Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przeglądy okresowe kominiarza a odszkodowanie w razie pożaru - co stanowią przepisy?


reth

Recommended Posts

Lokalny Pan Kominiarz stwierdził, że obowiązkowo to się robi przegląd z protokołem raz do roku. Dotyczy to komina spalinowego (w tym kominka) i wentylacji. Kosztuje to 100 zł + ew. dojazd. Natomiast 4 razy w roku to należy przeprowadzać czyszczenie. I tu podobno jest bez potwierdzeń. Oficjalnej odpowiedzi z Hestii na papierze jeszcze nie mam. Wg agenta wystarcza aktualny przegląd. Ale potwierdzenia tego jeszcze nie mam.

Gdyby okazało się, że potrzebny ten przegląd i koniecznie te czyszczenia potwierdzone np fakturą (tj. 20 zł za komin x liczba kominów w tym wentylacyjnych) razy 4 rocznie i jeszcze dodajmy do tego obowiązkowy 2 krotny przegląd/czyszczenie kotła gazowego (140 zł) - to mamy jakieś 600 zł rocznie, a może i więcej. A to już więcej niż koszt standardowego ubezpieczenia od ognia.

Może warto ponowić pytanie z początku: Jak wiele osób czyści/serwisuje kominy 4 razy rocznie i 2 razy kocioł gazowy i ma na to STOSOWNE DOKUMENTY?

Ja rozumiem, że zdun, czy instalator sam u siebie nawet co miesiąc może takie akcje robić. Ale czy w razie wypadku rzeczoznawca z ubezpieczalni przecież też będzie szukał jakiś papierów, prawda? Pytania się niestety mnożą, a co jeśli chata się spali wraz dokumentami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No dobra,

w Hestii wygląda tak, że oficjalna odpowiedź to unikanie tematu. Mianowicie piszą mi tu, że w razie zaistnienia szkody żądają protokołów ze straży pożarnej i ew. dokumentów kontrolnych wynikających z prawa budowlanego w zależności od rodzaju szkody. Blabla. Czyli w skrócie jak się coś stanie to zobaczymy, co będzie potrzebne. Mój nadgorliwy (chyba?) agent twierdzi, że dobrze jest mieć "książkę budynku" (skąd?) i te 4 kwity rocznie za czyszczenie komina dymowego. Plus oczywiście protokół z rocznego przeglądu. Natomiast znajoma pani z Avivy kategorycznie stwierdziła, że potrzeba mieć tylko roczny przegląd kominów, roczny przegląd kotła i 5-letni przegląd instalacji elektr. przez specjalistę z uprawnieniami. Co do czyszczenia to prawda, że trzeba obowiązkowo czyścić, niemniej przepis nie precyzuje kto to ma robić. Pytanie jeszcze skierowane do centrali innej dużej firmy ubezpieczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

W przypadku pożaru, nie mam obowiązku mieć żadnych dokumentów potwierdzających przeglądy czy czyszczenie. Dotyczy to również instalacji elektrycznej, czy gazowej. Prawda jest taka, że dokumentacja spłonęła.

Jak do takiej sytuacji odniesie się ubezpieczyciel?

Moim zdaniem ubezpieczyciel powinien wskazać ubezpieczonemu jakie dokumenty od niego będzie wymagać i najlepiej jakby je zażądał przed ubezpieczeniem. Skoro ubezpiecza od ognia, to czemu nie zażąda na starcie dokumentów, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z przepisami, itp.?

Czy to dobry pomysł, żeby wszyscy ubezpieczeni zażądali od ubezpieczyciela dokładnego spisu dokumentów, których zażąda w przypadku pożaru?

A przy okazji można spytać co w przypadku jak dokumenty spłonęły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...