Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawa teoria. :-)

W czym ta "za mala" delta ma mu przeszkadzac?

 

Większe zużycie energii przez pompkę GZ,zmniejsza się dochłodzenie czynnika w PC co wpływa negatywnie na COP. Powinno być około 6-7*C.

Mam zainstalowany ciepłomierz i bardzo fajnie widać różnicę w mocy PC np. podczas grzania CWU.

Ale ja mam tylko własnoręcznie robioną PC i bynajmniej są to moje obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzala by Ci ta obiegowka DZ czy jak? :-)

nie nie podgrzalaby , tylko chodzi o to że ja zmiejszebieg pompy na dz to bedę wolniej wypompowywał ciepło z ziemi a dawał troszke niższe tomperatury na wyjściu i tak jest

mam teraz obiegówkę dz na 1 biegu i temperatury po 2,5gdz 7,3/1,9*C to chyba znaczy że dz regeneruje się dosyć szybko bo pompa włącza się raz może czasami dwa razy na dobe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie podgrzalaby , tylko chodzi o to że ja zmiejszebieg pompy na dz to bedę wolniej wypompowywał ciepło z ziemi a dawał troszke niższe tomperatury na wyjściu i tak jest

mam teraz obiegówkę dz na 1 biegu i temperatury po 2,5gdz 7,3/1,9*C to chyba znaczy że dz regeneruje się dosyć szybko bo pompa włącza się raz może czasami dwa razy na dobe,

 

Ale przeciez takie zmniejszenie przeplywu spowoduje, ze to czego nie pobierzesz z ziemi, to wyprodukujesz czystym pradem za pomoca sprezarki. Spadnie po prostu COP. To takie strzelanie sobie w kolanko. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to rozumiem inaczej....może źle...skoro jest wolniejszy przepływ, to dłuzej utrzymują się wyższe temperatury na zasilaniu PC - i to jest ten zysk w postaci wiekszego COP (bo wyższa temperatura zasilania). Bo jak zwiększy bieg obiegówki, to szybciej mu w ziemi przeleci i szybciej dostanie trochę niższe temperatury

 

Jest dokladnie odwrotnie, bo wolniejszy przeplyw jest w parowniku i to glownie gra role. W ziemi glikol sie zdazy ogrzac, ale nie zdola jau tak skutecznie zagrzac parownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile raz pisać, że czujniki mam dobre?

po roku była firma u mnie, przy okazji wymieniła czujniki DZ - sam dodatkowo mierzyłem pętle każdą z osobna, średnia temperatura podobna do tej którą pokazują czujniki...co jeszcze muszę zrobić?

 

Co masz zrobic? Jakis bal sztywniakow poprowadzic, albo zapisy na operacyjne usuwanie poczucia humoru.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem - że nie wiem jak to naprawdę jest.ale temat mnie zaintrygował....zapytam kogoś kto powinien wiedzieć :D

bo twoja odpowiedź mnie nie przekonuje...przepływ to nie wszystko...bo wg tego co napisałeś, to lepiej mieć niskie temperatury DZ i zajebisty przepływ, niż wysokie temperatury DZ i mniejszy przepływ.....

 

Zalozenie, ze w obu przypadkach jest identyczna temperatura DZ jest chyba oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzę temperatury DZ do dziesiątych części i w zupełności wystarcza

Ale się czepiacie, Cacti ma takie domyślne ustawienia formatowania liczb i nie chce mi się tego przestawiać we wszystkich wykresach.

Zmniejsz bieg pompki GZ masz za małą deltę.

Zmniejszyłem i zobaczę jaki będzie efekt. Niestety nie mam skonfigurowanego ciepłomierza, więc nie dowiem się jak to wpłynie na cop.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się czepiacie, Cacti ma takie domyślne ustawienia formatowania liczb i nie chce mi się tego przestawiać we wszystkich wykresach.

 

Wykres wykresem a pisanie pisaniem :-)

 

Zmniejszyłem i zobaczę jaki będzie efekt. Niestety nie mam skonfigurowanego ciepłomierza, więc nie dowiem się jak to wpłynie na cop.

 

Zmniejszyles bieg pompi GZ czy DZ, bo tu jest niejakie "rozdwojenie jazni"? :-)

Jak ocenisz efekt bez cieplomierza? Na wech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem na GZ, moment widać na wykresach. Zobaczę co się będzie działo z temperaturami. Jeśli zasilanie gz wzrośnie, to wrócę do poprzednich ustawień. Zobaczę czy coś się będzie działo na dz, przepływ jest ten sam, więc może coś będzie widać na delcie dz, choć nie przypuszczam żebym był w stanie wiele zauważyć. Na razie pc za krótko pracowała, żeby coś wywnioskować. Czekam na wielkie mrozy ;-)

Grzejniki ewidentnie mi przeszkadzają, bo mają małą deltę, ale jak zmniejszę na nich przepływ, to będą słabiej grzać. Było zrobić 100% podłogówki, albo założyć 3x większe, tylko gdzie je zmieścić...

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozenie, ze w obu przypadkach jest identyczna temperatura DZ jest chyba oczywiste.

 

Producenci określają minimalny przeplyw jako wymóg zachowania odpowiedniej delty. Dla DZ optymalna delta zazwyczaj zawiera się między 3-5K a taką osiągniemy przy przeplywie 30% wiekszym od minimalnego. Przynajmniej dla mojej pompy. Zwiększenie prędkości przepływu DZ na pewno wpłynie na temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...