Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A garaż będzie ogrzewany? Ile powierzchni podłogi będzie ogrzewanej?

 

tak, garaz ogrzewany do +8 ( w sumie ok 51m2), podlogówka na jakis 108m2( calośc domu bez spizarki)

 

aksamitka - przy tych wyliczeniach który wskaźnik podajesz EA czy EV?

 

EAH

Edytowane przez aksamitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
38,3 kWh/(m2·rok), pow 159,7 m2 ( z garazem), 3 docelowo kiedys 4 osoby

 

w OZC masz coś takiego jak projektowe obciążenie cieplne - czy jakoś tak - podaj jak możesz...ale z tego co widzę, to te 7kw ci wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
5187 W

 

 

jest jeszcze taka wersja:

pompaPSPC-08 12949,2

DZ 400mb 10260

kotłownia wersja standart 9126

 

ceny brutto

 

jak masz 5,2Kw (zaokraglajac), dodaj do tego CWU po 0,25kw/osobe, to ci daje 6,2kw dla 4 osób

PC 7Kw to masz z zapasem, będzie więcej chodzić w taniej taryfie...8kw(a dokładnie 7.6kw - ja dokładnie taką mam) to już będzie z dużym zapasem :)

i jeszcze jedna ważna rzecz - te moce PC są dla 0/35C - jak masz dobrze zrobione DZ, to poniżej 0 na zasilaniu nie zejdziesz, czyli praktycznie przez cały rok masz większa moc...

 

tutaj możesz zobaczyć na wykresie np na stronie 7 (dla PC 7,7kw)

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/546CEDA2F45198B3C1257448002B9ADB/$FILE/DT%20Vitocal%20200%20BWP%206,1-9,7kW%20(03,2006)__DE.pdf?OpenElement

a tutaj też zależność COP od temperatury DZ

http://www.ecopol-system.pl/ogrzewaniepodlogowe/3/32.jpg

Edytowane przez Gosc***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
wiesz, nie nastawiam sie ze teoria pokryje sie z praktyka, dlatego nie chce miec tez na styk, ale z tego co widze to te 7kW by stykło i 400mb kolektora tez?

 

wiesz, jak mam poprawnie zrobione OZC, to tylko ewentualne mostki termiczne mogą ci pogorszyc - ja mam taką sytuację...trochę pogarszają mi bilans z OZC mostki z poddasza...zawsze mogę wyłączyć piwnicę i wtedy mam zapas spory

U ciebie dla 7kw ten zapas też jest, a przy 7,6kw już jest naprawdę duży...będzie ok

400mb biorąc pod uwagę że w mokrej glinie to masz 400*25(zakładając uzysk 25W/m, a może być i 30) to masz 10kw z ziemi...w zupełności wystarczy(tym bardziej że DZ dobiera się do mocy chłodniczej PC a nie grzewczej)

te 300 też by starczyło, ale mogłoby być trochę mało w przypadku ekstremalnej zimy lub gorszych parametrów DZ(jak gdzieś nie byłoby tej gliny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
u nas ekstremalne zimy sie zdarzaja, to juz rejon podgórski wiec -30 tutaj nikogo nie dziwi

 

to przelicz wyniki w OZC dla -30C(albo -25C, bo te -30 to pewnie tylko maks kilka dni) a wewnętrzną daj taką jaką będziesz utrzymywać w domu (u mnie mam nabite 22,5C w domu) - bo OZC domyślnie liczy dla -20/20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAH

Skąd wy macie to EAH u mnie w OZC jest tylko EA - Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 59,8 kWh/(m2·rok)

i EV Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 23,6 kWh/(m3·rok)

no i jest jeszcze cóś takiego Wskaźnik fi HL odniesiony do powierzchni fi HL,A 34,0 W/m2

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
adiqq nie da rady, ja nie liczylam samodzielnie OZC

ile masz mb kolektora?

 

ja mam 550mb z PE40, PC 7,6kw

PE 40 - bo mniejsze opory przepływu

początkowo miałem mieć 3x150mb ale....

na części działki była wybierana glina na potrzeby cegielni, potem było to zasypane pyłami i trochę ziemi z góry....w trakcie kopania DZ okazało się że ten pył pokazał się wcześniej niż było to zaznaczone na mapach, zanim z tego wyjechaliśmy, to trochę mb poszło na straty....dodatkowo nie wszędzie była glina - więc szybka decyzja - robimy dodatkową nitkę 150mb - w sumie wyszło 550mb (te 50mb to zapasy które zostały potem ucięte)

Czas pokazał, że te 3 pętle by w zupełności wystarczyły, ale biorąc pod uwagę, że teraz mam rewelacyjne temperatury z ziemi(lepsze niż użytkownicy PC z odwiertami, a koszt wykonania DZ niższy) to nie żałuję tej decyzji o wykonaniu dodatkowej pętli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dz poziomym bardzo duży wpływ na efekt ma rodzaj gruntu. W moim przypadku wszyscy zachwalali glebę pod kątem prognozy wydatku dla potrzeb dz. W sumie mam 680 m na pompę 8,8 kW, czyli w przeliczeniu na moc pompy więcej niż adiqq. Temperatury jednak niższe. Jak myślę - dlatego, że teren położony na wzniesieniu i względnie sucho. Gdybym oszczędzał nadmiernie na długości dz pewnie trzymałbym teraz rękę w nocniku:P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

małe podsumowanie:

 

Luty- 936kwh(tania taryfa 518kwh, droga taryfa 418kwh) sumaryczne koszty CO+CWU=383zł

Zużycie prądu przez PC od 1.10.2011 do 1.03.2012

suma=3453kwh (tania taryfa=2385kwh, droga taryfa=1068kwh) sumaryczne koszty=1329zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe podsumowanie:

 

Luty- 936kwh(tania taryfa 518kwh, droga taryfa 418kwh) sumaryczne koszty CO+CWU=383zł

Zużycie prądu przez PC od 1.10.2011 do 1.03.2012

suma=3453kwh (tania taryfa=2385kwh, droga taryfa=1068kwh) sumaryczne koszty=1329zł

 

U mnie też spoko, od 18 grudnia do 20 lutego 1050 pln za cały prąd. Mniej więcej 55% w drugiej taryfie no i u nas były noce poniżej -30C.

Nie jest źle ... biorąc pod uwagę, że u nas wszystko na prąd i Święta :-) więc się gotowało troszę to muszę przyznać, że wychodzi to całkiem przyzwoicie.

Sąsiad stiwerdził, że chatę ogrzewam przez całą zimę w cenie 2 ton ekogroszku, on kupił 4 tony i będzie mało żeby dojechać do maja :-)

 

Muszę jedynie poprawić wszelkie nieszczelności i wynik delikatnie powinien się poprwić następnej zimy :-)

 

No i pompka po wymianie zaworka na zbiorniku oraz zaworka zwrotnego śmiga bez problemu - nie trzeba do niej nawet zaglądać. U nas pompka 10 kW, ale powierzchni po podłogach 240m - jakieś 35m garaż, tylko delikatnie podgrzewany. Odwierty łącznie 245m.

W najgorszym momencie temp. DZ 1-2/6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

u nas się pan od spisów stanów licznika zagubił, wczoraj dzwoniłem i podałem stany, dzisiaj faktura przyszła za okres 09.12-05.03 prawie 1300 zł.

Jak na praktycznie najgorszy okres zimowy za ogrzewanie i resztę prądu w domu to dla mnie dobry wynik. Bywały noce po -25 C.

Pompa Ecopola daje radę.... :)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

mam pytanie bo widzę, ze macie już duże doświadczenie w użytkowaniu tej pompy

mam dom o powierzchni ok. 160m2 po podłogach, jaka wielkość pompy będzie optymalna, i ile zrobić odwiertów, jaki zbiornik na wodę dla rodzinny 4 osobowej

dom z poddaszem użytkowym, wszędzie podłogówka

a i będzie rekuperator

proszę o jakieś cenne wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

mam pytanie bo widzę, ze macie już duże doświadczenie w użytkowaniu tej pompy

mam dom o powierzchni ok. 160m2 po podłogach, jaka wielkość pompy będzie optymalna, i ile zrobić odwiertów, jaki zbiornik na wodę dla rodzinny 4 osobowej

dom z poddaszem użytkowym, wszędzie podłogówka

a i będzie rekuperator

proszę o jakieś cenne wskazówki

 

 

Witaj. Pierwsza cenna wskazówka - zleć wykonanie OZC dla Twojego domu, tzn. obliczeniowego zużycia ciepła, gdzie podane też będzie maksymalne obciążenie potrzebne przy mrozie np. minus 20 stopni. Dopiero na tej podstawie można odpowiednio dobrać moc pompy. Inaczej trudno cokolwiek powiedzieć, bo każdy dom jest inny. Bez OZC albo wybierzesz pompę za małą i w największe mrozy nie wydoli lub przechłodzi się nadmiernie odwiert (odwierty), co grozi nawet ich zamarznięciem. Albo wybierzesz pompę sporo za dużą, co poskutkuje większym kosztem inwestycyjnym (droższa pompa i droższe bo dłuższe odwierty), do tego pompa może się wtedy zbyt często uruchamiać, co nie służy jej żywotności. Trzecia możliwość - dobierzesz fuksem pompę o prawidłowej mocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...