Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wihajster

Niedawno pojawiła się tu informacja, jakoby wartość delty 4 stopnie na GZ [GZ 41/37 stopni] była za mała. Podobno dla takiej wartości "zmniejsza się dochłodzenie czynnika w PC co wpływa negatywnie na COP. Powinno być ok. 6-7 stopni."

Czy to prawda?

 

Natomiast po stronie parownika - czy mała delta na DZ wpływa na wielkość przegrzania? Chyba za utrzymanie prawidłowej wartości przegrzania odpowiada TZR?

 

Sądziłem, że tzw. optymalna delta [na parowniku, czy skraplaczu] jest po prostu kompromisem między wysoką sprawnością całego układu, a kosztami tłoczenia glikolu/wody.

Zalecane wartości delty, z jakimi się spotykałem najczęściej to:

DZ 3-5 stopni

GZ 4-6 stopni

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wihajster

Zalecane wartości delty, z jakimi się spotykałem najczęściej to:

DZ 3-5 stopni

GZ 4-6 stopni

 

Viessmann w swojej dokumentacji podaje:

Różnica temperatur ΔT:

Temperatura wody na zasilaniu obiegu wtórnego = 35°C przy temperaturze wody na zasilaniu obiegu pierwotnego = 10°C - 3-5K

Temperatura wody na zasilaniu obiegu wtórnego = 35°C przy temperaturze wody na zasilaniu obiegu pierwotnego = 0°C - 2-4K

Różnica temperatur ΔT:

temp. zasilania wtórn. / temp. powrotu wtórn. - 6-8K

Edytowane przez wojbyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można powiedzieć, że zalecana delta to X, bo to się zmienia. Delta wymagana przez pc jest związana z nominalnym przepływem, rodzajem cieczy i zmienia się w zależności od warunków pracy pc, wraz ze zmianą mocy pc przy różnych temperaturach. W dokumentacji Stiebel-Eltron można znaleźć wykres pokazujący jak się to dzieje dla DZ:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=148126&d=1352899261

Dla GZ nie ma takiego wykresu, ale wymagany przepływ jest mniej więcej 2x mniejszy po stronie gz (np. gz: 1m3/h, dz: 1.9m3/h dla 8kW). Z tego wynika, że delta może być sporo większa. Nie znalazłem nigdzie wykresów pokazujących jak cop zmienia się wraz z deltą. Jednak zwiększenie delty na gz=zwiększenie temperatury zasilania gz, a to raczej nie jest korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wihajster

Niedawno pojawiła się tu informacja, jakoby wartość delty 4 stopnie na GZ [GZ 41/37 stopni] była za mała. Podobno dla takiej wartości "zmniejsza się dochłodzenie czynnika w PC co wpływa negatywnie na COP. Powinno być ok. 6-7 stopni."

Czy to prawda?

Jest to prawdą, ale nie do końca jest tak w omawianym przypadku (zwiększenie delty na skutek spadku przepływu).

Jeżeli sprawdzimy COP dla stałej temperatury wyjścia ze skraplacza ale dla różnych wartości powrotu, to przy większej różnicy COP będzie wyższy.

Ale nie uzyskamy tego zmniejszając bieg pompy obiegowej (wzrośnie temperatura skraplania) -zwiększy się delta ale za to "rozjadą się" temperatury we/wy.

 

 

Natomiast po stronie parownika - czy mała delta na DZ wpływa na wielkość przegrzania? Chyba za utrzymanie prawidłowej wartości przegrzania odpowiada TZR?

Tak powinno być, ale TZR idealny nie jest...

Różnią się wartości przegrzania dla różnych temp. skraplania, przykładowo: jeśli ustawię przy rozruchu pompy pracującej na podłogówkę przegrzanie na 3K to po przejściu na grzanie cwu przegrzanie spada, nieraz do zera i "na minus" (to wymaga zawsze korekty).

Potrzebujesz jakichś wykresów z parametrami?

 

Sądziłem, że tzw. optymalna delta [na parowniku, czy skraplaczu] jest po prostu kompromisem między wysoką sprawnością całego układu, a kosztami tłoczenia glikolu/wody.

No i tak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos Ty okna powybijal, ze pompka 8h chodzila dzisiaj? :-)

U mnie niecale 4,5h dzisiaj w nocy. Zadane temp podlogi przy -4*C byla 24,5*C

 

To jest wina czujnika w podłodze, u mnie też miało grzać do 24 *C podłogę. Rano miejsce gdzie mam czujnik miało 24,2*C a reszta podłogi 28-31*C i byłu już raczej za ciepło, powietrze w środku 23,4*C

 

W sumie to PCi grzeje tak mniejwięcej co drugą noc.

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się wartości przegrzania dla różnych temp. skraplania, przykładowo: jeśli ustawię przy rozruchu pompy pracującej na podłogówkę przegrzanie na 3K to po przejściu na grzanie cwu przegrzanie spada, nieraz do zera i "na minus" (to wymaga zawsze korekty).

Potrzebujesz jakichś wykresów z parametrami?

 

Zależność między przegrzaniem i skraplaniem jest ciekawa. Wynika z niej, że wysokie wartości temperatury skraplania wymuszają ustawianie wysokiego przegrzania. Efektem tego będzie powiększenie powierzchni w parowniku, w której przegrzanie zachodzi i spadek czynnej powierzchni parowania. Temperatura parowania spadnie, ale nie wiem czy będzie to wartość istotna. Dobrze kombinuję?

Czy dochłodzenie ustala się samoczynnie zależnie od wartości przegrzania?

Przy wzroście skraplania przegrzanie spada, a jak zmienia się wtedy dochłodzenie?

 

Co do wykresów, to akurat nic konkretnego mi teraz do głowy nie przychodzi, ale doceniam to, że pytasz.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...