Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Producenci określają minimalny przeplyw jako wymóg zachowania odpowiedniej delty. Dla DZ optymalna delta zazwyczaj zawiera się między 3-5K a taką osiągniemy przy przeplywie 30% wiekszym od minimalnego. Przynajmniej dla mojej pompy. Zwiększenie prędkości przepływu DZ na pewno wpłynie na temperaturę.

 

:-)

Na ktora temperature wplywnie? Zasilania czy powrotu?

Jaka bedzie tendencja?

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z jaka tendencja, bo to jest klucz.

Czy temperatura zasilania DZ wzrosnie? Zagrzeje sie jakims cudem ziemia?

 

U mnie temp. DZ wzrosła. Wszystko zależy od długości kolektora, prędkości przepływu, czasu przejścia solanki przez ziemię. A u siebie masz identyczne temp. na I, II, III biegu pompki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrosla o ile?

Ja u siebie sprawdzalem tylko na biegu III i II. Pomiedzy tymi biegami temp zasilania DZ byla identyczna (z dokladnoscia do 0,1*C. Wzrosla mi tylko delta o 1,5*C, czyli spadla temperatura powrotu glikolu.

 

Z tego co pamiętam były to wartości bardzo małe 0,1-0,4 dokładnie nie pamiętam. Aktualnie mam DZ 8,1/3,1 po 3h pracy pompy. Praca pompy na I biegu. Na II, III biegu dochodziło do szybszego wychłodzenia DZ. Testy były robione w tamtym roku zasilanie DZ przy ok 100h pracy pompy tygodniowo

II bieg delta 3K

7 tydzień zasilanie -,0,5

8 tydzień -1,1

zmiana na I bieg

9 tydzień -0,7

10 tydzień -0,3 i tak utrzymywane było przez następne 2-3 tygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz, u mnie jest trochę inaczej...

temperatura zasilania nie jest identyczna

tzn na początku oczywiście tak, ale na wyższym biegu szybciej spada temperatura zasilania(widać to po dłuższym czasie)

na III biegu mam delte 2,5-3, na II biegu ma delte 4,5-5, na I biegu mam delte 6,5-7(tego ostatniego nie jestem na 100% pewny, bo nie używam praktycznie tego biegu)

 

Podobnie jak u mnie. Tylko I bieg 5K, II bieg 3K, III bieg 1,5-2K.

Edytowane przez wojbyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

Przykładowe wyniki eksperymentu jednego z użytkowników:

PC moc grzewcza prawie 5kW.

Zmniejszenie mocy obiegówki DZ o 20W dało spadek mocy grzewczej o ok. 100W.

Temperatury DZ zmieniły się:

z 7,1/3,6 stopnia

na 7,1/2,5 stopnia

 

 

Czyli w pelni potwierdza sie moja "teoria" o strzale w kolanko :-)

Ja nie mialem jak zmierzyc mocy grzwczej przy zmianie biegu na nizszy, ale na wech wiedzialem, ze jak delta wzrosla a temp zasilania sie nie zmienila, to musialal na tym ucierpiec COP. Na przykladzie Twojego kolegi widac, ze niewiele, ale to sie przelozylo na 5x wieksze straty mocy cieplnej niz zyski z obiegowki.

Wnosek: Zmniejszenie biegu pompki DZ raczej nie przyniesie oszczednosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz, u mnie jest trochę inaczej...

temperatura zasilania nie jest identyczna

tzn na początku oczywiście tak, ale na wyższym biegu szybciej spada temperatura zasilania(widać to po dłuższym czasie)

na III biegu mam delte 2,5-3, na II biegu ma delte 4,5-5, na I biegu mam delte 6,5-7(tego ostatniego nie jestem na 100% pewny, bo nie używam praktycznie tego biegu)

 

Tak troszke toretyzujac, jesli jest jak piszesz u Ciebie (u mnie takiego efektu nie zauwazylem) to zysk ze zwiekszenia biegu pompki obiegowej DZ bedzie wtedy, jesli temperatura na wejsciu glikolu nie spadnie ponizej polowy wartosci przyrostu delty po tej zmianie. Nie wiem czy jasno to opisalem.

 

1- bieg nizszy

2- bieg wyzszy

 

Jesli:

(t1-t2) < (delta1-delta2)/2

to mamy zysk poprzez wyzszy COP

 

To pewnie duze przyblizenie, ale lewa strona na ogol bedzie duzo mniejsza od prawej.

 

Obrazowo:

Jesli po zminie biegu na wyzszy delta maleje o 2K, to aby byl z tego tutulu zysk na COP to temperatura zasilania musiala by spasc o mniej niz 1K

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutym robiłem podobne eksperymeny. Wyniki pomiarów dałem do arkusza. Jeżeli wystąpiła jakaś różnica, to uwzględniając zmianę dobowego zapotrzebowania na ciepło w kosztach praktycznie wyszło na jedno. "Mój" COP uwzględnia pobór en.el. przez pompki dz, gz i ccwu. Trochę mi się już nie chce, ale jak koniecznie chcecie analizawać, to mogę się pobawić w zmianę biegów na pompkach i zamieścić wyniki. Na chwilę obecną nawet nie wiem jaki mam bieg pompki dz :eek:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, mnie zawsze uczyli

IF (t1-t2) < (delta1-delta2)/2 THEN to mamy zysk poprzez wyzszy COP

 

ale czekaj, nie tylko mnie...to przecież ty tak napisałeś....

 

Tak. No dokladnie to wykazales i jest to w 100% zgodne z moim zalozeniem.

Przy temperaturach ktore podales nie ma sensu zmniejszanie begu pompki bo bedziesz w plecki najprawdopodobniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pobieranie.systherm.pl/pompyciepla/alphaInnotec/solanka-woda.pdf

Porównajcie parametry na stronie 5 tam jest podana moc i COP przy delcie 5 i 10*C.:p

 

Wynika z tego, ze zwiekszenie mocy GZ pozytywnie wplywa na COP, bo spada temperatura powrotu przy tej samej temp zasilania GZ rownej 35*C. Teraz "konwertuj" te wyniki na nasza dyskusje dotyczaca DZ i wyciag wnioski :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam jest podana moc i COP przy delcie 5 i 10*C.:p

No tak, ale tam jest założenie że nie zmienia się temperatura i parametry dotyczą warunków pracy B0/W35. Niestety w rzeczywistości jest inaczej, bo wraz ze spadkiem przepływu wody spada moc oddawana przez układ c.o. (mniejsza powierzchnia grzeje z maksymalną mocą) i tym samym rośnie temperatura zasilania GZ, czyli zwiększając deltę uzyskujemy warunki pracy np. B0/W38, a nie B0/W35. Tak to zadziałało u mnie i wróciłem do ustawień przepływu na maxa (mam płynną regulację obiegówek i ustawiłam podłogówke minimalnie mniej). Przy okazji poprawiłem przymocowanie czujników zasilania i powrotu gz, co chyba "zwiększyło" mi deltę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...