Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znalazlem taki dosyc "pouczajacy" wykres zaleznosci temperatury gruntu od pory roku i glebokosci:

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

 

Wg tego wykresu dla glebokosci zakopania kolektora poziomego max temperatura przypada w okolicach sierpnia i ma wartosc okolo 17*C.

Pozyjemy-zobaczymy :)

 

Co ciekawe w okolicach lutego nawet bez pobierania ciepla z gruntu jego temperatura na glebokosci tych 130cm jest wg wykresu na poziomie niecalych 2*C. Naprawde ciekawe (IMHO).

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Znalazlem taki dosyc "pouczajacy" wykres zaleznosci temperatury gruntu od pory roku i glebokosci:

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

 

Wg tego wykresu dla glebokosci zakopania kolektora poziomego max temperatura przypada w okolicach sierpnia i ma wartosc okolo 17*C.

Pozyjemy-zobaczymy :)

 

Co ciekawe w okolicach lutego nawet bez pobierania ciepla z gruntu jego temperatura na glebokosci tych 130cm jest wg wykresu na poziomie niecalych 2*C. Naprawde ciekawe (IMHO).

z tym wykresem jest wszystko gites ...

od kilku lat obserwuję moje GWC zakopane na 2,5m i temp. są podobne do tych z wykresu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie macie GZ. U mnie ścienne z podkładem ze styro i foli aluminiowej i parę metrów podłogówki. Mam nadzieję że przy -30 da radę. Mam jeszcze w rezerwie kominek, ale po tym jak ostatnio musiałem go czyścić, palenie to zdecydowanie nie będzie moje ulubione zajęcie.

 

niedowiarek ma część ściennego.

Co to za kominek, jak palisz i czym? Może błąd tkwi w sztuce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze w rezerwie kominek, ale po tym jak ostatnio musiałem go czyścić, palenie to zdecydowanie nie będzie moje ulubione zajęcie.

 

Hm.... w moim przypadku najwieksza robota z czyszczeniem to przyniesienie z garazu separatora i podlaczenie go do odkurzacza. Mam nadzieje, ze nie wybierasz popiolu recznie jakas szufelka (mazutem chyba tez w nim nie palisz) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ręcznie nie wybieram mam odkurzacz tylko do tego, ale nawet jak było drzewo suchutkie na maxa (tato mi dał) to i tak szyba od kominka odymiona była i to jej czyszczenie mnie drażni. Z paleniem nie ma problemu, chyba to kwestia wkładu ja mam firmy abdar.

 

Tak, to chyba kwestia konstrukcji. Zona dopiero po kilku paleniach przetarla szybe, bo na dole w rogach byla przydymiona. Tylko kobiece oko wychwyci takie "higieniczne niuanse" :-)

 

Temp DZ z wczoraj to 12*C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedowiarek ma część ściennego.

 

Lwią część ;). Podłoga tylko w kuchni i ganku. W łazienkachi korytażu ściana + podłoga. U mnie nie ma izolacji od strony ściany. Układ warstw od zewnątrz: styropian-silikat-rurki ogrzewania w tynku cementowyo-wapiennym. Z założenia mury miały akumulować ciepło. To zaleta w przypadku PCi, chociaż podłoga ma większą zdolność do akumulacji.....

Wojciechu jak masz prawidlowo dobrane ogrzewanie niskotemperaturowe to nie bój nic. Zadziała. Nie gorzej niż podłogówka :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Co Cie "pchnelo" w kierunku sciennego. To jednak rzadkosc.

 

Dla mnie ma więcej zalet niż wad w stosunku do podłogowego.

Najważniejsze: na podłodze może być decha (futra, dywany itp. nie dla mnie, ale też mogą być) bez pogorszenia oddawania ciepła do wnętrza. Tam gdzie są płytki - tam mam podłogówkę, poza tym grzeją ściany. Siedziałeś kiedykolwiek w zimie przy ścianie, na którą świeci słońce? Np. na tarasie? Tak właśnie działa na człowieka ogrzewanie ścienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...