Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poza tymi czujnikami które widac na wizualizacji http://www.pompaciepla-24.pl , mam jeszcze kilka czujników zamontowanych dodatkowo których tam nie widać.

miedzy innymi mam czujnik przed i za zaworem rozpręznym , i u mnie tez przy grzaniu ciepłej wody temp ,DZ ,,rośnie,, ale jest to ,,winą,,, tego ze czynnik przed rozpręznym jest wtedy cieplejszy niż przy grzaniu c,o, , poprostu instalacja freonowa niem gdzie juz oddac tego ciepła a co za tym idzie za rozpręznym temp idzie delikatnie do góry a wtedy i z DZ nie odbiera juz tyle stopni

Widac to tez umnie pod koniec cyklu grzania gdy na wykresie robi sie taki ,,pik,, to wtedy i DZ dziwnym trafem nie wiadomo skąd sie nagle ogrzało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wynik miałem zanotowany w tym dniu rok temu. Przy wyższym biegu i mniejszej dT=3 byłoby 5/2.Pomiędzy 1h a 7h ciągłej pracy z pewnością jest różnica.Jak uda mi sie to wyłapać to podam oczywiście

 

Sprawdziłem swoje przypuszczenie.Teraz po 1 h pracy w DZ 4,8/1,8*C.No wiem idealna byłaby obserwacja 1h i na niższym biegu by odnieść się do tamtego :-).

W każdym razie u mnie w poszczególnych miesiącach co roku temp. w DZ podobne są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem swoje przypuszczenie.Teraz po 1 h pracy w DZ 4,8/1,8*C.No wiem idealna byłaby obserwacja 1h i na niższym biegu by odnieść się do tamtego :-).

W każdym razie u mnie w poszczególnych miesiącach co roku temp. w DZ podobne są

 

Bieg pompki obiegowej DZ nie ma wplywu na temp glikolu przychodzacego z ziemi, ale czas pracy juz spore, altego pomiary najlepiej robic po okreslonym czasie cyklu. :-)

Czyli teraz masz o 0,3*C nizej. To by sie zgadzalo z tym co zaobserwowalem u siebie (ze jest ciutke nizej temp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laik znów ma pytania odnośnie PC, DZ- odwierty i GZ

Rozumie że jako użytkownicy PC macie 2 taryfy, dziś zmieniłem na takową więc mam i pytanie o temp DZ

Mam odwierty, ok 210 m przy 11,7 kWh mocy cieplnej pompy przy założeniu DZ 0st i GZ35 - GZ raczej nie przekracza u mnie 30st

Pompa najdłużej pracowała ostatnio przez 6h non stop,w tym czasie temp DZ spadła do +0,8 licząc początkowo po godzinie ponad +6,

Te +0,8 wg wskazań sterownika na PC a wg. termometrów zabudowanych pod izolacją na rurach 4,1 i -1,1. Jest to tym bardziej dziwne bo zawsze różnica wynosiła ok 0,7 st między sterownikiem a termometrem - termometr zawyża a tu ponad 3 st

Wracając do temp DZ,taki test robiłem jeden, dziś powtórka od 22 do 10 rano, 12h- jutro zobacze jakie będą temp DZ

Rozumie że II taryfe wykorzystujecie do oporu, tj w nocy pompa chodzi 8h, jak wyglądają temp DZ po 8h pracy non stop ? robicie przerwe na np godzinke czy II taryfe eksplatujecie na maxa?

I pytanko o GZ, czy zasilanie np 32 st zmienia coś w COP in plus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laik znów ma pytania odnośnie PC

 

Spadek temperatury ma DZ odczytany z pompy cos za duzy IMHO. Bardziej w tej sytuacji bym wierzyl tym zew. termometrom. Te wskazania nie powinny jakos odbiegac od siebie. Dobrze jest w takiej sytuacji powtorzyc skalowanie na wodzie lodowej tego zewnetrznego i ew zmienic bateryjki, bo to tez mam wplyw na powtarzalnosc odczytu. Generalnie nie zostawiaj tematu, bo sie moze przy faktycznym takim drastycznym spadku temperatury okazac (jesli jest prawdziwy), ze Ci cos sie stalo z jedna sonda np. Jesli masz na DZ rotametry, to skontroluj przeplywy.

 

Pompa u mnie ma zadne parametry pracy (temp posadzki) w taniej taryfie i do nich dazy. Jesli je uzyska, to sie wylacza. W tej chwili tania taryfa wykorzystywana jest moze w 70%. W drogiej pompa nie zalacza sie wogole (aczkolwiek moze jesli bedzie taka potrzeba przy sporym spadku temp)

Na wykresie dobowym wyglada to mniej wiecej tak (czerwony CO, zielony CWU, szary Drogi prad)

 

http://szkut.com/dom/PCi_STAT_Wykres02.bmp

 

Podwyzszenie temperatury GZ wplynie na spadek COP pompy. Masz tu wykres ktory przedstawia taka zaleznosc m.in.

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

Edytowane przez Pyxis
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze byłem spostrzegawczy albo... tak mi się zdawało ;)

Qrcze, mam 280 m2 grzanych podłóg, czyli 50 wiecej niż Ty i 1KWh słabszą pompke, nie grzeje CWU bo dom wykańczam -albo on mnie

Może nie mam jeszcze zewnętrznych drzwi, wykończonego ocieplenia po zwywanym dachu, podbitki, a drzwi do do nie ogrzewanego garażu są jak sito ale nie wiem jak moja PC mogłaby grzać tylko 8h na dobe przy zewnętrznych -5 jak dziś miałem na moim wygwizdowie

Chyba faktycznie mam za dużo przeszkleń, a tak ładnie wyglądały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie mam za dużo przeszkleń, a tak ładnie wyglądały ...

 

O wiele wieksze znaczenie maja znaczenie rzeczy ktore wymieniles wczesniej. Jak jest wiaterek dodatkowo, to juz tragedia jest z ucieczka ciepla.

 

BTW

230m2 +50% to 345m2. Ty masz "tylko" 22% wiecej podlog grzanych ;)

 

AAAAAA, sorki, napisales 50 w domysle m2 a ja tam wstawilem sobie %:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAAA, sorki, napisales 50 w domysle m2 a ja tam wstawilem sobie %

aż takim debilem nie jestem żeby do domu ok 340 m zapodać pompke nie całe 12 KWh, ale może znajdzie się odwazny ;)

A nominalnie wg projektu źródło ciepła powinnno miec moc 14 KWh

Zapodając zamiast porothermu 25 Ytonga 400stke 24 cm, zamiast zwykłego styro 14 cm - 20 grafitu, zamiast 10 cm na podłodze 20 cm, zamiast 25 cm wełny 23 piany (nie mam ocieplonego strychu ale będzie) ściany zewnętrzne na piętrze ocieplone 2 cm styro, okna dachowe 0,8 zamiast projektowych 1,3 , pionowe również 0,8 vs 1,3 tylko HS ma 1,0 no i cud reku którego w projekcie brak, myślałem sobie że PC 9 KWh mi wystarczy, ale ... dałem 11,7 bo cenowo była ok a tu wyglda że to wcale nie było za dużo , i bądz tu człowieku mądry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem sobie że PC 9 KWh mi wystarczy, ale ... dałem 11,7 bo cenowo była ok a tu wyglda że to wcale nie było za dużo , i bądz tu człowieku mądry

 

Eee tam. Jak wszystko skonczysz z dociepleniem (i nie bedzie jakis strasznych niedorobek) to sie okaze, ze ta 11,7 bedzie pracowala glownie w tanim pradzie. Bez obaw. Masz po prostu cieply domek (nie chce nawet pytac ile wladowales w ocieplenie;-)).

Tylko napisz ile za piane na poddaszu teraz licza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...