Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanał zetowy, pytanie...


ArtMedia

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Chciałbym zapytac was o tzw. "kanał zetowy".

Mam zaprojektowany taki w kotłowni do nawiewu powietrza z zewnatrz, ale dotychczas czytałem, że taki kanał stosuje sie tylko wówczas, gdy kotłownia połozona jest poniżej poziomu terenu, do wprowadzenia powietrza z zewnątrz na dół pomieszczenia i to zrozumiałe.

Jednak moja kotłownia jest ok 30 cm nad poziomem terenu!?!

W dodatku nigdzie nie mozna kupic czegoś takiego, ludzie mówią, że trzeba sobie wykuć w ścianie!?!

Jak to jest?

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałam, chodzi o doprowadzenie powietrza do pomieszczenia, gdzie będzie stał /lub wisał/ piec gazowy. Jak możesz to wykuj w ścianie otwór wentylacyjny - kupuje się takie metalowe prostokatne wkładki wentylacyjne i obmuruj. To powinno wystarczyć. Mamy takie w piwnicy pod oknami. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale to byla najprostsza metoda. Są firmy, które specjalizuja się w kratkach wentylacyjnych i w ich sklepach mozna uzyskać bardzo dokładne porady. My zamontowalismy najtańszą wersję i jeszcze "lodu" w piwnicy nie mieliśmy. Dom nie może być całkiem szczelny, bo będzie szwankowała cyrkulacja powietrza i zamiast domu ciepłego bedziesz miał duszny. Jak znajdziesz optymalną metodę to się pochwal na forum, ja zawsze z chęcią poznaje dobre rozwiazania. Pozdrawiam Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Miałem nadzieje, że istnieje cos takiego:

kratka wentylacyjna do wmurowania w ścianę, rodzaj krótkiego (na grubość ściany) kanału, ale przegrodzona ukośnie. Tworzyłoby to też taki mały "kanał zetowy" a ciepło nie uciekałoby przez promieniowanie. Czyzbym dopiero ja to wymyslił? :wink:

A może gdzies mozna to kupić?

 

Sebastian.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak zalezy Ci na ksztalcie Z to zrob z 2 kolanek i kawalka prostki. Z robi sie tak jak pisales jesli poziom piwnicy jest ponizej terenu. W Twoim przypadku daj rure na wprost tylko od srodka zaloz kratke wentylacyjna z jakas przeslona - np. zaluzja (nie wiem jakie sa rodzaje ale bede musial sie rozpatrzyc - tez potrzebuje). Pamietaj takze o min. wys. na jakiej powinien byc wylot od podlogi (bodajze 30cm? - i tak najlepiej porozmawiac z kominiarzem - on bedzie robil odbior)

Ja mam zetke z rury fi 180 - ze wzgledu na grubosc scianka odcinka pionowego jest w licu sciany , teraz zakryta tynkiem. W tamtym roku w zimie dokladnie bylo widac na scianie gdzie idzie rura - szron. Zobacze jak bedzie w tym oraz jak zamieszkam, najwyzej rozkuje i ocieple styropianem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Temat mocno odgrzewany, ale moje pytanie jest z tym związane. Czy wogóle jest potrzebny kanał nawiewny gdy kocioł będzie z zamkniętą komorą spalania np. kondensacyjny, gdzie powietrze do spalania zasysane jest z zewnatrz wprost do kotła. Jak to jest w przepisach, bo czeka mnie przeprawa z gazownikiem, który upiera się że jest potrzebny. gdybym pokazał mu jakiś przepis to pewnie by się uspokoił.

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkonos, poszperaj na tym forum: pamietam z jakichs wypowiedzi ze co prawda kotly nie wymagaja nawiewu powietrza z zewnatrz ale polskie przepisy nieco staroświeckie tak :-(

Niedługo(jeszcze w tym roku) zmienia sie niektóre przepisy dotyczace kotłowni - może pomóc.

Bronek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...