Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Za mało danych. Ja mierzę moce na zasilaniu pompy i na gz. Wtedy to są już rachunki. U ciebie to matematyka z zastosowaniem niewiadomych. Dla parametrów dz 1,8/-1,8C i gz około 30/23C u mnie COP z pomiaru wyszedł około 3,7. Podejrzewam, że masz podobnie - stoisz okrakiem na zerze i gz pewnie też w okolicy 30C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za mało danych. Ja mierzę moce na zasilaniu pompy i na gz. Wtedy to są już rachunki. U ciebie to matematyka z zastosowaniem niewiadomych. Dla parametrów dz 1,8/-1,8C i gz około 30/23C u mnie COP z pomiaru wyszedł około 3,7. Podejrzewam, że masz podobnie - stoisz okrakiem na zerze i gz pewnie też w okolicy 30C.

 

To może warto u ciebie pomyśleć o powiększeniu DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaglądałeś do arkusza :confused:

 

A sorki. Faktycznie miales tam wpisywac.

 

Jak widze dla pomiarow z lutego wychodzi 2,83 do 2,79 z wyzsza wartoscia dla III biegu pompki. To niby roznica tylo COP= 0,04 ale dla nominalnwej wartosci Twojej PCi to 350W mocy grzewczej wiecej.

Jaka jest roznica w mocy pompki miedzy I a III biegiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może warto u ciebie pomyśleć o powiększeniu DZ?

 

W tym roku pójdę w ograniczenie mocy gz :cool:. Docieplę poddasze, zaizoluję kanały wentylacyjne, walnę styropian na ścanę garażu (jak mnie odejdzie lenistwo, bo od przeprowadzki tylko mam plany). A jak następna zima pokaże rogi, to pomyślę co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wychodzi 2,83 do 2,79 z wyzsza wartoscia dla III biegu pompki. To niby roznica tylo COP= 0,04 ale dla nominalnwej wartosci Twojej PCi to 350W mocy grzewczej wiecej.

Jaka jest roznica w mocy pompki miedzy I a III biegiem?

 

Te 350W to raptem 4% mocy grzewczej - w granicach błędu pomiaru ciepłomierza :(. Pompka UPS25-70, nie pamiętam zakresów mocy, ale pomiar to uwzględnia. Dla mnie to zbyt mało wiarygodny okres. Jak nadal będzie rosło wraz z wzrostem temp. zewnętrznej to zostawię na trójce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 350W to raptem 4% mocy grzewczej - w granicach błędu pomiaru ciepłomierza :(. Pompka UPS25-70, nie pamiętam zakresów mocy, ale pomiar to uwzględnia. Dla mnie to zbyt mało wiarygodny okres. Jak nadal będzie rosło wraz z wzrostem temp. zewnętrznej to zostawię na trójce.

 

A faktycznie, przeciez mierzysz zuzycuie dla calej pompy. Wychodzi wiec, ze te 300-350W to moc "na czysto" wynikajaca z minimalnego wzrostu COP.

Przejrzyj tendencje w dluzszym czasookresie. Te bledy dokladnosci odczytu wlasnie staramy sie wykluczyc ich iloscia. Nawet jesli sam pomiar nie jest bardzo dokladny to tendencje da sie z tego wywnioskowac.

Poki co w Twoim przypadku chyba wychodzi, ze nie ma sensu zmniejszac biegu obiegowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przychodzi taka granica, taki punt oporu, poniżej której zaczyna spadać znacznie wolniej.....pewnie wynika to z jakichś praw fizyki :p

Masz rację wynika to z praw fizyki. Pc wykorzystuje ciepło zamarzania wody, które jest ogromne i stąd zatrzymanie się temperatur dz w okolicy 0.

Odnośnie temperatur, to u mnie DZ regeneruje się od początku lutego i już mam +4/+4 stopnie przy niedziałającej pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 12 godzinach pracy DZ 3,5 delta 5.0 . Pompa pracuje od 7 grudnia , pobierała na godzinę około 3,7kw , przez kilka ostatnich dni mrozu do teraz zapotrzebowanie PCi na energię spadło do 3,5kwh , wzrosła sprawność ? czy domek się w końcu wygrzał ? Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 12 godzinach pracy DZ 3,5 delta 5.0 . Pompa pracuje od 7 grudnia , pobierała na godzinę około 3,7kw , przez kilka ostatnich dni mrozu do teraz zapotrzebowanie PCi na energię spadło do 3,5kwh , wzrosła sprawność ? czy domek się w końcu wygrzał ?

 

Pogratulować temperatur! Co do mocy, trzy pytania:

- ciepłą wodę masz z PCi?

- dobowe zużycia energii wzrosły w tych dniach?

- jak mierzysz moc (czy też energię w godzinie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować temperatur! Co do mocy, trzy pytania:

- ciepłą wodę masz z PCi?

- dobowe zużycia energii wzrosły w tych dniach?

- jak mierzysz moc (czy też energię w godzinie)?

 

Jeszcze nie mieszkam , grzeję dom do średnio 19 stopni , (w grudniu do około 16-17 stopni , przez mrozy w okolicach 19-20 a teraz jak jest ciepło to 19 stopni)

 

-cwu z PCi ale nie grzeję (od grudnia dosłownie raz nagrzałem baniak)

-dobowe zużycia energii są na razie stałe (PCi chodzi w 2T)

-energię pobraną przez PCi odczytuję na podliczniku .

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak stabilnych warunkach pracy to dziwne. W zwiększenie sprawności urządzenia nie wierzę ;). Albo wzrost temp. dz, albo spadek temp. gz, albo jedno i drugie. Może to być spowodowane obniżeniem temp. zadanych, większym nasłonecznieniem, mniejszym wiatrem w chałupie.

Jest jeszcze jedna możliwość - błąd odczytu :cool:. Czy jesteś pewien czasu pracy PCi przez który dzielisz energię pobraną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewien czasu pracy PCi przez który dzielisz energię pobraną?

 

W sumie to nie , po prostu po nocy sprawdzam licznik .

I tak coś musiało się zmienić , jeśli ciągnie tyle samo kw na godzinę a pracuje krócej to .. ?

Temperatura DZ od grudnia systematycznie spada , temp. zewnętrzne są wyższe ale w grudniu były podobne , Może delta GZ jest mniejsza ? ciężko to sprawdzić bo PCi chodzi tylko w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 12 godzinach pracy DZ 3,5 delta 5.0 . Pompa pracuje od 7 grudnia , pobierała na godzinę około 3,7kw , przez kilka ostatnich dni mrozu do teraz zapotrzebowanie PCi na energię spadło do 3,5kwh , wzrosła sprawność ? czy domek się w końcu wygrzał ?

 

Sporo pożera Ci ta pompa. Masz 14 czy 12 bo zapomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo sztywne dz - prawie nie ma zmian. Staraj się oprócz pomiaru mocy pobieranej z sieci zapisywać temperatury gz. Wtedy powinieneś otrzymać coś na kształt ch-ki mocowej PCi dla danej temp. dz. Prawidłowo im wyższe temp. gz tym większy pobór mocy (i gorszy COP).

 

To trochę potrwa . Muszę podłączyć wszystkie czujniki termometru , na razie mam tylko czujniki na DZ.

Dzisiaj po nocy PCi zużyła 27,8kWh , im cieplej mam w domu tym PCi mniej pobiera z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...