Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

Nie chcę kupować danfosa po to żeby się chwalić:no:, mam okazję kupić 8kw za 21tyś komplet gotowy do montażu i się zastanawiam,

Swoją drogą rekuperator też kupiłem oszczędzając 2tyś ale sam go będę montował, jest ryzyko jest zabawa, kupując taką pompę i rekuperator z montażem byłbym w plecy jakieć 10tyś, więc trzeba wszystko przeliczać.

Kupować czy nie kupować oto jest pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli sam chcesz montować, to myślę, że warto się zainteresować tym Danfossem. Wyjdzie łatwiej i policz czas, jaki zaoszczędzisz na składanie gołej pompy Ecopolu z osobnym zasobnikiem i całą resztą rupieci. Byłby to z pewnością równie dobry i bezawaryjny system, ale to zabawa już dla kogoś, kto ma wprawę. Hydraulik-amator może co nieco zamieszać przy budowie takiej instalacji. Jak będzie dobrze zrobiona i "sterowalna" podłogówka oraz dolne źródło na pewno będziesz zadowolony z Danfossa. 180 litrów moim zdaniem spokojnie wystarczy, chyba, że pochłaniacie na prawdę dużo ciepłej wody. Gwarancją bym się nie przejmował, bo jak piszą koledzy, są różne obwarowania i często nie opłaca się utrzymywać gwarancji przy pomocy drogich serwisów, czy montażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robiliśie ogrzewanie w garażu, mam dwa dylematy

czy pompa 8kw na ogrzewanie 125m2 (nie lizę garażu) nie jest za duża??

Jak wy robiliśie, ogrzewać garaż zy nie, jeśli podepnę garaż to wtedy 8kw ma sens, jak nie podepnę to wystarczyła by 6kw

Jaki jest sens dobierania troszkę przewymiarowanej pompy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robiliśie ogrzewanie w garażu, mam dwa dylematy

czy pompa 8kw na ogrzewanie 125m2 (nie lizę garażu) nie jest za duża??

Jak wy robiliśie, ogrzewać garaż zy nie, jeśli podepnę garaż to wtedy 8kw ma sens, jak nie podepnę to wystarczyła by 6kw

Jaki jest sens dobierania troszkę przewymiarowanej pompy??

 

Dobieranie nieco większej pompy ma trochę sensu. Po pierwsze lepiej wykorzystasz w mroźną zimę tańszą taryfę, bo pompa nie będzie musiała zbyt często, albo prawie wcale pracować w drogiej taryfie. Po drugie rzeczywistość może się trochę rozminąć z obliczonym OZC. Wystarczy kilka niepozornych błędów w wykonaniu izolacji, itp. i będzie większe zużycie ciepła. Po trzecie nie ma aż takiej różnicy w cenie pomp 6 i 8 kW, żeby nie wziąć tej większej. Co do garażu, to już od Ciebie zależy. Ja bym tam pociągnął podłogówkę z większym rozstawem rurek na osobnej pętli. Koszt niewielki, a wcale nie musisz tego używać, jak nie będzie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w garażu mamy grzejnik - niewielki ma mniej więcej 80x60 cm

 

Przy dużych mrozach odkręcam, co by w garażu nie było mrozu, przy mniejszych takich do -10C jest zakręcony, a w garażu utrzymuje się przyjemne 1-4C i to jest ok, można spokojnie ziemniaczka przechować :-), itd

 

Teraz być może zrobiłbym 15 m pętlę podłogówki bo taniej i nie ma klamota dodatkowego, a też można ją zakręcić lub odkręcić, efekt w zasadzie ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

dostalam wycene na pompe ecopol:

1)kolektor poziomy 300mb 8600brutto

2)pompa PSPC-09 ZH (8,6kW) 17215 brutto

3)wyposazenie kotlowni:

-pompy obiegowe - Ferro 25/60 lub Hel-Wita 25/55

-zbiornik CWU - Galmet SGW(S) 300 Maxi – poj. 300l, zbiornik emaliowany, dedykowany do pracy z pompami ciepła z dodatkową grzałką 3kW w celu cotygodniowego wygrzewania wody jako ochrona przed bakteriami legionelli

- pompa cyrkulacji CWU – Omnigena 15/14

- naczynia przeponowe DZ, GZ oraz CWU - REFLEX

-niezbędna armatura przyłączeniowa – zawory zwrotne, zawory kulowe, śrubunki, nyple, redukcje, kolanka – mosiężne, rury – miedź fi28, wraz z izolacją w postaci otuliny thermaflex 9.126,00 pln brutto

 

 

czy jakas dobra dusza wypowie sie na ten temat?

Edytowane przez aksamitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

aksamitka - polecam wykonanie bardziej szczegółowych obliczeń nt zapotrzebowania na ciepło (OZC)

Co do wyceny - jak masz możliwość zrobić DZ we własnym zakresie, to masz dodatkową oszczędnośc....a co do DZ jeszcze - napisz jaki masz grunt,bo te 300mb wydaje mi się trochę mało...ja dla pompy mniejszej (7,6kw) zakopałem 550mb rury PE40 - w zupełności wystarczyłoby mniej, ale dzięki temu mam dużo wyższe temperatury z ziemi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
adiqq mam OZC, gleba to mokra glina, nie mam możliwości zrobienia samodzielnie DZ

 

najważniejsze że masz OZC...ja to zawsze powtarzam, że OZC prawdę ci powie....

Jak masz mokrą glinę, to powinno być OK.

z tym samodzielnym wykonywaniem DZ to naprawdę proste...chociaż nie ukrywam, że na początku też się bałem sam za to zabrać....w moim przypadku wyglądało to następująco - koparkowy kopie 1-2 osoby układają rury w wykopie. Też nie byłem cały czas przy kopaniu DZ, nająłem pomocnika i wytłumaczyłem co i jak. Wykułem dziury w ścianie piwnicy, wprowadziłem rury do piwnicy, wykopy zostawiłem niezasypane. Przyjechała firma, zrobiła próbę szczelności, napełniła glikolem, dopiero potem zalałem wykopy wodą i zasypałem wykopy. Moje DZ to następujące koszty - około 2tys 600mb rury PE40 (z tego odpadów(zapasy) było 50mb), koparka 5tys+glikol ok 1tys(glikol to już robota firmy) Weź pod uwagę, że ja mam zakopane 550mb rurki a koszty poniesione są niższe niż dla twoich 300mb. W przypadku DZ poziomego, można naprawdę sporo zaoszczędzić robiąc DZ własnymi rękami lub najętymi :)

można jeszcze zaoszczędzić na koparce, jeśli teren na to pozwala - u mnie kopane było minikoparką Adama - jakby była większa koparka z większą łyżką, to dużo szybciej (taniej) można wykopać. U mnie prorytetem była manewrowośc koparki i jej gabaryty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robiliśie ogrzewanie w garażu, mam dwa dylematy

czy pompa 8kw na ogrzewanie 125m2 (nie lizę garażu) nie jest za duża??

Jak wy robiliśie, ogrzewać garaż zy nie, jeśli podepnę garaż to wtedy 8kw ma sens, jak nie podepnę to wystarczyła by 6kw

Jaki jest sens dobierania troszkę przewymiarowanej pompy??

 

pomijając koszty mocniejszych pomp i mając do dyspozycji akumulacyjność i bezwładność podłogi to ja najchętniej bym chciał mieć moc 10kW(zapotrzebowanie)*24h/10h(odwrotność czasu tanich godzin w dobie) czyli 24kW + jakieś 2-3 na CWU.

Wtedy przy największych mrozach nie ruszam drogiego prądu. Ale wiadomo taka PC będzie droga a -20 to mamy może z 2-3 dni w roku więc trzeba złoty środek znaleźć. Na pewno 6kw dla domu 6 kw bym nie wziął.....

Edytowane przez sjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
pomijając koszty mocniejszych pomp i mając do dyspozycji akumulacyjność i bezwładność podłogi to ja najchętniej bym chciał mieć moc 10kW(zapotrzebowanie)*24h/10h(odwrotność czasu tanich godzin w dobie) czyli 24kW + jakieś 2-3 na CWU.

Wtedy przy największych mrozach nie ruszam drogiego prądu. Ale wiadomo taka PC będzie droga a -20 to mamy może z 2-3 dni w roku więc trzeba złoty środek znaleźć. Na pewno 6kw dla domu 6 kw bym nie wziął.....

 

a widzisz....

ja mam projektowe obciążenie cieplne dla domu 150m2 po podłogach +piwnica 75m2 =6,9kw. Do tego doliczając CWU na 4 osoby po 0,25kw/osobe - to daje 7,9kw. PC mam 7,6kw. W największe mrozy PC chodziła 20-21h/dobe - nie mam żadnych grzałek, poza tą do wygrzewania zasobnika CWU. Pompę świadomie niedowymiarowałem...dodam jeszcze, że w największe mrozy wyłączyłem ogrzewanie piwnicy - temperatura w piwnicy spadła mi do 15C(osobny obieg) - stąd takie a nie inne czasy pracy PC. Dla mnie dobór PC jakiego dokonałem, jest właśnie takim złotym środkiem. Po co przepłacać za droższą (mocniejszą) PC i większe DZ żeby tylko w taniej taryfie jechać? - bez sensu, bo w okresach przejściowych dom będzie się przegrzewać(za duża moc PC w stosunku do potrzeb)

Delikatne przewymiarowanie rozumiem, ale większe to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda aksamitka, że mam do ciebie tak daleko. Pomógł bym ci bezinteresownie (wikt i opierunek) zrobić ten kolektor, choć sam go nigdy nie robiłem. Robiłem natomiast glikolowy GWC i wiem, że to prościzna.

300mb, to zapewne dwie pętle po 150m. Kopiemy dwa rowy 75m, głębokości 1,5 i szerokości 1-1,2m. Wkładamy w te rowy rurę na jednej ścianie rowu i wracamy na drugiej.

Zadzwoń do jakiejś firmy z koparkami i zapytaj ile by za taką robotę wzięli. Zadzwoń do instalatora i zapytaj ile weźmie kasy za sam nadzór, napełnienie, odpowietrzenie i podłączenie.

Będziesz miała z nadzorem i sporo taniej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko dzieki:)

 

gdzieś ktos tu pisał ile wychodzą materialy do DZ, jednak sama się tego nie podejmie, 9-10 tys jest jeszcze dla mnie do zaakceptowania

 

no i teraz sie zastanawiam nad ecopowerem ( 31000 netto C7 i 450 kolektora) czy ecopol PSPC-09 ZH i 300 kolektora za 35tys brutto)

Edytowane przez aksamitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...