Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na DZ było 0,2 / -4,00 i bez problemu pompa grzala bez grzałek.

0* jest bardzo silną barierą, trudną do przekroczenia, bo wtedy zamarza woda i wykorzystujemy ciepło zamarzania, które jest bardzo duże. Praca pc przy 0* płynącym z DZ to standardowe warunki, więc nie trzeba się nimi przejmować. Cop dla 0/35 może nie jest równe 5, ale raczej pomiędzy 4 a 4.5, ale to i tak dobry wynik, więc mauri_b nie ma się co dołować, jeśli komuś zimna strona dz spadnie poniżej 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cop dla 0/35 może nie jest równe 5, ale raczej pomiędzy 4 a 4.5, ale to i tak dobry wynik

 

Moze nie poruszajmy sie w sferze poboznych zyczen. Wg wykresu dla B0/W35 COP co najwyzej osiaga 3,7 - przynajmniej wg ponizszego wykresu (SPF bedzie na poziomie 3,5 a to ten wlasnie parametr nas, jako placacach za energie dostrczona do CALEGO urzadzneia, a nie tylko samej sprezarki interesuje).

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można generalizować że wszystkie PC bedą miały taki COP jak wynika z tego wykresu.

Moja PC ma np. w punkcie pracy 0/35 COP=4,79 bez obiegówek, a biorąc wszystkie pracujące urządzenia pod uwagę COP= 4,30 wyliczany zgodnie z EN14511.

Podaje te dane za producentem, więc może czasami życzenia się spełniałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje te dane za producentem, więc może czasami życzenia się spełniałą.

 

"Optymizm" producenta jest czesto znacznie wiekszy niz uzytkownika. :-)

 

Poczytaj ten artykul. Jest tam tez opisany przypadek Twojego producenta:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEoQFjAD&url=http%3A%2F%2Finstalreporter.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2012%2F07%2FIR_2012_07_COP_dla-pomp_ciep%25C5%2582a.pdf&ei=iHe-UJLkLqTT4QTTl4DQBw&usg=AFQjCNEd4dkLgAHvYae4q2MyDSmGaUhydg&sig2=ZdN8KnFtdoiKtzY00rZeuQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wykresu dla B0/W35 COP co najwyzej osiaga 3,7

To zależy od całego układu, np. u mnie gdy miałem pc 8kW, to wszystkie obiegówki pobierały około 10% energii, teraz, gdy mam 11kW to pobierają mniej niż 10%, więc cop też z tego powodu mocno nie spada. Katalogowo mam 4,3, więc gdyby moja pc pracowała w warunkach B0W35, to mógłbym założyć cop koło 3,8 ale mam słabe bo mieszane gz. Przy mniejszej pc gz pracowało u mnie na niższych temperaturach nie przekraczających 38-40*, teraz przy 11kW pracuje na zdecydowanie wyższych - ponad 40*, więc u mnie cop niestety spadł w porównaniu do B0W35 i w porównaniu do poprzedniej pc 8kW. Niestety nie mam zamontowanego ciepłomierza, więc nie jestem w stanie dokładnie sprawdzić o ile. Na razie pc pracuje u mnie na 7*, więc cop nie jest złe.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam wymienionych marek, ale opis pasuje do podawanej przez Ciebie normy, do podawania wartosci bez pomp obiegowych itd. O to mi chodzilo.

Tutaj się z Tobą nie zgodzę. Producent podał uczciwie wartość z obiegówkami czyli zgodnie z EN14511 jak i wartość COP bez obiegówek. Kwestią pozostaje jedynie czy podana wartość jest prawdziwa i powtarzalna w sprzedawanych urządzeniach. Jeśli się tego osobiście nie zmierzy to pozostaje mieć nadzieję. Wg moich obserwacji i wyliczeń moja 12kW pompa nie wzięła nigdy więcej jak 3 kW na godzinę pracy. Więc ja sobie przyjmuję że mam COP powyżej 4 a ile dokładnie? Trochę to dla mnie mniej ważne. Ważne że w chałupie ciepło i rachunki niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obserwacji i wyliczeń moja 12kW pompa nie wzięła nigdy więcej jak 3 kW na godzinę pracy. Więc ja sobie przyjmuję że mam COP powyżej 4 a ile dokładnie? Trochę to dla mnie mniej ważne. Ważne że w chałupie ciepło i rachunki niskie.

 

No ale tutaj nie robimy obserwacji, tylko POMIARY. Nie ma sensu wnioskowac wartosci ktore mozna dokladnie pomierzyc. Na pewno jesli to pompa 12kW to te 3kW to tylko w poczatkowej fazie grzania CO z jesiennymi temperaturami DZ :-). W koncowej fazie CO i przy CWU zwlaszcza mocno bys sie zdziwil.

 

Dla mnie tez nie jest sprawa zycia i smierci ten COP, ale tutaj nie rozmawiamy czy w domu cieplo czy zimno, tylko deliberujemy nad konkretnymi wartosciami COP czy SPF. Tak dla sportu. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejestrowanie wyników pomiaru to jest OBSERWACJA! I o taką konkretną OBSERWACJĘ mi chodziło. Nie zamierzam inwestować dodatkowo w specjalistyczny sprzęt do pomiarów, to co dostarcza mi sterownik PC w zupełności mi wystarcza. W poprzednią zimę temperatura DZ nie spadła mi poniżej 4,0oC podczas lutowych mrozów, a temp GZ nigdy nie przekracza 35oC przy CO (CWU to inna broszka), więc jak na razie (po roku) ekstremum pracy mojej pompy to B4/W35.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale mi chodzi o pomiar konkretnej wartosci, czyli z jaka moca pracuje Twoja PCi przy danych warunkachi. Wszystko inne to szacowanie. Specjalistyczny sprzet o ktorym piszesz to zwykly podlicznik.

Ja bardzo chcialem do swojej zalozyc tez cieplomierz, ale barak mozliwosci rozgraniczenia na nim zuzycia CO i CWU uznalem za malo atrakcyjny w stosunku do kosztow.

 

Opisujesz swoj przypadek dla minimum B4/W35. My rozwazamy B0/W35. Da tych dwoch przypadkow COP odczytany z wykresu to odpowiednio 4,3 i 3,7. Roznica 0,6 na COP to IMHO bardzo duzo i tutaj nie sposob przeniesc Twoich praktycznych obserwacji na nizsze temperatury DZ. Bardziej bym tu wlasnie polegal na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 3h pracy 3,2/0,8 w zeszłym roku miałem 0,4/-2,1, czyli dołożenie jeszcze jednego odwiertu przyniosło oczekiwany efekt. Myślę, że z tej strony nie muszę się więcej martwić :p

Oczywiście temperatury będą niskie bo DZ malutkie ale jeżeli utrzyma się tendencja z zeszłego roku to nie powinienem zejść poniżej 0 stopni na wejściu co dla mnie jest absolutnie wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ze wyjezdzam z jakas propozycja "racjonalizatorska", ale moze jakos "ustandaryzujemy" podawanie temp DZ? ;-)

Inna jest po starcie PCi, inna po 1h a ninna po 3 czy 8h.

 

Ja u siebie porownuje i notuje temperatury po 1h pracy PCi. Taki godzinny cykl pracy praktycznie zawsze sie udaje uzyskac. Nawet w okresach przejsciowych. Taki 3h juz rzadziej, a 8h to juz raczej bezie trudno.

 

po 1h --- 6,5/1,1*C

po 2h --- 5,9/0,8*C

Do 3h pracy nie dotrwala. Wylaczyla sie. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...