Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór grzejników


brachol

Recommended Posts

Witam

Chciałem dobrać grzejniki i mam pewien problem zrobiłem obliczenia w OZC oraz w programie firmy Purmo do dobierania grzejników. Wyniki wyszły rozne i tak się zastanawiam który wynik wziąć pod uwagę? Pomijam moce podane w projekcie ponieważ zmieniłem izolacje więc nie można brać ich pod uwagę. Wynik w OZC podaje niższe zapotrzebowanie na ciepło i przez to mniejsze grzejniki. Czym grozi danie większego grzejnika poza tym że trzeba bedzie go mocniej skręcać na zaworze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim uniwersalnym przelicznikiem jest 100W na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia (łazienki 120W/ metr), z tym że uniwersalne nie znaczy zawsze dobre do wszystkich domów. Tu ma znaczenie zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz max. temperatura czynnika grzewczego (kotły kondensacyjne).

Takim uniwersalnym, przewymiarowanym dla dzisiejszych budynków o połowę. Bardzo dobry przelicznik dla producentów i sprzedawców grzejników.

 

Zapotrzebowanie budynku na ciepło nie ma żadnego znaczenia dla doboru grzejników. Zapotrzebowanie na moc do ogrzania i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie budynku na ciepło nie ma żadnego znaczenia dla doboru grzejników. Zapotrzebowanie na moc do ogrzania i owszem.

 

w takim razie który parametr mam brać pod uwagę?

mam np takie róznice

ozc purmo

pokój dół 600 800

pokój góra 500 800

oba pokoje mają tą samą powierzchnię po podłodze, pokój na gorze ma skosy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim uniwersalnym przelicznikiem jest 100W na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia (łazienki 120W/ metr), z tym że uniwersalne nie znaczy zawsze dobre do wszystkich domów. Tu ma znaczenie zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz max. temperatura czynnika grzewczego (kotły kondensacyjne).

 

z kąt Ty wyssałeś te uniwersalne przeliczniki, nie pisz bzdur bo nie masz o tym zielonego pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie który parametr mam brać pod uwagę?

mam np takie róznice

ozc purmo

pokój dół 600 800

pokój góra 500 800

oba pokoje mają tą samą powierzchnię po podłodze, pokój na gorze ma skosy

 

ale pokój górny ma ogrzewaną podłogę a dolny nie i dlatego grzejnik musi być mocniejszy, pisz lepiej o mocy w watach bo wymiary grzejników możesz zmieniać zależnie od potrzec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przy doborze grzejnikow najistotniejszym elementem jest zakres temp. Czy bedzie to kocioł kondensacyjny czy tez atmosferyczny. Z praktyki wynika jak pisał wczesniej przedmowca 100 W/m2 w zupełnosci wystarczy z dośc sporym zapasem mocy. Projektanci przyjnuja 50-60 w/m2 przy gornej temp w pomieszczeniu +20. Najczesciej bywa tak, ze jest to zdecydowanie za mało. Wynika to z czystej praktyki.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...