Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

No ja pomyślałem o gniazdkach, robiłem gniazdka gdzie tylko pomyślałem że mogą być potrzebne (robiłem inst. sam), ale wtedy nie wiedziałem że grzałka kosztuje tyle co grzejnik. Teraz cały tydzień montuje te gniazda, wyłączniki i powoli mam dosyć.

Dzięki serdeczne wszystkim za podpowiedzi. Dzięki forum można naprawdę wielu błędów uniknąć, lepiej wszystko zaplanować i zaoszczędzić kaskę.

Wczoraj włączyłem CWU , ustawiłem na 45*. Nie wiem jaką temp miała na wylocie z kranu ale na prysznic lekko za gorąca a na wannę chyba w sam raz.

Pompa da max 53* więc można lekko podnieść jeszcze

Edytowane przez pietras83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No ja pomyślałem o gniazdkach, robiłem gniazdka gdzie tylko pomyślałem że mogą być potrzebne (robiłem inst. sam), ale wtedy nie wiedziałem że grzałka kosztuje tyle co grzejnik. Teraz cały tydzień montuje te gniazda, wyłączniki i powoli mam dosyć.

Dzięki serdeczne wszystkim za podpowiedzi. Dzięki forum można naprawdę wielu błędów uniknąć, lepiej wszystko zaplanować i zaoszczędzić kaskę.

Wczoraj włączyłem CWU , ustawiłem na 45*. Nie wiem jaką temp miała na wylocie z kranu ale na prysznic lekko za gorąca a na wannę chyba w sam raz.

Pompa da max 53* więc można lekko podnieść jeszcze

 

Wszystko zalezy jaka masz moc pompy (im wieksza tym paradoksalnie do nizszej temperatury podgrzejesz CWU) i jaki zbiornik. Jak mi sie moj rozsypie (taki tam kupiony w promocji za chyba 800 pln - juz mi jedna wezownica po 3 latach pekla i jade na jednej) to kupuje baniaka 400l z podwojna wezownica (sgw(s)) - im wieksza wymiana / wieksza wezownica tym do wyzszej temp. podgrzejesz baniak.

 

Ja z racji tego ze mi sie rozsypala ta jedna wezownica - dorobilem sobie zewnetrzny plytowy wymiennik + pompe (musi miec mosiezny korpus) ktora mi CWU miesza. Dzieki temu przy 53stC na wyjsciu w baniaku CWU mam ok 44-45stC (za to dzieki pompie taka temperatura jest od samego dolu do samej gory) - ale to juz jest max. Za mala powierzchnia wymiennika w baniaku. Niestety to jest wada PC (taka ogolna - nie dotyczy tylko pomp z bezposrednim parowaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
jest dokładnie tak jak Adam pisze...ja u siebie w dwupłaszczu i ,małej powierzchni wymiany, nastawę mam na sterowniku z PC 46C - wtedy po wyłączeniu grzania dobija maks do 47,5-48C(i nie wchodzi w alarm) - szkoda że ten dobieg obiegówki CWU nie działa, bo wtedy mógłbym ustawić minimalnie wyższą temperaturę CWU i nie wejśc w alarm...muszę się o ten dobieg przypomnieć znowu....ten dobieg oznacza, że po wyłączeniu grzania CWU, obiegówka pracuje jeszcze przez np. 20s - chyba wystarczy żeby nie wchodziło w alarm....ewentualnie trzeba by było rozgraniczyć temperature maks dla CO i CWU :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy jaka masz moc pompy (im wieksza tym paradoksalnie do nizszej temperatury podgrzejesz CWU) i jaki zbiornik. Jak mi sie moj rozsypie (taki tam kupiony w promocji za chyba 800 pln - juz mi jedna wezownica po 3 latach pekla i jade na jednej) to kupuje baniaka 400l z podwojna wezownica (sgw(s)) - im wieksza wymiana / wieksza wezownica tym do wyzszej temp. podgrzejesz baniak.

 

Ja z racji tego ze mi sie rozsypala ta jedna wezownica - dorobilem sobie zewnetrzny plytowy wymiennik + pompe (musi miec mosiezny korpus) ktora mi CWU miesza. Dzieki temu przy 53stC na wyjsciu w baniaku CWU mam ok 44-45stC (za to dzieki pompie taka temperatura jest od samego dolu do samej gory) - ale to juz jest max. Za mala powierzchnia wymiennika w baniaku. Niestety to jest wada PC (taka ogolna - nie dotyczy tylko pomp z bezposrednim parowaniem).

 

To nie jest wada pomp ciepła a jedynie ich cecha. Po prostu trzeba montować zasobniki/podgrzewacze dopasowane do potrzeb użytkowników i preferencji grzania CWU w II taryfie lub nie oraz odpowiednią wężownicą żeby bez problemu osiągnąć temp. 45-47 stopni. Masz małej mocy PC więc myślę że ewidentnie zbiornik ktoś źle dobrał. Tu tanie rozwiązanie niestety przysporzyło problemów i jeszcze wymiennik + pompa obiegowa.

 

Pewnie masz na myśli SGW(S)B 400l z wężownicami o pow. 2,9m2. Będzie działał ok. Niestety mało osób korzysta z linii dedykowanej do PC serii MAXI. Wtedy jest duża wężownica i działa ok.

 

Ja zwykle montuję nierdzewne z wężownicą dobraną pod daną PC. Wtedy nie ma problemu z ciepłą wodą, "taktowaniem" pompy ciepła i problemami po krótkim okresie lub tuż po gwarancji. Niestety pierwsze zbiorniki zwykle większość wybiera tanio, a potem jest jak jest.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też chciałem zamontować tego maxi, ale w końcu jest ze stali nierdzewnej z wężownicą pow wymiany chyba 2,4(nie pamiętam dokładnie).

Tylko tak sobie myślę: załóżmy że mamy CWU 45*, zaczynam tej wody używać, woda zimna i ciepła rozwarstwia się. Czy może być tak, że w końcu będę miał 1/2 zbiornika zimnej wody a pompa nie załączy się bo czujnik będzie pokazywał dalej powiedzmy 44* - będę chciał nalać wannę wody i zonk dalej zimna?

Ten czujnik mam u góry zbiornika wprowadzony pod piankę. Czy też powinienem zmienić jego położenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wada pomp ciepła a jedynie ich cecha. Po prostu trzeba montować zasobniki/podgrzewacze dopasowane do potrzeb użytkowników i preferencji grzania CWU w II taryfie lub nie oraz odpowiednią wężownicą żeby bez problemu osiągnąć temp. 45-47 stopni. Masz małej mocy PC więc myślę że ewidentnie zbiornik ktoś źle dobrał. Tu tanie rozwiązanie niestety przysporzyło problemów i jeszcze wymiennik + pompa obiegowa.

 

Najpierw mialem baniak (grzany grzalka), po dwoch latach dopiero wzialem PC. Ja to sobie sam montowalem wiec nikt nic nie spapral - po prostu byla kiedys okazja kupic nowiutki baniak 300l CWU marki BEKO, emaliowany, z podwojna wezownica za 800 pln (wartosci rynkowej jakies 3k pln) wiec sie nawet nie zastanawialem :) Wymiennik dodatkowy mi lezal w piwnicy wiec tylko pompke za dwie stowy musialem dokupic ;)

 

Tym niemniej - mozesz ladnie nazywac to cecha, a ja to nazywam wada, bo gdyby PC potrafily grzac do np. 80stC to wystarczylby dwa razy mniejszy (i tanszy) baniak. Wiec to ewidentnie dla mnie jest wada pomp :)

 

Pewnie masz na myśli SGW(S)B 400l z wężownicami o pow. 2,9m2. Będzie działał ok. Niestety mało osób korzysta z linii dedykowanej do PC serii MAXI. Wtedy jest duża wężownica i działa ok.

 

Tak. Jak mi padnie druga wezownica w tym moim baniaku to takiego sobie chyba sprawie :)

 

Ja zwykle montuję nierdzewne z wężownicą dobraną pod daną PC. Wtedy nie ma problemu z ciepłą wodą, "taktowaniem" pompy ciepła i problemami po krótkim okresie lub tuż po gwarancji. Niestety pierwsze zbiorniki zwykle większość wybiera tanio, a potem jest jak jest.

 

No oferta w zakresie baniakow dedykowanych do PC (czyli z b. duzymi wymiennikami) jest niestety dosc ograniczona :(

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też chciałem zamontować tego maxi, ale w końcu jest ze stali nierdzewnej z wężownicą pow wymiany chyba 2,4(nie pamiętam dokładnie).

 

Ile za niego zaplaciles?

 

Tylko tak sobie myślę: załóżmy że mamy CWU 45*, zaczynam tej wody używać, woda zimna i ciepła rozwarstwia się. Czy może być tak, że w końcu będę miał 1/2 zbiornika zimnej wody a pompa nie załączy się bo czujnik będzie pokazywał dalej powiedzmy 44* - będę chciał nalać wannę wody i zonk dalej zimna?

Ten czujnik mam u góry zbiornika wprowadzony pod piankę. Czy też powinienem zmienić jego położenie?

 

Trzeba dobrac doswiadczalnie :) Ja mam gdzies chyba w polowie wysokosci, czyli przy baniaku 300l -> przynajmniej 150l jest na pewno o tej temperaturze. Acz wtedy mozna troche zwiekszyc histereze zeby pompa nie "taktowala" zbyt mocno. Kazda instalacja, baniak, a nawet sposob uzywania (prysznic czy wanna) tej instalacji wymaga moim zdaniem indywidualnego podejscia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

Ten czujnik mam u góry zbiornika wprowadzony pod piankę. Czy też powinienem zmienić jego położenie?

 

a masz ten standardowy dwupłaszcz z nierdzewki od chełchowskiego? - z tego co napisałeś, wnioskuje że tak

ja przebudowałem czujnik tam gdzie jego miejsce, ze wszystkimi tego konsekwencjami...

- PC nie załącza się tak często - wcześniej temperatura GZ spadła i załączało sie grzanie, teraz rzadziej

- maksymalna temperatura jaką nastawiam na CWU to 46C - przy wyższej nastawie GZ wchodzi w alarm....- ale to nie problem, bo temperatura dobija do 47-47,5C, delte dałem na 3, bo już tak szybko nie spada (jak wcześniej, jak czujnik mierzył coś innego)

 

jak dla mnie to plus, bo będziesz grzać do wyższych temperatur i rzadziej...trochę to potestuj, powinno być ok....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym niemniej - mozesz ladnie nazywac to cecha, a ja to nazywam wada, bo gdyby PC potrafily grzac do np. 80stC to wystarczylby dwa razy mniejszy (i tanszy) baniak. Wiec to ewidentnie dla mnie jest wada pomp :)

Tylko to nie jest aż takie piękne jak się na pozór wydaje. Dwa razy mniejszy "baniak" nie jest dwa razy tańszy (pomijam już nawet fakt że wężownicy nie dałoby się tam odpowiedniej zmieścić). Dodatkowym kosztem byłaby droższa instalacja i mieszanie, bo raczej nie puścisz w cyrkulację i na odbiorniki 80 stopni (straty ogromne i niebezpieczeństwo poparzeń). Różnica wychodzi w rzeczywistości niewielka.

Teoretycznie w gruntowych wadą jest praca on/off i tylko na maksa, ale z drugiej strony w 2 godzinach popołudniowych 2 taryfy można nagrzać i wodę i "podciągnąć" ogrzewania płaszczyznowe, więc też nie do końca wada. Dla samej ciepłej wody nie ma sensu za krocie sterować mocą, a płaszczyznowemu to bez znaczenia.

No oferta w zakresie baniakow dedykowanych do PC (czyli z b. duzymi wymiennikami) jest niestety dosc ograniczona :(

To prawda, dlatego oferuję w specjalnym wykonaniu z nierdzewki lub ewentualnie MAXI...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz ten standardowy dwupłaszcz z nierdzewki od chełchowskiego? - z tego co napisałeś, wnioskuje że tak

ja przebudowałem czujnik tam gdzie jego miejsce, ze wszystkimi tego konsekwencjami...

 

Ja mam poobno z wężownicą 2,4 - tak mi powiedziano, brałem z montażem i nie mam faktury za sam zbiornik, właściwie chyba powinienem otrzymać.

 

jak dla mnie to plus, bo będziesz grzać do wyższych temperatur i rzadziej...trochę to potestuj, powinno być ok....

Dokładnie, potestujemy to zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z wężownicą 2,4 pow wym- pytałem o to i tak mi powiedział Marek. Nie mam faktury za sam zbiornik bo brałem z montażem i zbiornikiem od nich. Właściwie to powinienem otrzymać, ale nie dostałem:(. Nie wiem właściwie jakiego producenta-nie zwróciłem uwagi czy są jakieś oznaczenia.

Mam deltę 5* na CWU mogę spokojnie zmniejszyć na 3 - z tego co piszecie, to jeszcze podniosę temp. CWU. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie jest aż takie piękne jak się na pozór wydaje. Dwa razy mniejszy "baniak" nie jest dwa razy tańszy (pomijam już nawet fakt że wężownicy nie dałoby się tam odpowiedniej zmieścić).

 

Ale przy dwa razy wyzszej temperaturze GZ moznaby zmniejszyc powierzchnie wymiennika, zeby grzal z ta sama moca - wiec po prostu w takim zbiorniku moglaby byc mniejsza wezownica :) Jednak baniaki 120-150l sa znacznie tansze od baniakow 300-400l! I mozna powiesic pod sufitem np., mniej miejsca zajmuja etc. No nie czarujmy sie - to jest wada, jedna z niewielu. Wade na szczescie da sie wyeliminowac kupujac wlasciwy zbiornik ale to kosztuje :) Przy grzaniu pradem to mi by i 80l baniaczek wystarczyl, grzany do 90stC np. :-)

 

Zaleta sa z kolei mniejsze straty z tytulu mniejszej roznicy temperatury miedzy temperatura w baniaku, a temperatura w kotlowni ;)

 

Dodatkowym kosztem byłaby droższa instalacja i mieszanie, bo raczej nie puścisz w cyrkulację i na odbiorniki 80 stopni (straty ogromne i niebezpieczeństwo poparzeń). Różnica wychodzi w rzeczywistości niewielka.

 

Tak czy siak mam zalozone mieszanie - przeciez wode trzeba co jakis czas wygrzewac do 60-65stC (kazdy sterownik Ecopolu to ma) wiec i tak istnieje ryzyko poparzenia. Mam ustawione jakos na 42stC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czujnik nie mierzy temperatury CWU tylko temperaturę wody która wchodzi w zasobnik ze strony pompy!!!!!!!!!

 

Może i tak. W tedy powinien być umieszczony chyba na rurze wchodzącej do baniaka ewentualnie w wężownicy a jest około 15-20 cm od rury i dotyka zewnętrznego płaszcza. Pewnie jednak dużej różnicy nie ma bo to i tak blisko i za wysoko. Muszę jakoś zmierzyć temp na dole zbiornika myślę że może mieć około 40* bo skoro temp zaś 50* a woda na górze ma 45* to analogicznie chyba na dole-powrót do pompy był 45 więc woda na dole może mieć około 40*. Problem może być jedynie przy próbie nalania pełnej wanny gdy ktoś wcześniej brał kąpiel, dlatego trzeba będzie ten czujnik trochę niżej dać jednak. Tak jak piszecie trzeba popróbować bo problem(cecha) dotyczy wszystkich pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Nie no chodzi o jej podłączenie do GZ, DZ i CWU, gdzie obiegówki jakieś zaworki itd..

 

Tutaj nie ma nic skomplikowanego - acz nie wiem po co Ci to - bo jezeli potrzebujesz instrukcji do takiego prostego podlaczenia to chyba sam sobie z tym nie poradzisz? A jezeli wezmiesz hydraulika to on i tak to zrobi po swojemu :-) Chcesz podlaczac sam czy jak? Mam chyba w piwnicy gdzies schemat taki oryginalny Ecopolowy ktory dostalem z pompa, jak chcesz to zeskanuje albo cykne fote (o ile znajde!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...