Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jedne z moich pierwszych odczytów - po około 2 godzinach pracy pompy wej 3,8 st., wyj. 2,0 st. Jest OK?

 

Albo masz DZ na rurach fi110, albo jednak termometry sobie "szacuja" za mocno zamiast mierzyc. :-)

 

Podaj parametry instalacji, to bedzie cos wiece wiadomo. Masz baaaaardzo mala, az nierealna delte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek dla sprawdzenia poprawnosci delty wystarczy zalaczc sama obiegowke DZ i po 10 min odczytac wartosci

Idę u siebie sprawdzić.... Delta mi wychodzi 0.3*, więc nie jest źle, temperatura dz to 6*. Oczywiście bez uruchomionej sprężarki - tylko obiegówka.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry DZ - 450 m kolektora poziomego przy wysokim poziomie wód gruntowych. Rury to z pewnością nie 110 :). Grzana powierzchnia to 130 m2. Pompa Buderus WPS K 6 kW. Nie wiem czy termometry pokazują prawdziwe dane - ten od temperatury zewnętrznej jest OK ale pozostałe - nie mam pojęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli termometry wyskalowales wczesniej w wodzie lodowej, to powinienes znac ich blad pomiaru. Wg tego mozna nanosic poprawki.

U mnie pokazuja zewnetrzne termometry zasilanie i powrot DZ identyczne co do 0,1*C, ale ja wybralem z dla wygody 2 szt z tym samym bledem wskazan (+1K). Pomiar na dallasach na pompie oszukuje juz cos okolo 0,8K (zaniza mi delte - to glownie wina czujnika na powrocie DZ)

 

W sumie te bledy termometrow statystycznie sa w w okolicach 1K, ale tak jak u adiqq trafiaja sie tez wieksze. Chodzi o wykazanie ograniczonego zaufania w stosunku do narzedzi pomiarowych i jesli jakos odbiegamy od "normy" w kotras strone, to najpierw trzeba miec pewnosc pomiaru nim zaczniemy na tej podstawie wnioskowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi od poczatku sezonu nie dziala czujka wejścia z DZ (musze sprawdzic o co chodzi ;) Mam tylko wyjście i wyglada to tak:

 

http://i.imgur.com/p0GNH.png

 

(oczywiście trzeba patrzeć na minima) - jak widac temperatura sukcesywnie spadala - az tu tydzien temu jak podniosla sie temperatura na zewnatrz - DZ jakby sie troche zregenerowalo :-)

 

Minimum było w tym czasie 1,8stC. Ostatni pomiar po paru h pracy - 3,4stC. Na wejściu mam zawsze 3,5-4stC więcej czyli obecnie ok. 7stC.

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje temperatury podaje z programatora pompy, mam też na przewodach osobne termometry ale co najmniej ten od temp zasilania oszukuje o ok 0,5-0,6 st względem temp na programatorze PC, być może mają na niego wpływ czynniki zewnętrzne i stąd to przekłamanie

Wczoraj pod koniec cyklu zasilanie miało 6,2 -odczyt z PC- ale pompa dość długo stoi bez włączania, średnio co 8 h po 2-3 h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy termometrach blad rzedu 1*C to norma. Ten na pompie raczej tez nie pokazuje "w punkt". Te zewnetrzne mozesz spokojnie wyskalowac sobie na wodzie lodowej. Moze sie okazac, ze temperatury realne sa zupelnie inne.

 

Póki co to nie moge podejrzewać tego na pompie że pokazuje "nie w punkt" bo ten na dworze pokazuje idealnie, sprawdzane z 2 termometrami

Sądziłem że pokazuje zbyt niską temp a tu się okazało że jak pokazuje -15 to tak było -niestety uroki osiedli w budowie -wszędzie pola

wracając do temp DZ - temp powiedzmy po 2 h pracy wynosi 5 st, jest raczej wyższa wydaje się być całkiem całkiem, póki co jest bardzo stabilna, odwierty też są dość głębokie ok 70-80 m

Wytłumaczcie mi tylko jak to wpływa na COP, Dimplex twierdzi że COP wynosi 4,5 przy zasilaniu dz 0st i GZ 35st

i nominalnie sprężarka powinna brać 2,66 KWh + dwie pompki czyli jakieś 2,8 KWh

Wprawdzie pompa pracuje dość krótko 6-8h na dobe przy obecnych warunkach, temp u góry 20 st na dole 18 - dom wykańczam a na dole dużo strat jeszcze, dziś mają montować mi drzwi wejściowe

Przechodząc do clou- jak co teoretycznie powinien wzrosnąć COP na pompie przy zasilaniu wyższym o 5st i powiedzmy GZ 32?

Jak sądze pompa przy zasilaniu powiedzmy 2 st pracowała by o ileś tam czasu wiecej i to jest mój zysk przy wyższej temp DZ

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...