym zrobił to rozsączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaję, bo dawno nie sprawdzałem po całej nocy. Wczoraj po 2 godzinach (drugiej taryfy popołudniowej) miałem 1,2/-2,5C. Najniższa jaką odczytałem w tym sezonie to 0,2/-3,5C.

 

Ja najniższą jaką zauważyłem to 2,2/-2. Jak by wyglądał u ciebie COP z takimi temp. DZ, umiesz to policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...