Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa wylewka i MOKRO


kukulek

Recommended Posts

Witam.

Jesienią zrobili mi wylewkę w piwnicy na gołym gruncie. A więc folia wywinięta na ścianę, na to 10 cm styropianu, zbrojenie i na koniec 8 cm właściwej wylewki. Zdążyło ładnie wyschnąć, dzisiaj wchodze do piwnicy, a tam mokro!! Sciany mokre na ok. 50cm wysokości, podłoga mokra - woda nie stoi, ale wszystko ciemne, mokre, głównie od ścian zaciąga. Kto zrobił błąd? W zasadzie szukanie winnych mija się z celem, bo to dobry znajomy - "fachowiec" robił, a teraz lipa. Ważniejsze pytanie brzmi: co dalej? Co z tym zrobić? Przyjdzie wiosna, roztopy, to nas zaleje. Można to jakoś uratować? Zabić wykonawcę to mały problem, co dalej? Chciałem latem kafelki, panele kłaść :( HELP!

 

EDIT: Dodam, że drenaż wokół budynku jest zrobiony, budynek ma 5 lat i czasami (przed wylewką) zbierało się z 5 cm wody podczas opadów, roztopów.

Edytowane przez kukulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podstawowa zasada - beton (wylewka) nie jest wodoodporna. Druga - folia budowlana nie jest hydroizolacją w Twoim przypadku.

Jak miałeś goły grunt w piwnicy to należało najpierw wylać chudy beton, na niego ułożyć papę termozgrzewalną z wywinięciem na ściany, dopiero folia, styropian, folia i właściwa wylewka. Papa powinna być wywinięta i połączona z poziomą hydroizolacją(papą) - to jest ideał ale nie zawsze osiągalny. Teraz proponowałbym więc potraktowanie obecnej wylewki jako chudziaka i wyklejenie tego papą i dopiero wylewka właściwa, obniży Ci się pomieszczenie ale będziesz miał sucho od podłogi. Ściany natomiast mogą podciągać albo od zewnętrznej strony - pół biedy bo należy je z zewnątrz odkopać i tam zastosować hydroizolację, jak podciągają od spodu, bo nie masz właściwej hydroizolacji poziomej to już gorzej ale na ten temat ja się nie wypowiadam bo ja jestem od wylewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli wystepuje podciaganie kapilarne to w tym momencie pomoże iniekcyjne wykonanie przepony poziomej. Izolacja na istniejącej wylewce może być wykonana jak kolega BMS napisał lub z wykorzystaniem szlamu uszczelniającego i natryśnieciu bitumicznej powłoki.

Co do iniekcji:

- skuwamy tynk w strefie iniekcji i do 50cm powyżej

- mierzymy wilgotność w strefie iniekcji i powyżej

- wiercimy rząd otworów w poziomie co 15-17 cm oraz równolegle drugi około 8 cm wyżej z przesunięciem pod katem 30-45 stopni:

* * * * * * * * * * * *

. * * * * * * * * * * * *

- wywiercone otwory oczyszczamy sprezonym powietrzem

- w otwory podajemy iniekt (ciśnieniowo lub grawitacyjnie), jeden z trzech (mikroemulsja silikonowa w kremie, mikroemulsja silikonowa w plynie, iniekt krzemianowy)

- otwory zamykamy lub nie (w zaleznosci czego uzylismy)

- czekamy .... czekamy .... czekamy

- mierzymy wilgotność w strefie iniekcji i powyżej (jeśli ok - przechodzimy do punktu niżej, jeżeli nie - poprawiamy)

- otwory wypełniamy mikrocementem (cisnieniowo)

- szpachlujemy otwory

- szlamujemy lub nie (to zalezy)

- tynkujemy

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Dodam, że drenaż wokół budynku jest zrobiony, budynek ma 5 lat i czasami (przed wylewką) zbierało się z 5 cm wody podczas opadów, roztopów.

Folia nie pomoże .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...