Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

a mi sie wydaje ze mam troche za niskie temp dolnego zrodla. Jak nie uzywam to temp jest okolo 8-9 stopni. Wczoraj wlaczylem rano pompe. Dzis miala przepracowane 13 godzin. Grzeje do 15 stopni bo nie mieszkam tam. Temp na zasilaniu spadla do 1.4 a powrot byl minus 0,5 stopnia. Nawet jak pracowala ponad 50 godzin non stop to tez byly takie temperatury w dolnym zrodle. Wystarczy ze wylacze na godzine i temp podbija do 5 stopni. Pompa 7,7 podlogi okolo 170 mb odwierty 2x 80 m. Sa jeszcze nieocieplone rurki w kotlowni od zrodla tez ale to chyba raczej nie przez to. Co o tym myslicie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

warunki sa bardzo dobre bo prawie caly czas stoi woda w piwnicy i wszedzie jest zwir. Wlasnie w nastepnym tygodniu jestem umowiony z serwisantem i powiem mu tez o tych temperaturach. Z grzejnikiem sprawa wyjasni sie wlasnie jak przyjedzie. Z rozmowy z instalatorem wiem ze serwisant chce cos elektronicznego zamontowac co ma zapobiec "dogrzewaniu" tego grzejnika przez pompe. Nie potrafil dokladnie powiedziec o co chodzi bo jak stwierdzil na elektronice sie nie zna. Oczywiscie wypytam go o wszystko. Czemu ma sluzyc i jak dziala ten jego wynalazek.

 

 

Troche wlasnie mnie niepokoja te temperatury...jak najmniej inwazyjnie, czy moze samodzielnie, mozna sprawdzic czy obie petle pracuja jak nalezy??

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak na zewnatrz bylo na minusie a w domu 10 stopni, chcialem zeby bylo 20. Wiec zeby podniesc o tyle musiala dlugo pracowac. Ja tam nie mieszkam. Co innego byloby gdybym codziennie grzal, a co innego jest grzanie z doskoku. Ale juz wlaczylem chyba na stale. Zadalem temp 15 stopni, wiiec bedzie krocej pracowac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos

Nie mam PC g-w, ale po lekturze tematów na forum, obecne temperatury Twojego DZ wydają mi się podejrzanie niskie. Wielu użytkowników ma podobne dopiero na wiosnę. Aby się przekonać o temperaturze pod ziemią, wystarczy po zakończeniu pracy przez PC pozostawić załączoną pompę obiegową DZ.

Temperatura glikolu będzie powoli rosła, a gdy rosnąć przestanie - zapisz wynik i czas narastania [kiedyś może się przydać do porównań]. Mając już aktualną średnią temperaturę DZ nieobciążonego, możesz się przekonać o ile spada podczas pracy.

Na tak "zregenerowanym" DZ możesz wykonać kolejne doświadczenie - uruchomić PC na każdej z dwóch pętli oddzielnie, mierząc deltę T oraz czas spadku temperatury glikolu do np. 2stopni. Przy identycznych, prawidłowo wykonanych i pracujących pętlach, delta T i czasy powinny być podobne.

To tylko takie moje przemyślenia, gdyż wiedzy praktycznej w tym temacie nie posiadam, ale może do czegoś się przydadzą.

Jak już "adiqq" radził, warto zaopatrzyć się w dokładny termometr, gdyż w tym przypadku może być przyrządem wielce pomocnym.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już "adiqq" radził, warto zaopatrzyć się w dokładny termometr, gdyż w tym przypadku może być przyrządem wielce pomocnym.

 

Szybszy i latwiejszy w obsludze bedzie pirometr (termometr mierzacy temperature w ciagu sekundy, skierowanym na przedmiot punktem laserowym). Niestety ze dwie stowki za najtansza wersje trzeba dac ale to fajna rzecz i dzieki niej mozna tez od biedy np. sprawdzac mostki cieplne wokol okien etc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tez wpiety zegarowy termometr zaraz za rozdzielaczem i temperatury raczej sie pokrywaja wiec czujnikow bym tu nie obwinial. Byc moze jest zbyt szybki bieg obiegowki bo roznice miedzy zasilaniem a powrotem nie przekraczaja dwoch stopni. A moze trzeba przeczyscic obiegowke, filtr. Zobaczymy w tym tygodniu bedzie u mnie serwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tez wpiety zegarowy termometr zaraz za rozdzielaczem i temperatury raczej sie pokrywaja wiec czujnikow bym tu nie obwinial. Byc moze jest zbyt szybki bieg obiegowki bo roznice miedzy sasilaniem a powrotem nie przekraczaja dwoch stopni. A moze trzeba przeczyscic obiegowke, filtr. Zobaczymy w tym tygodniu bedzie u mnie serwis

Mała delta to nic złego .Tylko prądu szkoda na pompowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jakie u Was występują temp, dolnego źródła. U mnie odczas startu pompy ok 8 stopni a na zrzucie ok 4 stopni. Podczas pracy pompy delta ok 4,2 stopnia. po ok 1 godziny pracy temperatura spada do ok 5 stopni a na zrzucie ok 1 stopnia na plusie. DZ pionowe 6x 50 mb. Pompa Nibe 1245 12kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...