Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

czy ciepłomierz uwzględnia ciepło wydzielone przez sprężarkę i pompy obiegowe w PC ?

 

Ciepłomierz nie uwzględnia tego ciepła, które jest odprowadzane "w powietrze" z peryferyjnych urządzeń elektrycznych. Gdyby to uwzględniał, obliczony COP nieznacznie by się zwiększył, choć nie wiem, czy na tyle, żeby to wyłapać. Czysta teoria. Co wyznaczania COP bierzemy za to pod uwagę prąd zużyty na działanie tych pompek, bo podliczniki koledzy mają zamontowane tak, że mierzą całość energii, jaka idzie na PC, włącznie z elektroniką i pompkami dolnego i górnego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciepłomierz nie uwzględnia tego ciepła, które jest odprowadzane "w powietrze" z peryferyjnych urządzeń elektrycznych. Gdyby to uwzględniał, obliczony COP nieznacznie by się zwiększył, choć nie wiem, czy na tyle, żeby to wyłapać. Czysta teoria. Co wyznaczania COP bierzemy za to pod uwagę prąd zużyty na działanie tych pompek, bo podliczniki koledzy mają zamontowane tak, że mierzą całość energii, jaka idzie na PC, włącznie z elektroniką i pompkami dolnego i górnego źródła.

co masz na myśli "w powietrze"

włączając pompę obiegową bez cieczy momentalnie robi sie gorąca, ale pompując nią zimną wodę jest cały czas zimna..., to znaczy że chłodzi sie tą wodą którą pompuje, a więc zostawia w niej ciepło

to samo dotyczy samej sprężarki PC, powiedz ile wytrzyma urządzenie o mocy np. 2,5kw bez chłodzenia (bo przecież siedzi w jakiejś obudowie ), jeżeli twierdzisz że oddaje ciepło do pomieszczenia w którym się znajduje to włącz sobie farelkę o takiej mocy w tym pomieszczeniu na kilka godzin i powiedz jaka będzie w nim temperatura.

idąc tym tropem dalej..., agregat PC chłodzi się czynnikiem który podgrzewa a wiec zostawia w nim ciepło tak samo jak pompy obiegowe, mierząc ciepłomierzem ilość energii jest to brutto a nie netto, aby wyliczyć faktyczny COP trzeba by najpierw odjąć ilość energii zużytej przez PC od ilości wyprodukowanego ciepła zmierzoną ciepłomierzem a to co zostanie (netto) dopiero podzielić przez ilość energii zużytej przez PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na myśli "w powietrze"

włączając pompę obiegową bez cieczy momentalnie robi sie gorąca, ale pompując nią zimną wodę jest cały czas zimna..., to znaczy że chłodzi sie tą wodą którą pompuje, a więc zostawia w niej ciepło

to samo dotyczy samej sprężarki PC, powiedz ile wytrzyma urządzenie o mocy np. 2,5kw bez chłodzenia (bo przecież siedzi w jakiejś obudowie ), jeżeli twierdzisz że oddaje ciepło do pomieszczenia w którym się znajduje to włącz sobie farelkę o takiej mocy w tym pomieszczeniu na kilka godzin i powiedz jaka będzie w nim temperatura.

idąc tym tropem dalej..., agregat PC chłodzi się czynnikiem który podgrzewa a wiec zostawia w nim ciepło tak samo jak pompy obiegowe, mierząc ciepłomierzem ilość energii jest to brutto a nie netto, aby wyliczyć faktyczny COP trzeba by najpierw odjąć ilość energii zużytej przez PC od ilości wyprodukowanego ciepła zmierzoną ciepłomierzem a to co zostanie (netto) dopiero podzielić przez ilość energii zużytej przez PC

 

Po pierwsze oczywistą oczywistością jest, że znaczna część tego ciepła z urządzeń peryferyjnych idzie w wodę grzewczą. Napisałem wyraźnie, że ciepłomierz nie uwzględnia tego ciepła, które jest odprowadzane "w powietrze", a więc tego co NIE IDZIE w wodę, tylko grzeje nam np. "kotłownię" w piwnicy. Tak na marginesie pompy obiegowe wcale nie są takie zimne, choć większość ciepła z silnika faktycznie odprowadzają do wody. Reszta idzie "w atmosferę".

Po drugie sprężarki w PC są tak sprytnie zrobione, że zdecydowana większość ciepła jakie wytwarzają ich silniki jest "wprowadzana" do układu. Dzięki temu właśnie nowoczesne scrolle mają tak dobrą wydajność. Rozważanie w tym miejscu ile ciepła pochodzi z grzania się silnika scrolla, a ile z efektu sprężania czynnika nie ma najmniejszego sensu, bo i tak to ciepło pójdzie w wodę grzewczą, a czym lepiej jest wewnętrznie schładzana sprężarka (jej silnik) tym przecież lepiej dla COP, więc kółko się zamyka. Po co więc cokolwiek dodawać, czy odejmować ?? Odsyłam jeszcze raz do definicji COP w np. wikipedii, a co do COP potocznie liczonego przez użytkowników (bardziej rzetelnie, bo biorąc pod uwagę właśnie straty ciepła na pompkach, itp.) - dzielimy ciepło z ciepłomierza w kWh przez prąd zużyty przez WSZYSTKO co związane z układem grzewczym. Jakby nie liczyć pompek, itp. COP będzie wyższy nawet o 0,5, ale nie o to przecież chodzi w szacowaniu, czy PC nam się opłaca. Tu nie trzeba wyższej matematyki i termodynamiki, sprawa jest jasna jak słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cop licze dla calkowitego zuzycia energii elektrycznej przez PCi ze sterowaniem, obiegowkami etc. wlacznie -z podlicznika.

Nie podaje swoich wartosci zeby sie "dowartosciowac" ale zeby pokazac jakie zuzycie i jakie cop jest faktycznie i jak sie to ma do "teorii" podawanych przez producenta. Ja nie potrzebuje komplementow czy krytyki na temat pompy ktrora zakupilem czy instalacji -mam to gdzies bo instalacja juz istnieje i pracuje, ale informacje moga sie przydac innym podczas wyboru danego rozwiazania.

Mam podliczniki na kompletna PCi i oddzielny na wentylacje ze sterownikiem - nie wroze z fusow i nie stosuje matematyki do obliczenia ile to zuzyla (teoretycznie) moja PCi, po prostu odczytuje liczniki i podaje ich wartosci.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli źrą prąd na potrzeby ogrzewania to trza doliczyć bo przecież grzeją w chałupie

 

Oczywiście że grzeją, tylko nijak się mają do liczenia COP samej PC. Gdybym dla własnego widzi misie (raczej głupoty) zamontował 30 pompek obiegowych, to czy COP PC by zmalał? COP byłby taki sam!

My faktycznie mamy liczniki na całość układu i wiemy ile kWh on nam pobiera. Tak też podajemy. Ale ty się przyczepiłeś COP PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając wasze wypowiedzi odnosi sie wrażenie że...

wszystkie systemy grzewcze są super...

pod jednym warunkiem...

że będzie to PC !!!

zakładając PC do mojego domu zejdę w porywach do ok.3500 kwh na ogrzewanie, ale według tego co tu przedstawiacie powinienem zejść do ok. 1800 kwh

ale tego to żadna PC nie dokona...

staram sie zrozumieć zagadnienie, ale niestety nie ma z kim rozmawiać

dzieki za rozmowę i pozdrawiam

ps. tak w ogóle ktoś ma założony ciepłomierz na dolnym źródle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając PC do mojego domu zejdę w porywach do ok.3500 kwh na ogrzewanie, ale według tego co tu przedstawiacie powinienem zejść do ok. 1800 kwh

ale tego to żadna PC nie dokona...

skąd wiesz? zainstalowałeś pc, czy tylko tak uważasz, dopóki nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział, najlepszym rozwiązaniem jest instalacja jakiejś pc - może być z tych tanich - jak się opłaci to wtedy przekaż swoje doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne, ale ja odniosłem wrażenie(czytając twoje wypowiedzi) że każdy system grzewczy jest super, pod warunkiem że są to kabelki.

Każdy system ma plusy i minusy, dla domów z małym zapotrzebowaniem na ciepło nie opłaca się montować PC...to już wszystko było...

a czy tak jest też w twoim przypadku? tu już sam sobie musisz odpwiedzieć na to pytanie...

 

a po co zakładać ciepłomierz na DZ, skoro można odczytać temperatury z DZ ? i mieć ciepłomierz na GZ?

 

 

... chyba, że chcesz pisać pracę doktorską z geotermii :) a na poważnie - ważne jest mierzenie temperatury wejścia i wyjścia z DZ, to wystarczy do oceny, czy układ jest wydajny, czy dzieje się coś złego, itp., itd. Z drugiej strony, jak komuś nie szkoda kasy, to można i na DZ założyć ciepłomierz, ale przystosowany do niższych temperatur, tylko pooo cooo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając wasze wypowiedzi odnosi sie wrażenie że...

wszystkie systemy grzewcze są super...

pod jednym warunkiem...

że będzie to PC !!!

zakładając PC do mojego domu zejdę w porywach do ok.3500 kwh na ogrzewanie, ale według tego co tu przedstawiacie powinienem zejść do ok. 1800 kwh

ale tego to żadna PC nie dokona...

staram sie zrozumieć zagadnienie, ale niestety nie ma z kim rozmawiać

dzieki za rozmowę i pozdrawiam

ps. tak w ogóle ktoś ma założony ciepłomierz na dolnym źródle??

 

Chciałeś uzyskać pewne informacje na temat COP, kosztów grzania PC w różnych domach, itp. Dostałeś to na tacy od RZECZYWISTYCH użytkowników, a teraz się dziwisz, że rzeczywiści użytkownicy chwalą swoje źródło ciepła, bo ich rzeczywiste pomiary i obserwacje nie pasują do Twoich nierzeczywistych szacunków i teorii rodem z katedry termodynamiki na politechnice. Fakty nie pasują do Twoich przemyśleń, to trudno. Przecież nikt nie ma zamiaru Ci ładować bzdur i naciągać wyników, bo niby po co ? Nikt też nie przekonuje, że PC to najlepsze źródło ciepła we wszystkich przypadkach. Poczytaj nasze wcześniejsze wypowiedzi, to się przekonasz, że tak nie jest. A kiedy nie montować PC ? Ja widzę tylko dwie możliwości:

1. Na tyle oszczędny dom, że inwestycja w PC nie zwróci się w przewidywalnym okresie czasu, np. przez kolejne 15-20 lat. Wtedy zakładamy kabelki albo coś podobnego.

2. Brak kasy lub mocno ograniczone fundusze na budowę domu. Wtedy świadomie wybieramy coś tańszego, np. gaz, czy węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na tyle oszczędny dom, że inwestycja w PC nie zwróci się w przewidywalnym okresie czasu, np. przez kolejne 15-20 lat. Wtedy zakładamy kabelki albo coś podobnego.

2. Brak kasy lub mocno ograniczone fundusze na budowę domu. Wtedy świadomie wybieramy coś tańszego, np. gaz, czy węgiel.

 

Ad 1.

Do zbudowania tak oszczędnego domu potrzebne też są dodatkowe nakłady. Nawet budując dom pasywny zostaje nam jeszcze CWU. My budując domy niemal tradycyjne łączne rachunki na CO i CWU mamy podobne do domu pasywnego.

Ad2.

Co do gazu to niemal się zgodzę, choć też będą wyjątki. Natomiast system na węgiel wcale nie wychodzi taniej niż instalacja taniej a dobrej PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1.

Do zbudowania tak oszczędnego domu potrzebne też są dodatkowe nakłady. Nawet budując dom pasywny zostaje nam jeszcze CWU. My budując domy niemal tradycyjne łączne rachunki na CO i CWU mamy podobne do domu pasywnego.

Ad2.

Co do gazu to niemal się zgodzę, choć też będą wyjątki. Natomiast system na węgiel wcale nie wychodzi taniej niż instalacja taniej a dobrej PC.

 

Zgodzę się z Ad 1 w 100%. Ad 2. Miałem na myśli całkiem tradycyjną instalację na węgiel, bo ta zawsze będzie dużo tańsza, oczywiście nie uwzględniając potrzebnego miejsca, czy roboty z noszeniem opału, paleniem, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś uzyskać pewne informacje na temat COP, kosztów grzania PC w różnych domach, itp. Dostałeś to na tacy od RZECZYWISTYCH użytkowników, a teraz się dziwisz, że rzeczywiści użytkownicy chwalą swoje źródło ciepła, bo ich rzeczywiste pomiary i obserwacje nie pasują do Twoich nierzeczywistych szacunków i teorii rodem z katedry termodynamiki na politechnice. Fakty nie pasują do Twoich przemyśleń, to trudno. Przecież nikt nie ma zamiaru Ci ładować bzdur i naciągać wyników, bo niby po co ? Nikt też nie przekonuje, że PC to najlepsze źródło ciepła we wszystkich przypadkach. Poczytaj nasze wcześniejsze wypowiedzi, to się przekonasz, że tak nie jest. A kiedy nie montować PC ? Ja widzę tylko dwie możliwości:

1. Na tyle oszczędny dom, że inwestycja w PC nie zwróci się w przewidywalnym okresie czasu, np. przez kolejne 15-20 lat. Wtedy zakładamy kabelki albo coś podobnego.

2. Brak kasy lub mocno ograniczone fundusze na budowę domu. Wtedy świadomie wybieramy coś tańszego, np. gaz, czy węgiel.

powiedz mi czy ja krytykuje pompy ciepła?

budowę domu zacząłem dziesięć lat temu i nawet nie miałem pojęcia co to OZC, technologię budowy dostosowałem jak najbardziej do możliwości wykonania "tymi ręcami", budowałem ucząc się na własnych błędach, ze względu na to że nie stać mnie było na wymyślne systemy grzewcze zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne bo było najtańsze (czego się potem nasłuchałem od życzliwych doradców to już moje...) i kompletnie bezobsługowe.

po pierwszym sezonie grzewczym okazało się że" nie taki diabeł straszny jak go malują"...

czytając wasze wypowiedzi wcale nie uważam że "bijecie pianę" tylko coraz bardziej jestem przekonany że wybudowałem całkiem wydajny budynek ale jakoś do końca nie chce mi się w to wierzyć, porównuje wasze domy i jakoś nie widze w czym mój jest od nich lepszy, dlatego zacząłem porównywać zużycie energii..., i jakoś ni ch...y nie pasuje, stad moje dociekania czy tak jest w rzeczywistości

ale wychodzi na to że wybudowanie domu poniżej 5 litrów to jest żaden wyczyn, koszt i nakład pracy jak w każdym pierwszym lepszym domu bez żadnych wynalazków

skoro tak dokładnie wszystko wiecie i wyliczacie powiedzcie mi o ile zmniejszy się zużycie energii mojego domu po dociepleniu podmurówki z cegły silikatowej..., a ja na wiosnę powiem wam o ile się bachnęliście;)

ad.1 dlatego mam kabelki (chociaż wtedy tego nie wiedziałem:p)

ad.2 dlatego mam kabelki;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym węglem się nie zgodzę - już przedstawiałem wyliczenia....znajomy ma podłogówkę po całości, kotłownię identyczną prawie jak ja.

On ma miec na ekogroszek z podajnikiem(około 7tys, nie wiem ile montaż), ja mam PC za 11tys+DZ za 8tys. Różnica wychodzi około 11-12tys.

koszty eksploatacyjne podobne lub niższe przy PC. O wygodzie i składziku na opał nawet nie wspominam...

 

No co ty gadasz? A komin, a dodatkowe metry kotłowni, a skład węgla? Dlaczego tego nie liczysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dawno mię nie było, a tu dyskusja o temperaturach dz, że aż wrze....:p. Ja mam teraz z gruntu tak ok. 15C. Tyle tylko, że pewnie nawet nie obróci glikolu dokoła przy cyklu, bo cwu piernikiem dogrzane. Mierzyliście może moc elektryczą PC w warunkach letnich. U mnie wychodzi ponad 3,5 kW (znamionowa 2,3). Zaczynam się martwić.

 

P.S.

Ciepła woda na budowie to super sprawa :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...