Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

niedowiarek, na jakich to jest czujnikach ?

 

Pewnie Dallasy DS18B20. Taki rejestrator obniża COP :yes:

 

Czujniki były zabudowane w PCi (bodaj KTY81), ja tylko podłączyłem się do sterownika :). A komputer włączony do gniazdka w salonie to nie uwzględniam go w COP :p. Przy okazji podgrzewam salon z COP-em równym 1 :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki były zabudowane w PCi (bodaj KTY81), ja tylko podłączyłem się do sterownika :). A komputer włączony do gniazdka w salonie to nie uwzględniam go w COP :p. Przy okazji podgrzewam salon z COP-em równym 1 :lol2:

Dokładność tej serii czujników pozostawia wiele do życzenia.... niestety, katalog podaje uchyb od 2 do 4K. U mnie, jeśli nie są to diody, to są KTY83.

 

Niezależnie od czujników PCi dołączyłem do DZ "przylgowo" DS18B20 - te wg katalogu mają uchyb 0.5K. Są zamocowane na zaworze kulowym, plastikową opaską możliwie najdalej od dźwigni, pod podwójną warstwą szczelnej izolacji (izolacja klejona + opaski). W efekcie wyniki są porównywalne z adiqq :)

 

Wypada mi uwierzyć w wyniki czujników dallasa, bo gdy PCi na wyjściu DZ pokazywała -1.5st.C a dallas 0st.C to na zaworze nie zaobserwowałem szronienia... była rosa ale szronu ZERO.

 

Na razie wyniki mam online (nie gromadzę), lecz w przeciwieństwie do Ciebie niedowiarek, komputer nie daje rady nagrzać garderoby... pobiera w porywach 18W :p

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność tej serii czujników pozostawia wiele do życzenia.... niestety, katalog podaje uchyb od 2 do 4K. U mnie, jeśli nie są to diody, to są KTY83.

 

Katalogowo nie sprawdzałem, ale mam porównanie temp. gz do wskazań ciepłomierza z sondami PT500 i nie ma tragedii. Swoją drogą masz może sprawdzony sposób na dokładny pomiar? Sterownik ma funkcję kalibracji czujników temperatury to dałoby się uwiarygodnić wyniki.

Ja sobie chwalę swoje rozwiązanie bo:

- mogę wyciągnąć na kompa wszystkie dane z sterownika - nie tylko pomiary

- mogę rejestować i raportować wyniki

- mogę zmieniać nastawy z kompa bez biegania do garażu (a nie mam przejścia z chałupy i w zimie trza się odziać)

- mogę se zbudować obrazki dynamiczne i się cieszyć jak dziecko ;)

- wreszcie nie muszę wstawać w nocy żeby się pochwalić odczytami na koniec pracy PCi

- całkowity koszt zabawy to równowartość kawałka przewodu trójżyłowego i dwóch wtyczek (starego laptoka nie liczę, bo leżał bezużytecznie)

 

Niezależnie od czujników PCi dołączyłem do DZ "przylgowo" DS18B20 - te wg katalogu mają uchyb 0.5K. Są zamocowane na zaworze kulowym, plastikową opaską możliwie najdalej od dźwigni, pod podwójną warstwą szczelnej izolacji (izolacja klejona + opaski). W efekcie wyniki są porównywalne z adiqq :)

 

Skoro tak to chyba zainwestuję w dallasy. :yes: Podnieść temperatury dz tak małym kosztem- bezcenne :lol2:

Na razie wyniki mam online (nie gromadzę), lecz w przeciwieństwie do Ciebie niedowiarek, komputer nie daje rady nagrzać garderoby... pobiera w porywach 18W :p

 

Trza mieć sprzęcicho, co? :D. Albo walnąć chałupkę w stylu Arturo - z tych 18 W jeszcze zostałoby na cwu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie temperatury dz jakby u mnie nie spadały tak mocno jak przed rokiem. Zastanawiało mnie jednak dlaczego od jakiegoś czasu w nocy nie dogrzewa mi do temp. zadanej. PCi wyłącza się zanim osiągnie temperaturę zadaną. Brakuje niedużo (mniej niż 1C), ale dlaczego? Po analizie wykresów za trzy noce mam wreszcie winowajcę. Jednak takie wykresiki to majątek :D. W sterowniku jest ograniczenie minimalnej temp. dz. Ja myślał, że to temp. wej.dz. to se ustawił -2C. A to jest nastawa dla wyj.dz. i po przekroczeniu -2,5C na powrocie - STOP. PCi odpoczywa sobie zadany czas i nazad do roboty, ale ograniczenie czuwa. Zmieniłem na -3C i zobaczymy. Nastawy są w pełnych stopniach - to powinno zjechać do -3,5C, ale już chyba nie w tym sezonie (taką mam nadzieję)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowiarek, w IVT stety/niestety nie ma możliwości kalibracji czujników. Wg mnie rola czujników w PCi to przede wszystkim sterowanie produkcją ciepła, a nie laboratoryjny pomiar temperatury i tu dokładność +/- 2K jest wystarczająca (byle była stała w czasie). W IVT aby wyprowadzić dane na zewnątrz trzeba nabyć "specjalny" kabel do dopięcia się do sterownika (wg mnie to RS TTL) + soft który nie należy do ogólnodostępnych.

 

aadamuss24, obecnie podłączyłem 7 czujników rozrzuconych po sporym obszarze domu. Nad całością "panuje" pakiet oprogramowania owfs działający na komputerze. W planie jeszcze kilka czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowiarek, w IVT stety/niestety nie ma możliwości kalibracji czujników. Wg mnie rola czujników w PCi to przede wszystkim sterowanie produkcją ciepła, a nie laboratoryjny pomiar temperatury i tu dokładność +/- 2K jest wystarczająca (byle była stała w czasie). W IVT aby wyprowadzić dane na zewnątrz trzeba nabyć "specjalny" kabel do dopięcia się do sterownika (wg mnie to RS TTL) + soft który nie należy do ogólnodostępnych.

 

Mam podobny problem z rekuperatorem. Szarpnąłem się na kompletną instalację począwszy od projektu i do dzisiaj się huśtam z firmą. Rekuperator z najwyższj półki (cenowej) i najbardziej reklamowana firma, dla której nie istnieje konkurencja godna uwagi..... Ale jak zapytasz o możliwość komunikacji z automatyką budynkową, to nie ma najmniejszych problemów pod warunkiem, że nie zadasz pytania o pierwszy lepszy szczegół. Wtedy zaczyna się taniec pingwina na szkle i gimnastyka na temat unikania konkretów i maskowania się pod marketingowym ble ble :bash::bash:. Firma mająca do niedawna wyłączność na Polskę nie potrafi zadać pytania producentowi o parametry komunikacji i uzyskać konkretnej odpowiedzi.:(

W przypadku pompy ciepła na szczęście ustrzegłem się zakusom "markowości" sprzętu, dopłat za naklejkę z logo znanej firmy i obiecankom świetnie wyszkolonych marketingowców-naganiaczy. Poszedłem ścieżką patriotyzmu lokalnego i puki co całkiem nieźle na tym wychodzę. Pierwszy sterownik też nie miał funkcji kalibracji czujników. Dodatkowo miał wadę w algorytmie, ale wystarzyło zareklamować i dostałem na wymianę najnowszą wersję pozbawioną rzeczonej wady, a przy okazji dodatki w postaci nowinek dopracowamnych w najnowszej wersji softu:D. A na dodatek producent sterownika bez grymaszenia udostępnia wszystkie dane na temat portów komunikacyjnych, reprezentacji zmiennych sterownikowych, współpracy z komputerem. Oczywiście jest możliwość wykupienia gotowego softu, ale nie ma grymaszenia na zasadzie: "tylko nasze rozwiązanie jest jedynie słuszne" jak to jest w przypadku wielkich tego świata, co to się im wydaje, że wszelakie rozumy połknęli. Dokładność czujników temperatury może nie jest najwyższej jakości, ale jak rzekłeś: nie chodzi tu o laboratoryjny pomiar temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy sterowniku pokojowym też się sezon grzewczy praktycznie sam skończy jak przyjdą takie temperatury jakie zapowiadają...w kominku nie mam zamiaru przelać, już postawiłem kreskę na tym drzewie, najwyżej ulegnie z czasem biodegradacji...już wolę żeby się ta pompa na 1h włączyła :p

 

No ja mam pogodowy:( Ale raz na jakiś czas przepalenie w kominku to żaden problem. Pająki z komina też trzeba od czasu do czasu przepędzić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawie macie ;)

W nocy sa albo przymrozki albo 2-3*C wiec raczej chlodno i nie wyobrazam sobie zeby slonce dzienne ktore zaczyna operowac moglo na tyle nagrzac dom ze niepotrzebne juz jest ogrzewanie.

Ja pewnie zostawie jak poprzednio co najmniej do konca kwietnia, chyba ze zrobi sie na tyle cieplo i w nocy ze PCi juz nie bedzie sie zalaczac. na co.

Tego slonca jest zbyt malo i zbyt slabe zeby taka "kupe" betonu nagrzac wystarczajaco i nie wlaczac juz ogrzewania.

Ja mam sterownik pogodowy i pokojowy wiec PCi w miare dopasowuje sie do warunkow, ale ostatniej doby zuzyla np. 14,3 kWh na co+cwu wiec jest jeszcze potrzebna.

Wyglada na to, ze macie wyjatkowo "cieple" domy - no, ja przy Was mam raczej "standardowy" domek albo "troszke" sciemniacie bo wyraznie probujecie sie licytowac ;) hehe...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijca - zeszła noc jeszcze niemiarodajna była, bo faktycznie jeszcze zimno było...ale już jutro 15C u mnie zapowiadają i raczej będzie ciepło - przy takich temperaturach na zewnątrz i odrobinie słońca to PC mi się raczej nie załączy...żądna licytacja :D

 

Teraz to trzeba będzie bardziej myśleć o chłodzeniu niż o grzaniu:)

A przynajmniej odwlec w czasie nagrzanie chałupki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od kilku dni przesłaniam okna bo ciepła jest dużo za dużo. Duże przeszklenie przydają się raptem kilka dni w roku, w większości przypadków ciepła jest za dużo. W zasadzie to już do jesieni ciepła będzie za dużo, małe okna dałyby radę nagrzać bez problemu pomieszczenia bez przegrzewania ich.

Temp. dolnego żródła mam 8/5 i prawie cały czas, bo praca pompy jest bardzo krótka, raz na kilka dni na chwilę się uruchomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...