Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

No chodzi o taki ecopolwy schemat. Z grubsza wiem co i jak, będę podłączał sam ale z pomocą hydraulika, może i wie on jak to zrobić może nie, na pewno z pompa nigdy nie miał nic wspólnego. Natomiast podłogówki itd nie są dla niego tajemnicą. Ale upiera się np przy trzech naczynkach przeponowych DZ, GZ i zbiornik.

Nawet nie wiem jakie króćce wychodzą z pompy tej firmy. Zastanawiam się też czy położyć pod tynkiem jakiś przewód do sterownika.

Teoretycznie wszystko wiem, ale praktycznie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No chodzi o taki ecopolwy schemat. Z grubsza wiem co i jak, będę podłączał sam ale z pomocą hydraulika, może i wie on jak to zrobić może nie, na pewno z pompa nigdy nie miał nic wspólnego. Natomiast podłogówki itd nie są dla niego tajemnicą. Ale upiera się np przy trzech naczynkach przeponowych DZ, GZ i zbiornik.

Nawet nie wiem jakie króćce wychodzą z pompy tej firmy. Zastanawiam się też czy położyć pod tynkiem jakiś przewód do sterownika.

Teoretycznie wszystko wiem, ale praktycznie nie.

 

Co do naczynek - ma racje. DZ moze miec malutkie naczynko (tutaj zmiany temperatur nie sa az tak duze i nie trzeba az tak bardzo kompensowac :) Ale kazdy uklad musi miec swoje! Popoludniu ew. wieczorem Ci to zeskanuje! Teraz nie mam czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chodzi o taki ecopolwy schemat.

Możesz poszukać instrukcji montażu dowolnych pomp ciepła, w sieci znajdziesz instrukcje montażu z opisem i z przykładowymi schematami. Wszystkie pc instaluje się tak samo, więc nie musisz szukać Ecopolowego schematu. Poza naczyniami wzbiorczymi (3 szt) pamiętaj, żeby rozdzielacze połączyć z pc za pomocą grubych rur. Gz to miedź 28 lub z innego materiału lecz o takiej lub większej średnicy wewnętrznej, dz to pe40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomp obiegowych? Ciepło musi iść do GZ, DZ i CWU czyli też trzy?

Mogą być ewentualnie 2 + zawór trójdrożny przełączający co/cwu. Ale dobry zawór będzie droższy niż obiegówka do cwu, która przy okazji może być mniejsza niż do co, bo przy cwu są dużo mniejsze opory przepływu. Jeśli 3 obiegówki, to muszą być jeszcze 2 zawory zwrotne na co i cwu, najlepiej duże klapkowe, bo mają małe opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba opcja z 3 obiegówkami będzie lepsza. Czyli 3 obiegówki, 3 naczynka, 2 zawory zwrotne. A elektryka są jakieś wymogi? Eska i różnicówka czy sama eska i jaka do pompy max 8 kW?

 

Roznicowka - jak najbardziej wskazana (jak we wszystkich urzadzeniach). Eska spokojnie i z duzym zapasem wystarczy rzedu 3x16A :) Ale niech sie moze jakis elektryk wypowie, ja to amator jestem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 months później...
Gość Gosc***

zmusiłem się jakiś czasu i poszedłem obejrzeć podlicznik, zarósł kurzem troche...już mi się nie chce go regularnie odczytywać...

za okres od 1.10.2012 do 6.10.2013 wyszło tak:

zużycie 1T=1308kwh

zużycie 2t=3650kwh

SUMA=4958kwh

%2T=73,6%

koszt w 2T=1856zł

dla taryfy całodobowej koszt wyniósłby=2423zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmusiłem się jakiś czasu i poszedłem obejrzeć podlicznik, zarósł kurzem troche...już mi się nie chce go regularnie odczytywać...

za okres od 1.10.2012 do 6.10.2013 wyszło tak:

zużycie 1T=1308kwh

zużycie 2t=3650kwh

SUMA=4958kwh

%2T=73,6%

koszt w 2T=1856zł

dla taryfy całodobowej koszt wyniósłby=2423zł

 

Cześć,

dobry wynik i dobre proporcje.

Jak mogę tylko z faktury podać zużycie od początku jak mam G12, a nie pamiętam już kiedy zmieniałem.

Faktura z sierpnia 2013, całkowite zużycie od początku to:

I taryfa - 7341 Kwh

II taryfa - 12188 Kwh

Czyli jakieś 61% w drugiej. Proporcje dość mocno latem tracą bo dużo wody pod rośliny z własnej głębinówki lałem a tam pompa mocna. Jakoś nie chce mi się czekać do 22.00 albo wstawać przed 6.00 :).

 

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pierwszy raz na tym forum.

Panowie i Panie, proszę o poradę . Dom wybudowany ( opis w sygnaturze ). Stoję przed wyborem systemu ogrzewania.

Do wyboru mam prąd lub gaz z butli... Przejrzałem chyba całe forum i im więcej czytam tym bardziej głupszy jestem.

Planuję pompę ciepła ale ta cena... 79000 PLN netto za kopleksową usługę z podłogówka, odwiertami itp.

Cena kompletnej instalacji na LPG 65000 PLN, różnica aż lub tylko 14000PLN.

Może można taniej zrobić PC?

Jak w DZ 300m to nie za dużo???

Edytowane przez arupt74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję pompę ciepła ale ta cena... 79000 PLN netto za kopleksową usługę z podłogówka, odwiertami itp.

Cena kompletnej instalacji na LPG 65000 PLN, różnica aż lub tylko 14000PLN.

Może można taniej zrobić PC?

Jak w DZ 300m to nie za dużo???

Te 79 tys. zł może być zarówno dużo jak i mało. Ponieważ za instalację z LPG także wyszła Ci spora kwota, więc podejrzewam, że "diabeł tkwi w szczegółach".

Poszukaj ofert innych firm (oczywiście na ten sam zakres prac) i porównaj je. Wtedy będziesz mógł podjąć sensowną decyzję.

Zapotrzebowanie domu według OZC:

- z reku. 4,6kW,

- bez reku. 13,2kW.

Kto Ci to policzył?

Taka oszczędność na wentylacji byłaby możliwa, ale tylko w jakimś szczególnym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...