Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak prawidłowo połączyć instalację CO otwartą z zamkniętą?


Ultima

Recommended Posts

Planuję połączyć działanie kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym z instalacją z kotłem gazowym jednofunkcyjnym z zasobnikiem, które będą działały w układzie zamkniętym. Ciepło będzie oddawać na parterze podłogówka a na piętrze kaloryfery.

Rozejrzałem się trochę w temacie i znalazłem dwa zupełnie inne szkice takiej instalacji:

1. Kominek podłączony jest do wymiennika płytowego. Ciepła woda jaką oddaje kominek poprzez wymiennik płytowy płynie jako woda zasilająca do kotła gazowego. Z kotła gazowego ciepła woda trafia poprzez zawór trójdrogowy (chyba?) do rozdzielaczy (podłogówka, kaloryfery) oraz do zasobnika c.w.u. z którego zasilane są krany. Woda wracająca z instalacji c.o. trafia do zasobnika oraz poprzez wymiennik płytowy do kominka.

2. W drugiej wersji woda podgrzana w kominku płynie przez wymiennik płytowy i łączy się z: 1. ciepłą wodą podgrzaną w kotle gazowym aby zasilić zasobnik c.w.u. 2. łączy się po raz drugi z ciepłą wodą podgrzaną w kotle gazowym aby zasilić rozdzielacze c.o. W takim układzie ciepła woda z kotła gazowego płynie dwoma rurami; do zasobnika i do instalacji c.o. Podobnie jest z wodą powracającą z c.o.: trafia ona w trzy miejsca; dwoma rurami do kotła gazowego, do zasobnika i poprzez wymiennik płytowy do kominka. W tej wersji zastosowana jest cyrkulacja.

 

Która wersja jest prawidłowa? Czy tak jak w 1 wersji kocioł gazowy może być zasilany ciepłą wodą podgrzaną w kominku dostarczoną przez wymiennik płytowy czy tak jak w drugiej wersji woda z kominka (po przepłynięciu przez wymiennik płytowy może połączyć się z wodą z kotła gazowego i podobnie na powrocie?

 

Pomijam tu kwestie łączenia niskotemperaturowej podłogówki z kaloryferami. Chodzi mi na razie o te pytania, które sformułowałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...