Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wasza rozmowa na temat delty GZ natchnęła mnie na sprawdzenie mojej instalacji .Robiłem dwie przeróbki w krótkim odstępie czasu(około 1miesiąc).Od jakiegoś czasu moja delta na 3 biegu wzrosła do 7*C a pamiętałem że było w granicy 3-4.Winowajca to mocno zabrudzony filtr .Sprawdźcie u was
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasza rozmowa na temat delty GZ natchnęła mnie na sprawdzenie mojej instalacji .Robiłem dwie przeróbki w krótkim odstępie czasu(około 1miesiąc).Od jakiegoś czasu moja delta na 3 biegu wzrosła do 7*C a pamiętałem że było w granicy 3-4.Winowajca to mocno zabrudzony filtr .Sprawdźcie u was

 

A który filtr sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gz będzie trudniej....

Ogrzewanie ścienne na całości (oprócz kuchni i ganku). Dodatkowo podłogówka w kuchni, łazienkach, ganku i holu.

Zaprojektowane na 40 C i dodatkowo przewymiarowane w trakcie instalacji. Temp. zasilania nigdy nie przekroczyła 35C, a delta w okolicy 5,5-8 C w zależności od biegu pompki obiegowej. Jedyny błąd o jakim wiem to 3 pętle o długości 90 m, wskutek czago musiałem mocno przydławić pozostałe obwody, ale już musztarda po obiedzie.

COP jaki podaję uwzględnia ogrzewanie zasobnika cwu - kiedy gz osiąga ponad 50C i jest faktycznie pomierzony. Miałem nadzieję, że kamieniarz zamontuje ciepłomierz i będę miał porównanie z drugim układem na "glikolówce" w praktyce, bo te COP-y z katalogów jakoś zbyt pięknie się prezentują :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektowane na 40 C i dodatkowo przewymiarowane w trakcie instalacji. Temp. zasilania nigdy nie przekroczyła 35C, a delta w okolicy 5,5-8 C w zależności od biegu pompki obiegowej.

To jest normalnie niemożliwe, myślałem że masz grzejniki...

 

Aa, czekaj, mówisz o COP przy grzaniu cwu? Jeśli tak to się nie przejmuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypierdziel ten zepsuty cieplomierz i zainstaluj jakis porzadny, bo to jest nierealne jeśli rzetelnie opisujesz parametry pracy Twojej PCi.

Ciepłomierz raczej ma dobry,popatrz na jego zużycie energii w styczniu średnio 28kWh na domek 115m to dużo.

Ja przy powierzchni 186m2 po podłogach miałem średnio w styczniu 25,8kWh(ponad 900kWh za cały miesiąc).Też mam ciepłomierz.:DDom mam troszkę lepiej ocieplona ale i kilka mostków.

Albo PC nie generuje odpowiedniej mocy (w 2011 nie było tak źle więc może trochę gazu uciekło)albo musi wziąć kamerę termowizyjną bo ogromna ilość ciepła spier... w kosmos.

Do niedowiarka

Masz może manometry w PC?Jeśli nie to warto by było ściągnąć serwisanta żeby ją przebadał.

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo PC nie generuje odpowiedniej mocy albo musi wziąć kamerę termowizyjną bo ogromna ilość ciepła spier... w kosmos.

 

Gdzie idzie cieplo z pompy nie ma znaczenia dla COP czy SPF :)

Jesli cieplomierz sparawny, to co najwyzej jakies uszkodzenie pompy wchodzi w gre, jesli zuzycie nieproporcjonalnie duze do domu i niski COP jednoczesnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypierdziel ten zepsuty cieplomierz i zainstaluj jakis porzadny

Rzeczywiście wyniki są dziwne. Strasznie rozstrzelony ten cop i dosyć niski. Pewnie cwu wpływa trochę na taki rozstrzał, ale i tak jest to zastanawiające. Przydała by się rejestracja pracy pc podobna do mojej, ale z dłuższego okresu, to by można oszacować, czy parametry pracy pc uległy zmianie, czy też wynika to z błędów pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, że kamieniarz zamontuje ciepłomierz i będę miał porównanie z drugim układem na "glikolówce" w praktyce, bo te COP-y z katalogów jakoś zbyt pięknie się prezentują :(

 

Zamontuję, teraz to trochę lipa bo sezon grzewczy ale już ze szwagrem mam plan, muszę wymienić jeden zawór bezpieczeństwa bo puszcza ,odsunąć lekko baniak CWU od ściany , uszczelnić rozdzielacz DZ. Przy okazji tych prac na pewno ciepłomierz zostanie zamontowany. Niestety pomiary będą następnej zimy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie skalowania termometrów

Zrobiłem sobie tzw wode lodową w zwykłej szklance- wynik temp na termometrach odpowiednio + 1,4 i +1,6

Zdaje sobie sprawę z tego że ta woda nie koniecznie musi mieć owe 0st ( w warunkach domowych raczej ciężko to ocenić)

Raczej 1-3 wg informacji wujka googla wg tej metody

 

Ale do rzeczy, podgrzałem w czajniku wodę do ok 30- 36 st i termometry pokazywały dokładnie w punkt zgornie z termometrem elektronicznym tzw lekarskim , sprawdzałem 3 różne temperatury dolewając co minute troszkę gorącej wody.

Sondy przykleiłem do termometra żeby były razem w tym samym miejscy i nie dotykały szklanki, zaskakujące jest to że one pokazują tak dokładnie jak termometr, z małym opóźnieniem ale zawsze pokazywały to samo

I co teraz mam myśleć? pokazują idealnie, czy poprostu przy niskich temp mogą przekłamywać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę z tego że ta woda nie koniecznie musi mieć owe 0st ( w warunkach domowych raczej ciężko to ocenić)

Raczej 1-3 wg informacji wujka googla wg tej metody

 

Nie uzywaj googla tylko pomysl. Nie mowimy o drunku z 3 kostkami lodu, tylko o wodzie dolanej do duzej ilosci lodu. Jak to dosyc intensywnie mieszasz (lepiej w jakims plastiku albo czyms co slabo przewodzi cieplo) to masz temperature bliska wlasnie tych 0*C.

Skaluj dla takich zakresow temperatury, dla jakich bedziesz prowadzil pomiary, a wiec dla 0*C bedzie optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do skalowania termometrów zamroziłem w lodówce średniej wielkości butelkę plastikową z wodą, później nawiercilem otwór w środku lodu i do niego wpuściłem sondy termometrów. Lekko poruszając butelkę czekałem aż sondy będą "pod wodą". Całość procedury :D przeprowadzana w nieogrzewanym garażu o temperaturze +12 st.C (na zewnątrz +1 st.C)

Wynik mnie lekko zaskoczył: +2,4 st.C na jednym i +2,6 st.C na drugim termometrze. A ich parametry techniczne mówią o dokładności pomiaru +- 1,0 st.C

Po prostu chińszczyzna :-)

 

Pomiar temperatur DZ po umieszczeniu sond z użyciem pasty termoprzewodzącej na metalowym odcinku rur doprowadzających solankę po dwóch godzinach pracy sprężarki: -0,5/-2,9 st.C Zresztą temperatura zimnej strony DZ jest zgodna co do 0,1 st.C ze wskazaniem sterownika pompy.

Czyli deltaT na poziomie 2,4K. Jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do skalowania termometrów zamroziłem w lodówce średniej wielkości butelkę plastikową z wodą, później nawiercilem otwór w środku lodu i do niego wpuściłem sondy termometrów. Lekko poruszając butelkę czekałem aż sondy będą "pod wodą". Całość procedury :D przeprowadzana w nieogrzewanym garażu o temperaturze +12 st.C (na zewnątrz +1 st.C)

Wynik mnie lekko zaskoczył: +2,4 st.C na jednym i +2,6 st.C na drugim termometrze. A ich parametry techniczne mówią o dokładności pomiaru +- 1,0 st.C

Po prostu chińszczyzna :-)

 

Pomiar temperatur DZ po umieszczeniu sond z użyciem pasty termoprzewodzącej na metalowym odcinku rur doprowadzających solankę po dwóch godzinach pracy sprężarki: -0,5/-2,9 st.C Zresztą temperatura zimnej strony DZ jest zgodna co do 0,1 st.C ze wskazaniem sterownika pompy.

Czyli deltaT na poziomie 2,4K. Jest OK.

No to masz mniej niż "zero";)

Nieźle wydoiłeś DZ:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypierdziel ten zepsuty cieplomierz i zainstaluj jakis porzadny, bo to jest nierealne jesli rzetelnie opisujesz parametry pracy Twojej PCi.

 

Trochę by było żal pozbywać się maszynki z ultradźwiękowym przepływomerzem ;). Nawet jak ma kilkanaście procków błędu to i tak lepiej niż brak pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...