Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Nie wiem ktory to sezon Twojego grzania, ale w tym roku zima to byla wlasnie przez te 2 tyg. Pomysl co bedzie, jak trafi sie np taki caly styczen czy luty. Zamrozisz sobie DZ na amen.

 

Sezon praktycznie pierwszy (teoretycznie 2, ale poprzedni był "rozruchowy" z grzaniem tylko na parę stopni powyżej zera), więc nie panikuję, oczywiście, że myślę, co będzie jeżeli takie temp. jak w I połowie lutego pojawią się na dłużej, ale jest parę elementów które pozwalają mi na umiarkowany optymizm.

 

Po pierwsze widzę, że popełniłem parę "grzechów" początkującego użytkownika, które mogły niepotrzebnie obciążyć DZ.

 

Dom ma parę poważnych mostków cieplnych, których nie udało mi się zidentyfikować i usunąć przed zimą.

Eksperymentowałem na ustawieniach sterownika szukając tych najbardziej optymalnych i czasem pompa "odpoczywała" całe dnie a czasem "zasuwała" 24h/dobę bo np. za bardzo obniżyłem temperatury.

Nie ustawiłem odpowiednio przepływu na pętlach podłogówki i w efekcie mniej optymalnie "zarządzałem" temp. w pomieszczeniach.

 

Dodatkowo, ponieważ w domu pojawiła się nowa obywatelka :D temperatury w pomieszczeniach są w granicach 22-24 stopni co też nie jest bez wpływu na temp. DZ. (wcześniej temp. mieliśmy w granicach 20-22 stopni)

 

Pocieszam się, że Wrocław ma zimy raczej łagodne nie pamiętam (a trochę żyję) aby temperatury przez cały miesiąc utrzymywały się poniżej -10 stopni, więc obciążenie pompy nie będzie tak duże jak w innych regionach kraju.

 

Zgodnie z normami niemieckimi aby powstało ryzyko przemarznięcia dolnego źródła średniotygodniowa jego temperatura (czyli średnia z sumy we i wy) nie powinna być niższa niż -3,5 stopnia (badania przeprowadzone w Szwajcarii mówią o -5 stopniach, ale wychodzi, że normy są trochę bardziej "wyśrubowane"). U mnie było to przeciętnie w granicach -2,5 - -3,0 stopnia, więc jeszcze się mieszczę...

 

Dlatego myślę, że biorąc pod uwagę doświadczenia zebrane w tym sezonie parametry DZ w przyszłym będą lepsze, a jak nie to będę reklamował (na DZ mam gwarancję 5 letnią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mam pytanko : podgrzałem kominkiem wodę 30 litrów o 28 stopni (z 19 do 47) w ciągu 1 godziny , ile zużyłem na to energii ?

 

Czas nie ma znaczenia. Jest tak:

ciepło właściwe wody ok. 4,19 kJ/kg - przyjmij 4,2 MJ/m3

J=Ws; kWh= 3600 Ws; MJ=1000J; -> 1kWh=3,6 MJ

 

(47-19)*4,2*0,03/3,6 = 0,98 [kWh] (albo 3,53 MJ)

Edytowane przez niedowiarek
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. tyle pozyskał tej energii, ile zużył, nie wiadomo, ale na pewno dużo, dużo więcej.

 

Tyle zgromadził w wodzie, reszta poszła do pomieszczenia i w komin. Przy PCi nie chciało mi się kombinować z innym sposobem na cwu. Kolega grzeje podobnym wymiennikiem, ale to fanatyk kominka. Ja mam kominek z ciężką obudową (cegła szamotowa).

 

Kamieniarz - nie myślałeś o masie akumulacyjmej z granitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas nie ma znaczenia. Jest tak:

ciepło właściwe wody ok. 4,19 kJ/kg - przyjmij 4,2 MJ/m3

J=Ws; kWh= 3600 Ws; MJ=1000J; -> 1kWh=3,6 MJ

 

(47-19)*4,2*0,03/3,6 = 0,98 [kWh] (albo 3,53 MJ)

 

 

Ma znaczenie o tyle, ze srednia moc wymiennika ktora dysponowal podczas ogrzewania to 1 kW. To tez wazny parametr. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik 1kW tak mniej więcej przypuszczałem , oczywiście nie zamierzam w ten sposób grzać na co dzień , tylko przy okazji i ewentualnie awaryjnie. Wczoraj przez jakieś 6 godzin nagrzałem baniak 400L z 23 do 38 stopni :lol: , za to powietrze w salonie o kubaturze 250m3 wzrosło o 5 stopni :) reszta pomieszczeń w okolicach 2-3 stopni.

Wymiennik ma 45cm długości, dłuższy by nie wszedł bo wyjście do komina mam dość nisko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam temp. dolnego źródła? U mnie nie wiem. Nie chce mi się zrywać przed 6 rano:)

 

t13mar.jpg

 

Mam to samo. Ale ciekawość mnie zmusiła wreszcie do zrobienia rejestratora. Okazało się, że można wyszperać oprogramowanie z darmową licencją na 10 zmiennych. Dla mnie spoko. Potrzebny stary komputer z portem RS232 - taki, co to dzieciaki nawet na niego nie spojrzą ;). I kawałek przewodu z wtyczką. Najniższa temp dz 0,8/-2,6C. Max zasilanie c.o. 33,4C. Szkoda, że nie wpadłem na to przed mrozami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...