Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Z ostatniej chwili.

Teraz po "paru" godzinach pracy PCi (cwu + co) mam temp DZ 1,2*C / -0,8*C

W tej chwili u mnie jest temp. zewnetrzna -6,3*C a wewnetrzna 20,8*C

Pompa nadal pracuje mimo ze czas ustawiony mam na godz. 13-15, no ale rzeczywista calka energii ustawiona na -240 *min wiec jeszcze chwile popracuje zanim "zjedzie" ze stratami.

Srednie zuzycie taryfowe 65/35 - tania/droga.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie kalibrowałem swoich termometrów, nie mam teraz na to czasu i prawde mówiąc nawet nie mam pojęcia jak wyzerować takiego chińczyka, ale nawet jeśli oszukuje to na dzień dobry PC i termometry pokazują ok 7 st na wejściu a po ok 8h pracy ok 5ciu

Prawde mówiąc w realu pewnie nie wiele to daje, no może poza satysfakcją

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, a skąd wiesz że masz "temp. bliską zera"??? A nie +0,8 - +1,4*C?

Masz dobrze izolowane naczynie z wodą i lodem z każdej strony i odpowiedni czas kąpieli?

Czy wrzucasz lód drinkowy do szklanki na stole i gotowa kalibracja?

 

Jesli w plastikowym kubku (takim dla dzieci do herbatki) mam w 2/3 kostki lodu i 1/3 wode i mieszam toto caly czas sonda od termometru przez 3 minuty patrzac na odczyt, to jestem bardzo blisko temp 0*C.

Jako korekte dla danego egzemplarza przyjmuje najnizszy odczyt jaki udalo mi sie w ten sposob uzyskac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kalibrowałem swoich termometrów, nie mam teraz na to czasu i prawde mówiąc nawet nie mam pojęcia jak wyzerować takiego chińczyka, ale nawet jeśli oszukuje to na dzień dobry PC i termometry pokazują ok 7 st na wejściu a po ok 8h pracy ok 5ciu

Prawde mówiąc w realu pewnie nie wiele to daje, no może poza satysfakcją

 

Nic nie "zerujesz" tylko wprowadzasz poprawke po odczytcie wartosci temperatury. Temometr na pompie pokazuje 3,2*C a Ty juz wiesz, ze realna to 2,1*C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie "zerujesz" tylko wprowadzasz poprawke po odczytcie wartosci temperatury. Temometr na pompie pokazuje 3,2*C a Ty juz wiesz, ze realna to 2,1*C :)

 

OK, wiem już jak wyskalować termometry w wodzie lodowej, przyjmijmy, że pokazują rzeczywistą temperaturę po uwzględnieniu poprawki, np.: jeżeli w wodzie lodowej termometr pokazuje +0,3 st.C to przy pomiarze temperatur DZ odejmuję od wskazań owe 0,3 st.C

Ale czy pomiar temp. DZ na zasilaniu i powrocie wykonywany w ten sposóbb, że czujnik termometru kleimy pastą termoprzewodzącą do rury z solanką (w którym miejscu ? Przy podłodze, pośrodku czy raczej blisko wejścia do pompy ?) a następnie owijamy otuliną termoizolacyjną i tak nie jest obarczony błędem a konkretnie nie będzie zawyżony ze względu na temperaturę w kotłowni ? Czy bierzecie tutaj jakieś poprawki ?

 

U mnie na razie mam jeden taki prowizoryczny termometr nieskalowany z sondą tylko wciśniętą pod otulinę do pomiaru temp. ciepłej strony DZ i wygląda to tak:

- przed startem sprężarki temp. ciepłej strony DZ jest w granicach +9 +16 (mierzona tym prowizorycznym termometrem) a sterownik w pompie pokazuje temp. zimnej strony DZ (powrót solanki do kolektora) również w tych granicach ale o te 2 - 3 st.C zawsze mniej - czyli de facto są to temperatury raczej w pomieszczeniu niż solanki

- sprężarka startuje i temp. zmieniają sie następująco, (start odczytu po około 10 sekundach od startu pompy):

A) ciepła strona DZ: +16,0; +10,2; +8,2; +7,5; +7,0; +6,5; +6,4; +6,2; +6,1; +5,9; +5,7; +5,5; +5,4; (<--- od +16,0 do +5,4 spadło przez około 15 minut; później spadało już wolniej i po 1,5 h pracy temperatura stabilizuje się na +4,3 st.C)

B) zimna strona DZ (pomiar w pompie pokazywany na sterowniku): +3,2; -0,5; -1,2; -1,5; -1,7; -1,8; -1,4; -1,2; -1,6; -1,8; -1,8; -1,9; -2,1; -2,3 (<--- od +3,2 do -2,3 spadło przez około 15 minut; później spadało już wolniej i po 1,5 h pracy temperatura stabilizuje się na -2,8 st.C)

 

Czyli wychdzi mi na to, że po 1,5 h temperatury DZ u mnie to +4,3/-2,8 (deltaT=7,1 - czy taka delta T jest OK, czy wskazuje ona na zbyt małe DZ ?)

 

I pytania:

- jakim błędem są obarczone te temperatury ?

- czy planowany przeze mnie sposób montażu sond jest prawidłowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki daj z pastą termoprzewodzącą na rury miedziane, nie na plastikowe. Jeśli nie masz na zewnątrz nic metalowego to załóż na przyłączach PC.

Jaki błąd to pytanie w stronę Twoich termometrów/czujników.

Delta około 7K jest strasznie duża. Za mały przepływ glikolu: albo cienkie rury (lub długie pętle DZ) - lub pompa DZ na niskim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki daj z pastą termoprzewodzącą na rury miedziane, nie na plastikowe. Jeśli nie masz na zewnątrz nic metalowego to załóż na przyłączach PC.

Jaki błąd to pytanie w stronę Twoich termometrów/czujników.

Delta około 7K jest strasznie duża. Za mały przepływ glikolu: albo cienkie rury (lub długie pętle DZ) - lub pompa DZ na niskim biegu.

 

DZ: pętle 5 x 100 m spiralne, pompa DZ chodzi na najwyższym biegu.

Chyba jest jeszcze jedna możliwa przyczyna jak sugerowali mi w innym wątku na tym forum: zanieczyszczony filtr DZ... nie mogę się doprosić instalatora aby przyjechał i sprawdził a sam nie chcę grzebać bo to drugi sezon grzewczy (przy czym drugi mieszkalny bo pierwszy to był podczas prac wykończeniowych) i do jego obowiązku należy przegląd - za to zapłaciłem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrobiles kalibracje termometrow na DZ? Bo te 6*C jest bardzo malo realne :)

 

Sprawdzałem moje ds-y , w lodowej wodzie pokazują 0 stopni . Termometry KTY81 z PCi pokazują 5,1 i deltę 4,8 czyli powrót 0,3 stopnia , ale one bez kalibracji pokazują co chcą ;-)

Aktualnie w instalacji DZ mam 0 bar bo puściło mi jedno połączenie w rozdzielaczu, naprawię jak przyjdą "roztopy" .

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest inna możliwość - chyba pisałem już o tym wcześniej, ze masz zbyt cienkie rury...nie wiem czy dobrze pamiętam, ale masz pętle po 100 PE32 a od rozdzielacza do DZ też masz chyba PE32...tutaj nawet obiegówka którą masz na 3 biegu może być za słaba - napisz jaka to obiegówka i czy faktycznie jest to wszędzie PE32...

 

Pętle są PE32 ale do budynku wchodzą już oczywiście grubsze - spójrz proszę na zdjęcia jakie dołączyłem na wątku Dimplexa.

Napisałem tam:

"Wilo TOP-S25/7,5 KTL. Ustawiona jest na III biegu i tutaj ma znamionowo 205W. Pozostałe biegi: I 115W, II 165W

Do pompy wchodzi rura circa fi50, z podłogi wychodzi rura circa fi100 ale możliwe że tę średnicę robi grubsza warstwa otuliny niż warstwa przy samym wejściu do pompy chyba, że po drodze są jakies redukcje ale tego nie widzę bo całość jest w otulinie."

 

Koniecznie muszę spowodować przyjazd instalatora do przejrzenia filtra.

 

Od tygodnia "chodzę" na ustawieniach podwyższenie 4K, obniżenie 2K i pompa przy średnich temp. zewn. od -4,0 do -8,0 za ostatnie 2 tygodnie (Pomorze) pracuje mi stabilnie 6-8 h w godzinach 22:00-6:00 (robi sobie czasami gdzieś przerwę) i 13:00-17:00 czyli w sumie 11-12 h na dobę (85% taniej energii). W domu stabilne 20,5 w sypialniach; 21,0 w salonie; 23,0 w łazienkach. Myślę, że są to optymalne nastawy u mnie i więcej już nic nie "wyciągnę", chyba, że polepszy się po wyczyszczeniu filtra o ile to jego zabrudzenie jest powodem tak dużej deltyT na DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle są PE32 ale do budynku wchodzą już oczywiście grubsze.

 

Ja mam tez dobiegowe PE32. Nawet na poczatku grzania CO delta jest ponizej 5K.

Stawiam u Ciebie na ten filterek. Ja go po kilku miesiecach wogule wywalilem (siateczke usunalem). Co sie mialo zlapac juz sie zlapalo. Jak bede jakies prace przy DZ to znowu na jakis czas zaloze.

 

Mozntaz czujnikow przylgowo mam tak jak to opisales wczesniej. Sa umieszczone zaraz za kroccami pompy na prostym kawalku miedzienej rurki. Otulina dodatkowo delikatnie sipeta zipami. Blad pomiaru bedzie znikomy. Smiem twierdzic ze mniejszy niz rozdzilczosc wskazan termometru. Olej to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz DZ na rurach fi110, albo jednak termometry sobie "szacuja" za mocno zamiast mierzyc. :-)

 

Podaj parametry instalacji, to bedzie cos wiece wiadomo. Masz baaaaardzo mala, az nierealna delte.

 

Miałem podobną przy pc 8kW, jest to do zrobienia nawet na rurach PE40, ale rzeczywiście warto by podać parametry dz + info spirol czy glikol, ale też sprawdzić, czy termometry nie głupieją.

czy możecie mnie uświadomić o co biega z tą deltą? Co nierealne i czemu? Nie mam jeszcze pompy, ale czuję że ten temat muszę pojąć zanim ją odpale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możecie mnie uświadomić o co biega z tą deltą? Co nierealne i czemu? Nie mam jeszcze pompy, ale czuję że ten temat muszę pojąć zanim ją odpale.

 

Pompa pobiera energie z DZ i schladza przeplywajacy przez nia roztwor wody i glikolu. Urzadzenia te sa projektowane tak, ze delta jest na poziomie 3-5K. Kazda "apostazja" musi byc wynikiem albo nienormalnej mocy chlodniczej urzadzenia, albo nienormalnego przeplywu. O ile osiagniecie wzrostu delty to nic trudnego, o tyle doprowadzenie jej do malych wartosci przy jakiejs mocy pompy wymaga bardzo duzego przeplywu przez parownik. To juz trudno osiagnac i wymaga znacznego wkladu energii (mocna pompa obiegowa DZ). Bywa, ze takie odstepstwo od normy, to wynik zsumowania sie bledow pomiaru terometrow na wejsciu i wyjsciu z pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...