Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Rozumie że II taryfe wykorzystujecie do oporu, tj w nocy pompa chodzi 8h, jak wyglądają temp DZ po 8h pracy non stop ? robicie przerwe na np godzinke czy II taryfe eksplatujecie na maxa?

Ja eksploatuję na maxa. Teraz jest za ciepło,żeby u mnie pc pracowała non-stop od 21 do 7, ale tak pracowała, gdy było -15*. Teraz robi sobie jedną przerwę w nocy. Temperatury na bieżąco są na: http://pompaciepla24.com/graph_6.html

Parę stron wcześniej zamieściłem kilka wykresów historycznych.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bieg pompki obiegowej DZ nie ma wplywu na temp glikolu przychodzacego z ziemi, ale czas pracy juz spore, altego pomiary najlepiej robic po okreslonym czasie cyklu. :-)

Czyli teraz masz o 0,3*C nizej. To by sie zgadzalo z tym co zaobserwowalem u siebie (ze jest ciutke nizej temp)

Jak już tak aptekarsko :-) porównujesz, to u mnie minimalnie o 0,1-0,2 *C temp glikolu przychodzącego spadła po podniesieniu biegu a wyraźniej wzrosła w powrocie.

Ogólnie jednak grudzień 2012 chłodniejszy był niż w 2011, stąd temp w DZ mogą być szczyptę niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie chce nawet pytac ile wladowales w ocieplenie).

Tylko napisz ile za piane na poddaszu teraz licza.

 

Wcale tak dużo więcej to ocieplenie nie kosztuje,

Sporo kosztuje doedukowanie się i przypilnowanie żeby było zrobione ze sztuką.

 

Za piane 245 m2 płaciłem równe 20 tyś co daje coś koło 81 zł za m2

Z piany jestem bardzo zadowolony, jedyny mankament to zabudowa kg przy oknach- miałem dość wąsko zabudowane krokwie

 

 

Co do pomiarów DZ

Dziś PC zgwałciłem na 9h pracy non stop co dało temp zasilania 34,1 i powrotu 24,2 przy temp zewnętrznej -11,7 o godzinie 6,45

 

Temp. na sterowniku szalała na początku było 0,5 potem urosła do 3,8 i potem spadła nawet do 0,2 po czym wzrosła do ok 2 st

Wszytko działo się w ciągu 15 minut jakie byłem na budowie,

Wskazania temp DZ na termometrach zewnętrznych cały czas stabilne 5,0-4,9 zasilanie i -0,5 powrót - te 5 st po 9h ro raczej zbyt optymistyczne - nie wiem jak mają inni z odwiertami

 

Zmiany temp na sterowniku mogą wynikać z tego że mam odwierty o różnej długości tj 56, 73 i 82 m i pewnie ten najpłytszy miesza temp DZ a termometr zewnętrzny tego poprostu nie wyłapuje

 

Prawde mówiąc po 9 h pracy średnia temp. zasilania rzędu 2-3 st jest chyba przyzwoita?

 

Licząc że moja PC znamionowo ma połykać 2,66 kWh/h pracy przy zasilaniu 0 i GZ35 zaokrąglając to z pompkami do 3 kWh, mam nadzieje że wyższa temp DZ też coś pomoże, zakładając że będzie działała dziennie 10h w taniej i z 2 w drogiej to koszt ogrzenia zamknie się w 465 zł a podłóg jest 280m

Troche ponad pół tony eko grochu ;)

Ciekawi mnie kiedy w tauronie śl. okręg Gliwicki pojawi się prawdziwa taryfa dla właścicieli PC, ew kiedy wydłużą godziny taniej bo przerwa od 6 do 13 zdaje się być dość spora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak aptekarsko :-) porównujesz, to u mnie minimalnie o 0,1-0,2 *C temp glikolu przychodzącego spadła po podniesieniu biegu a wyraźniej wzrosła w powrocie.

Ogólnie jednak grudzień 2012 chłodniejszy był niż w 2011, stąd temp w DZ mogą być szczyptę niższe.

 

Ja rozumiem w tym samym czasie na chwile zmieniales bieg popki obiegowej.

 

Hm...Zeby przychodzacy zareagowal spadkiem temperatury, to raczej musial bys miec stosunkowo malo rury w ziemi. albo naprawde male opory przeplywu . U mnie podczas zabawy reakcja byla tylko po stronie powrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany temp na sterowniku mogą wynikać z tego że mam odwierty o różnej długości tj 56, 73 i 82 m i pewnie ten najpłytszy miesza temp DZ a termometr zewnętrzny tego poprostu nie wyłapuje

 

No ale w takim ukladzie, to firma chyba zrobila Ci na rozdzielaczu rotametry i ten przeplyw zrownowazyla?

DZ nie ma takich skokow temp. Na moje oko cos sie dzieje z pomiarem temperatury przez czujnik pompy.

Termometry zalozone na DZ wyskaluj sobie w wodzie lodowej, bo inaczej to masz nie pomiar a zgadywanke bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak na dzisiaj po 8 h pracy:

DZ: 4,0/-1,0

GZ: 31/26

 

I gitara, PC chodzi praktycznie prawie tylko w taniej taryfie w tym roku, jeden jedyny raz podczas grudniowych mrozów załączyła się w drogiej taryfie. Zużycie w drogiej nabija mi sterownik Auraton - niby inteligentny, ale aż za bardzo :) Jak mam ustawione podbicie T w nocy, to inteligentnie włącza mi PC 15 min do 0,5h wcześniej :/ Poza tym w drogiej taryfie chodzi pompka od glikolowego GWC (jeżeli można to tak nazwać) bo ona chodzi zawsze gdy T spada na zewnątrz poniżej 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. DZ na razie się ustabilizowały. Pewnie trochę pomogło też to chwilowe ocieplenie.

od 3 tygodni temp. dz po 2h pracy ok 2,8/0,4 na finiszu mrozów w połowie grudnia miałem 2,3/-0,1

W zeszłym roku w tym czasie po 2h pracy PC (a listopad i grudzień 2011 były łagodne) miałem 0,5/-1,7, ale przy mniejszym DZ. Jak widać dołożenie dodatkowego odwiertu wydatnie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w tecj chwili odczyt temp. DZ 3,5*C/1,25*C dla PCi 5,9 kW i DZ lacznie 100 mb, pionowy.

Odczyt jest tuz po grzaniu cwu do 55*C przez max. 30 minut i co w tzw. miedzy-czasie (w taniej taryfie)

.

 

Przy grzaniu CWU jest pobierne nieco mniej energi z DZ niz przy grzaniu CO. Widac to ladnie po mnijszej delcie w tej fazie pracy (tak przy okazji mowiac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie mam dwóch taryf ustawiłem pompe na prace po 3x3h- za każdym razem glikol z odwiertów po jakiś 30 min ma 7,5-8 st po 3h jakieś 5

 

 

Co do delty - im wyższa temp zasilania tym ta delta jest wyższa, im niżej - delta się zmniejsza

Zakładam że lepiej zasilać 6 st i mieć delte=6 niżeli zasilać 3 st i mieć delte 4 - dobrze glówkuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do delty - im wyższa temp zasilania tym ta delta jest wyższa, im niżej - delta się zmniejsza

Zakładam że lepiej zasilać 6 st i mieć delte=6 niżeli zasilać 3 st i mieć delte 4 - dobrze glówkuje ?

 

To normalne, bo przy wiekszej temp DZ pompa pracuje z wyzszym COP. Udaje sie jej wiecej energii pobrac z DZ i rosnie delta.

 

Tak. Dobrze glowkujesz, ale tylko przy zalozeniu niezmienne wartosci przeplywu na DZ :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też dzisiaj dokonałem gwałtu na PC to w ramach eksperymentu...

Ja tam gwałce dla przyjemności.......................obopólnej rzecz jasna

 

Nawiasem mówiąc adiqq - zaraz dowiemy się że my tam na śląsku to jakieś zboczeńce

Zresztą niech im będzie, do strzegomia się nie wyniose, nawet jeśli będą mieć tanią 24/24 ;)

(za głupi jestem ;) )

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...