Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Cześć. Dawno mię nie było, a tu dyskusja o temperaturach dz, że aż wrze....:p. Ja mam teraz z gruntu tak ok. 15C. Tyle tylko, że pewnie nawet nie obróci glikolu dokoła przy cyklu, bo cwu piernikiem dogrzane. Mierzyliście może moc elektryczą PC w warunkach letnich. U mnie wychodzi ponad 3,5 kW (znamionowa 2,3). Zaczynam się martwić.

 

P.S.

Ciepła woda na budowie to super sprawa :wiggle:

Czy moc pobierana dla zbliżonych temperatur DZ, była podobna również podczas długotrwałej pracy PC? Chodzi mi o póżną jesień i ogrzewanie domu.

Dla jakiego czasu pracy PC uzyskałeś taki wynik [3,5kW]?

Dodano po godzinie:

Nie było mnie chwilę i nie zdążyłem skorygować mojego błędu:

Skupiłem się na temperaturze DZ i mocy pobieranej zapominając, że chodzi o CWU a nie o CO. Nie było tych pytań:no:

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesienią moja pompa była jeszcze w kawałkach. Grzeję od stycznia. Początkowo pobór mocy poniżej 2 kW przy dz 3-5C i gz 25-30. Później pobór w okolicach wartości nominalnych (tj 2,3 kW). Im zimniejsze dz i cieplejsze gz tym pobór mocy większy. Teraz grzeję tylko cwu zatem gz powyżej 45C ale przecież dz daje 15C - skąd taki pobór:confused:. Moc podaję "chwilową" bo pomiar trwa kilkadziesiąt sekund sposobem "na stoper". Czas 10 obrotów tarczy podlicznika i szybkie przeliczenie przez stałą licznika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za link. Fajna dokumentacja. Moja pompa ma prawie identyczne parametry jak ta ze strony 11 - i też tam jest taki pobór mocy przy +55C na gz. Moje parametry są jednak słabsze :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy przerwy,że aż musiałem zerknąć jak to u mnie w DZ wygląda.Po 20 minutach pracy i temp CWU 48,5oC w DZ było 18,1oC/14,1oC czyli ...mi się podoba :)

 

Na Twoim miejscu nie podniecałbym się, BA, nawet zacząłbym się martwić o złe pomiary temperatury???!!!

Nie ma takiej temperatury ZWYKLE w czynniku pośrednim pompy ciepła.

Około +16C maksymalnie pasywnie (sama pompa obiegowa bez poboru energii) a aktywnie to już zależy od zwymiarowania DZ.

To oczywiście dla poziomego kolektora latem. Latem pionowy jest gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Fajna dokumentacja. Moja pompa ma prawie identyczne parametry jak ta ze strony 11 - i też tam jest taki pobór mocy przy +55C na gz. Moje parametry są jednak słabsze :(.

 

Nie przejmuj się.

W tej dokumentacji są błędy.

BTW

Nie wiem dlaczego większość osób uznaje Viessmanna za guru? Producent jak producent, może w kotłach jest/był dobry, ale w pompach ciepła to żadna rewelacja mówiąc delikatnie......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się.

W tej dokumentacji są błędy.

BTW

Nie wiem dlaczego większość osób uznaje Viessmanna za guru? Producent jak producent, może w kotłach jest/był dobry, ale w pompach ciepła to żadna rewelacja mówiąc delikatnie......

 

Bo sam tych pomp nie produkuje. Zresztą Viessmann niewiele sam produkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam czasu, żeby poobserwować parametry PCi, a z rejestracji temperatur też na razie nici. Dzisiaj zrobiłem mały test dla dwóch punktów pracy. Dz daje ok 15C. Dla gz 30/21C COP wokolicy 5. Pe=2,3kW (czyli nominalna) Pc=11,5kW. Ale dla gz 53/48C COP już poniżej 2 przy mocy elektrycznej 3,7kW. Widać na tym przykładzie jak mocno temp. gz oddziałuje na COP. Żeby było ciekawiej, to po przełączeniu z co na cwu przez chwilę moc na wyjściu PCi jest mniejsza niż moc elektryczna :p. To jest dopiero pożywka dla krytykantów:D. Szczególnie tych co skonsumowali wszystkie rozumy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sam tych pomp nie produkuje. Zresztą Viessmann niewiele sam produkuje.

i tu się myslisz,

mają chyba 11 fabryk, u nas mają fabrykę w Legnicy w Niemczech między innymi w Berlinie i Alendorfie gdzie mają siedzibę,

maja również fabrykę w Kanadzie,

a pompy ciepła produkują od 1978 r.

ale i tak wolę De Dietricha:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może inaczej,

w chwili obecnej duże koncerny które nie miały w swojej ofercie pomp ciepła lub była to marginalna część ich produkcji, przejmują mniejsze firmy które to robiły od lat i reprezentują sobą dobry poziom,

tak było w przypadku Viessmanna, Danfossa i jeszcze paru innych,

w kotłach jest podobnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jaki to ma związek z temperaturą dolnego źródła?!?

fakt, co prawda nie robię pomiaru temp źródła zewnętrznego tej pc, chociaż ciepło odebrane na zewnątrz jest takie samo jak oddane wewnątrz, tylko nieco cop jest niższy. Zapytałeś o uruchomienie pc, podałem jako ciekawostkę - takich wyliczeń jeszcze na FM nie spotkałem.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się.

W tej dokumentacji są błędy.

BTW

Nie wiem dlaczego większość osób uznaje Viessmanna za guru? Producent jak producent, może w kotłach jest/był dobry, ale w pompach ciepła to żadna rewelacja mówiąc delikatnie......

 

Guru to na pewno jest jeśli chodzi o dostęp dokumentacji technicznej i szkoleń jakie robią (byłem na kilku). Jeśli chodzi o sam sprzęt - nie wypowiadam się, bo nie wiem, ale nadrabiają bardzo mocno "dostępem do informacji" i to szerokim i darmowym. Przykład - ich www

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guru to na pewno jest jeśli chodzi o dostęp dokumentacji technicznej i szkoleń jakie robią (byłem na kilku). Jeśli chodzi o sam sprzęt - nie wypowiadam się, bo nie wiem, ale nadrabiają bardzo mocno "dostępem do informacji" i to szerokim i darmowym. Przykład - ich www

Przykład praktyczny.

Co mi po ich dokumentacji i szkoleniach skoro nie umieją na przykład zrobić sensownego zabezpieczenia parownika dla układu woda-woda? Już naprawiałem takie cuda z ich firmowym "kitem" zabezpieczającym który ...niczego nie zabezpiecza!

Jak to jest że sam potrafię zaprojektować wykonać i oprogramować malutki układzik na malutkim procesorku i zamontować czujniki we WŁAŚCIWYM miejscu a "armia inżynierów" z całym wielkim zapleczem techniczno-finansowym Viessmanna wymyśli termostat na rurze ZA parownikiem???

Co z tego że mają dobre szkolenia skoro sprzęt pozostawia wiele do życzenia?

Ja spodziewałbym się dużo więcej od maszyny z takim logo na obudowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład praktyczny.

Co mi po ich dokumentacji i szkoleniach skoro nie umieją na przykład zrobić sensownego zabezpieczenia parownika dla układu woda-woda? Już naprawiałem takie cuda z ich firmowym "kitem" zabezpieczającym który ...niczego nie zabezpiecza!

Jak to jest że sam potrafię zaprojektować wykonać i oprogramować malutki układzik na malutkim procesorku i zamontować czujniki we WŁAŚCIWYM miejscu a "armia inżynierów" z całym wielkim zapleczem techniczno-finansowym Viessmanna wymyśli termostat na rurze ZA parownikiem???

Co z tego że mają dobre szkolenia skoro sprzęt pozostawia wiele do życzenia?

Ja spodziewałbym się dużo więcej od maszyny z takim logo na obudowie!

 

Mają dobry PR :) Tym widocznie nadrabiają. Jednak co by nie mówić, chyba żadna inna firma nie udostępnia tak szerokiej dokumentacji na swoich stronach, włącznie z setkami możliwych rozwiązań (schematów) gotowych instalacji grzewczych, solarnych, itp. Co do jakości sprzętu nie dyskutuję, sam optuję za czymś zdecydowanie tańszym, polskiej produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu się powtórzę.

Nawet dodam coś więcej. Dla nieuków i tępych instalatorów te "ichnie" typowe schematy w nie wiem jakich ilościach może są jakąś wyznacznią i wskazówką, i obserwując rynek widzę że NIESTETY większość instalatorów postępuje według tych utartych schematów... Które w ogóle są złe już w samej idei jeśli chodzi o układ z pompą ciepła. Ostatni taki przykład - na wiosnę zostałem zaproszony na "kasting" ( ;) ) i miałem wycenić wykonanie instalacji 10kW z odwiertami. Dostałem nawet gotowy projekt instalacji wykonany przez biuro projektowe!!

Odmówiłem oczywiście wykonania w takiej postaci bo zastosowany był bufor, mieszacz do podłogówki i bezsensowny grzejnik w kuchni.

Nasi inżynierowie idą na łatwiznę i kopiują to co "giganci" sugerują (nie tylko Viessmann). Idą zwyczajnie na łatwiznę... I jest to bardzo smutne. A czego mamy wymagać od instalatorów, zwłaszcza tych którzy całe życie montowali kotły a za pompy ciepła wzięli się bo stały się popularne... (są wyjątki ale nieliczne)

Ostatecznie klient i tak wybrał moją wersję, bez odwiertów (po co skoro ma "hektary" prawie pola), bez bufora i bez absurdalnego mieszacza. I bez grzejnika w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...