Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

...Dzisiaj po nocy PCi zużyła 27,8kWh , im cieplej mam w domu tym PCi mniej pobiera z sieci.

 

I prawidłowo. Tak ma być. Pewnie nie pracuje całej nocy bo nagrzała i się wyłącza. Założę się, że pobór mocy na początku pracy jest mniejszy, a jak temp gz wzrośnie to i moc na zasilaniu się dźwiga. Cudów nie ma - im wyżej pompujesz ciepło tym bardziej się spocisz :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj zrobiłem eksperyment tzn. zagrzałem wodę w baniaku cwu . Całkowity czas grzania baniaka 400L z 14 do 43 stopni - 1h7min , pobór mocy z sieci w tym czasie 3,7kW . Jeśli cały baniak osiągną tę temperaturę to potrzebowałem około 17,5kW , czyli cop pompy to 4,7 ? (baniak solarny z podwójną wężownicą , możliwe że dołem jest chłodniej, o ile tego niestety nie wiem)

 

Sprawdziłem po nocy odczyty temperatur poszczególnych pętli DZ , temp. minimalna 3.0 do 3.1 stopnia na trzech pętlach a na jednej 2.5 stopnia ! czyżby jedna pętla pracowała więcej od reszty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem eksperyment tzn. zagrzałem wodę w baniaku cwu . Całkowity czas grzania baniaka 400L z 14 do 43 stopni - 1h7min , pobór mocy z sieci w tym czasie 3,7kW . Jeśli cały baniak osiągną tę temperaturę to potrzebowałem około 17,5kW , czyli cop pompy to 4,7 ? (baniak solarny z podwójną wężownicą , możliwe że dołem jest chłodniej, o ile tego niestety nie wiem)

 

Poczekaj ze 2 dni az sie nieco wychlodzi i zrob testa ponownie. Delta temperatury wody bedzie wtedy bardziej "wiqarygodna" niz przy grzaniu wychlodzonego w calej objetosci baniaka.

Liczanie COP z tak krotkiego wycinka pracy PCi i przy takiej dokladnosci pomiaru temperatiry oraz objetosci faktycznie grzanej wody do tej temperatury to narazanie sie na ogromny rozrzut wynikow (jak pokazuje przyklad).

 

Sprawdziłem po nocy odczyty temperatur poszczególnych pętli DZ , temp. minimalna 3.0 do 3.1 stopnia na trzech pętlach a na jednej 2.5 stopnia ! czyżby jedna pętla pracowała więcej od reszty ?

 

Wyglada, ze idzie przez nia wiekszy przeplyw, bo zakladam, ze warunki gruntowe ma podobne.

Moze to ta "srodkowa", ktora w ziemi sasiaduje z tymi pozostalymi dwiema?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę że moje wyliczenia są obarczone błędem. Sprawdzanie cop-a na cwu chyba raczej nie ma sensu bo PCi pracuje dość krótko.

 

Zimna pętla to trzecia , odstępy między pętlami mam około 2-2,5m , teoretycznie dwójka też powinna być chłodniejsza . Zrobię jeszcze kilka pomiarów , wyeliminuję ewentualny błąd pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimna pętla to trzecia , odstępy między pętlami mam około 2-2,5m , teoretycznie dwójka też powinna być chłodniejsza . Zrobię jeszcze kilka pomiarów , wyeliminuję ewentualny błąd pomiaru.

 

A moze to ta lezaca od "zawodnej" ;-) Tzn kierunek splywu wod gruntowych jest taki, ze ta 3cia jest jako ta obmywana woda z pozostalych. U Ciebie przy tak wysokich temp DZ na pewno masz ruch wody w gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem eksperyment tzn. zagrzałem wodę w baniaku cwu . Całkowity czas grzania baniaka 400L z 14 do 43 stopni - 1h7min , pobór mocy z sieci w tym czasie 3,7kW . Jeśli cały baniak osiągną tę temperaturę to potrzebowałem około 17,5kW , czyli cop pompy to 4,7 ?

 

Mnie wychodzi 13,5 kWh ciepła i COP 3,65 :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik jak najbardziej przyzwoity. Zwłaszcza jak na cwu. W warunkach rzeczywistych wyjdzie trochę słabiej, bo nie będziesz przecież czekał aż w zasobniku spadnie do 14C :cool:. Nagrzej wodę z np. 38C do 43C to będziesz miał w miarę wiarygodny wynik cop-u dla cwu. Z ciepłomierzem się zastanów przed kupnem - jak za bardzo zaoszczędzisz i kupisz maliznę z mechanicznym przetwornikiem przepływu (czytaj: wodomierzem) to dołożysz sporo oporów przepływu. Raczej celuj w ultradźwiękowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej to chyba całkiem dobry wynik ? , kusi mnie zakup ciepłomierza , tylko te ceny :(

 

No jeszcze troszke "zamace".

Jak przyjmiemy, ze woda u gory ma 43*C a na dole tylko 37*C to COP wychodzi juz na poziomie 3,3.

Przy grzaniu od wyzszych temparatur oczatkowych bedzie to pewnie w okolicach 3. IMHO i tak bardzo przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozwiązałem bez rozbebeszania PCi. Czujnik temperatury zasilania przed rozdzieleniem - na wspólnym odcinku (u mnie przylgowo). Powrót jest wspólny - to przepływomierz na powrocie (trzeba sprawdzić jaka jest wersja ciepłomierza: występują z pomiarem przepływu na zasilaniu lub, częściej, na powrocie, czasami można ustawić samemu). Czujnik temp powrotu to już prościzna, nie sposób spaprać montażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kusi mnie zakup ciepłomierza , tylko te ceny :(

 

Robimy machniom? Ja Ci zamontuję ciepłomierz (najchętniej używkę w dobrym stanie) na Twoją pompę ciepła, a Ty mi zamontujesz kostkę granitową (najchętniej używkę w dobrym stanie) na mój podjazd i chodniczki wokół domu.:wiggle:

Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem tylko c.o. to zainstalowałem czujnik temp. zasilania w pochwie na rurce zasilania c.o.. Po odpaleniu cwu nie chciałem ingerować w konstrukcję PCi, a żeby mierzyć całkowitą en. cieplną musiałem przenieść czujnik temp. zasilania do wnętrza PCi. Wsadziłem toto pod izolację cieplną na rurkę zasilania. Prawidłowo stosuje się dodatkowo pastę przewodzącą ciepło i opaskę do rur, ale stwierdziłem, że nie prowadzę badań laboratoryjnych i dodatkowy błąd rzędu kilku procków nie spowoduje końca świata. Ot cała filozofia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...