Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

czy możecie mnie uświadomić o co biega z tą deltą? Co nierealne i czemu?odpale.

Pompa grzeje ze stałą mocą. Czym większy przepływ przez parownik lub skraplacz tym mniejsza delta, czyli różnica temperatur wejście-wyjście parownika lub skraplacza. Niestety wraz ze wzrostem przepływu bardzo szybko rosną opory przepływu i stąd uzyskanie bardzo małej delty jest trudne do osiągnięcia. Czasem złe wskazania termometrów mogą spowodować, że cieszymy się małą deltą, która w rzeczywistości jest inna. Pomiar temperatur i różnic we-wy gz i dz (czyli delty na gz i delty na dz) jest podstawową i bardzo łatwą do zastosowania metodą oceny poprawności wykonanej instalacji. Warto stosować termometry które pokazują to samo przy tej samej temperaturze (np. 0* w wodzie z lodem) lub zastosować poprawkę jakiej wymagają przy odczytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Warto stosować termometry które pokazują to samo przy tej samej temperaturze (np. 0* w wodzie z lodem) lub zastosować poprawkę jakiej wymagają przy odczytach.

 

To zawsze warto, ale dla samej delty wystarczy zalaczyc pompe obiegowa DZ na 10 min i sprawdzic odczyty. Powinny sie pokrywac (czyli delta=0). Jesli sie nie pokrywaja, to zapisujemy sobie poprawke do przyszlej korekty odczytu delty i gotowe.

Taki "dokladny pomiar delty dla leniwych" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak jest duża różnica we-wy w DZ to źle?

To źle. Pompa zawsze odbiera tyle samo energii (tak z grubsza, pomijając spadek wydajności przy spadku temperatur) i jeśli różnica Dz jest duża, to znaczy, że za mało glikolu przepływa przez pc niepotrzebnie obniżając jego temperaturę. Wtedy spada cop pompy.

A wydawać by się mogło że to dobrze, bo PC odbiera sporo ciepła z medium.

Ilość odbieranego ciepła zależy od różnicy temperatur i przepływu. Spójrzmy inaczej, trochę w drugą stronę. Weź np, przepływowy ogrzewacz wody popularny Dafi o mocy 2.5kW. Jeśli podłączysz go pod kran i przepływ będzie mały, to zadowalająco ogrzejesz wodę żeby z trudem umyć ręce. Gdybyś go podłączył pod prysznic i chciał się wykąpać z dużym strumieniem wody, to mimo działania przepływowego ogrzewacza woda dalej będzie zimna. A on cały czas grzeje z mocą 2.5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta nawet wihajster to lapie a chlopina jest z Torunia ;)

No to żeś przegiął.

Chłopie :p

Dla Twoje informacji - mam odruchy wymiotne jak przejeżdżam ulicą Żwirki i Wigury obok posesji z napisem "SERDECZNIE WITAMY" (ogrodzenie chyba 2-metrowe, jeszcze drutu kolczastego brakuje...)

To SERDECZNIE WITAMY zza zamkniętych płotów wygląda jak ARBEIT MACHT FREI wiadomo gdzie... :(

 

BTW

Pyxis, czemu tak po mnie jedziesz?

Jestem patriotą, w podstawówce zawsze miałem zeszyty ze Strzegomia! Takie 96-kartkowe w kratkę!

I na nic to się zdało jak widzę... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BTW

Pyxis, czemu tak po mnie jedziesz?

Jestem patriotą, w podstawówce zawsze miałem zeszyty ze Strzegomia! Takie 96-kartkowe w kratkę!

I na nic to się zdało jak widzę... ;)

 

Wlasnie dlatego. Informatyk z papierni nic u nas nie kupuje. Kreci na boku z konkurencja ;)

 

BTW:

To jest ledwie "musniecie", a nie jazda po Tobie. No bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, ktoś może mnie nazwać nie do końca zdrowym ale skoro rano nie spałem wsiadłem sobie w autko i pojechałem na budowe żeby zobaczyć odczyty

KIedyś wyskaluje sobie swoje piękne termometry, póki co mam odczyty z termometrów i PC, zakładam że mogą przekłamywać o 1 st, z tym że temp zasilania 4 st zdaje się być całkiem normalną przy odwiertach. W życiu lepiej być optymistą. W każdym razie COP wydaje mi się być całkiem sympatyczny, ze znamionowych 2,9 kWh PC połyka 2,5 kWh na godzine

Do rzeczy

po ok 7,5 h pracy temp na termometrach zasilanie 4,5 powrót -1,2 , PC pokazuje 2,8 - nie wiadomo czego to jest temperatura, na wyświetlaczu pisze że wyjścia, GHS twierdzi że to temp gazu, a dimplex daje dupy bo nie potrafi zrobić porządnego softu (znaczy się taki zapowiadają)

Zużycie energii cały czas 25 kWh na dobe, PC chodzi tylko w taniej taryfie.

Czyli 8 zeta na dobe za grzanie + 0,69 za prace pompki GZ, tak mniej więcej z zaokrągleniem do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...