Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Coś temat zamarł.

Naczynie przeponowe zamontowane do CWU i zawór już od miesiąca nie puszcza wody tak więc dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników pomp ECOPOL, wchodząc w menu serwisowe można włączyć funkcję chłodzenia pasywnego, pytanie brzmi czy uruchamiając tą funkcję będzie wszystko działać czy trzeba mieć jakieś dodatkowe moduły w PC? Wydaje mi się że było już to opisywane ale przejrzałem ten wątek od początku i nie znalazłem. Jak ktoś ma to uruchomione to może jakieś spostrzeżenia.

 

ze swoich statystyk po pierwszym sezonie grzewczym:

wyniki za okres 01.10.2013-30.04.2014 zużycie 1T=11kWh, 2T=1966kWh koszt 550,80zł w tym:

CO: 580:26h; 1T=11kWh 2T=1273kWh; koszt=359,09zł:no:

CWU: 231:13h; 1T=0kWh 2T=694kWh; koszt=191,71zł:no:

najzimniejszy był styczeń na CO: zużycie 1T=5kWh, 2T=354kWh koszt 99,07zł

fakt że zima była dosyć łagodna ale wynik 360 zł/CO/sezon niesamowity.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
Czy ktoś uzyskał od Ecopola informację (albo sam posiada taki moduł) czy oferują możliwość "przekręcenia" obiegu, tj. odwrócenia procesu grzania/chłodzenia na poziomie pompy w celu wykorzystania układu CO do chłodzenia podłogi w lecie? Mnie, w trakcie korespondencji (kiedy to otrzymałem wycenę, nawet z odwiertami i instalacją podłogówki -- choć o to nie prosiłem) pomimo wielokrotnego ponowienia powyższego pytania, handlowiec nie odpowiedział.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś uzyskał od Ecopola informację (albo sam posiada taki moduł) czy oferują możliwość "przekręcenia" obiegu, tj. odwrócenia procesu grzania/chłodzenia na poziomie pompy w celu wykorzystania układu CO do chłodzenia podłogi w lecie? Mnie, w trakcie korespondencji (kiedy to otrzymałem wycenę, nawet z odwiertami i instalacją podłogówki -- choć o to nie prosiłem) pomimo wielokrotnego ponowienia powyższego pytania, handlowiec nie odpowiedział.

 

Cześć,

z tego co pamiętam, to za dodatkową kasę istniała możliwość montażu pasywnego chłodzenia. Montowali wymiennik, ale nie w pompie. Pracują tylko pompki obiegowe

DZ i GZ. W sumie to ciekawe czy jest do tego jakieś sterowanie, żeby za bardzo nie chłodzić podłogi (punk rosy)?

Co jakiś czas myślę o chłodzeniu pasywnym, zastanawiałem się nad chłodnicą glikolową założoną za rekuperatorem na kanałach nawiewnych. Ale chyba wydajność reku jest zbyt mała. Takie rozwiązanie byłoby fajne, tylko pompka od DZ chodzi.

Przedwczoraj rozmawiałem ze znajomym, który ma pasywne na podłodze i jest zadowolony - będę chciał do niego podjechać i zobaczyć jak to funkcjonuje, tylko nie wiem, kiedy uda mi się wprosić :p. Dzisiaj rano pisałem do kolegi, który ma chłodnicę za reku - to jego pierwszy sezon - zobaczymy jak ocenia działanie układu i jak mono wydajny ma rekuperator. Staram się rozeznać temat, jakoś bardziej skłaniałbym się za chłodnicą za reku...

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

z tego co pamiętam, to za dodatkową kasę istniała możliwość montażu pasywnego chłodzenia. Montowali wymiennik, ale nie w pompie. Pracują tylko pompki obiegowe

No tak, pasywne chłodzenie też dostałem w "wycenie". Ale Daga&Adam pisał, że pompy Ecopola mają możliwość odwrócenia kierunku -- jednak mnie się nie udało uzyskać informacji ani ceny tej "przyjemności". Przy jednoczesnym kompletnym zignorowaniu pytania przez handlowca uznać należy, że zwyczajnie tego nie oferują i ich PC jest "jednokierunkowa".

 

DZ i GZ. W sumie to ciekawe czy jest do tego jakieś sterowanie, żeby za bardzo nie chłodzić podłogi (punk rosy)?

Co jakiś czas myślę o chłodzeniu pasywnym, zastanawiałem się nad chłodnicą glikolową założoną za rekuperatorem na kanałach nawiewnych. Ale chyba wydajność reku jest zbyt mała. Takie rozwiązanie byłoby fajne, tylko pompka od DZ chodzi. Przedwczoraj rozmawiałem ze znajomym, który ma pasywne na podłodze i jest zadowolony - będę chciał do niego podjechać i zobaczyć jak to funkcjonuje, tylko nie wiem, kiedy uda mi się wprosić :p.

Czujnik punktu rosy powinien być ze względów bezpieczeństwa mieszkańców. Mokra podłoga do bezpiecznych nie należy. Do miłych w dotyku, np. przez stopy w skarpetkach, też nie. Ja nie jestem przekonany do chłodzenia domu za pomocą podłogi (słaby komfort jak w nogi zimno a w łeb gorąco), a tym bardziej opartej na samym obiegu DZ który nie wydoli przy takiej ilości energii napływającej z domu.

 

Dzisiaj rano pisałem do kolegi, który ma chłodnicę za reku - to jego pierwszy sezon - zobaczymy jak ocenia działanie układu i jak mono wydajny ma rekuperator. Staram się rozeznać temat, jakoś bardziej skłaniałbym się za chłodnicą za reku...

Pozdrawiam - Daniel

Ustal proszę szczegóły jak to wygląda u kolegi i zapodaj. Temat mnie wyjątkowo ciekawi.

 

Przy odwiertach lepiej spisze się klimakonwektor, przy poziomym może i lepsze będzie pasywne.

Ty zdaje się masz klimakonwektor? Można o tym gdzieś dokładniej przeczytać?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki w sufit na poddaszu

 

http://allegro.pl/klimakonwektor-kasetonowy-dwururowy-chigo-4-5-kw-i4465380285.html

 

Muszę tylko doprowadzić rurki od odwiertów i odprowadzić skropliny.

 

A jaką powierzchnię zamierzasz tym chłodzić? Bo rozumiem, że chcesz go zasilać pasywnie glikolem z odwiertów, czy planujesz jakiś dodatkowy wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką powierzchnię zamierzasz tym chłodzić? Bo rozumiem, że chcesz go zasilać pasywnie glikolem z odwiertów, czy planujesz jakiś dodatkowy wymiennik?

 

Z odwiertów. Chłodzenie i regeneracja za jednym zamachem.

Chcę nieco schładzać poddasze. Nawet jak ma chodzić 24h/dobę to prądu zeżre 1,2kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odwiertów. Chłodzenie i regeneracja za jednym zamachem.

Chcę nieco schładzać poddasze. Nawet jak ma chodzić 24h/dobę to prądu zeżre 1,2kWh :)

 

Myślę, że ma to szansę działać, bo przy odwiertach powinieneś te <14st bez problemu uzyskiwać. Jednak, żeby sprawnie to działało to trzeba by dać po jednym takim kk na pomieszczenie, bo jednym raczej nic nie zdziałasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odwiertów. Chłodzenie i regeneracja za jednym zamachem.

Chcę nieco schładzać poddasze. Nawet jak ma chodzić 24h/dobę to prądu zeżre 1,2kWh :)

 

Musisz na powrocie DZ wstawic zawor zwrotny (kalpowy najlepiej) i zrobic wylaczanie obiegowki klimakonwektora na czas pracy obiegowki DZ w pompie ciepla.

Jak masz latem na odwiertach latem wiecej jak 12-13*C to sie powaznie zastanow. Klima na schlodzenie pomieszczenia na poddaszu tez nie wezmie na dobe wiecej niz te 1,2kWh. Terazniejsze nwerterowe klimatyzatory to jednak calkiem fajny "wynalazek". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz na powrocie DZ wstawic zawor zwrotny (kalpowy najlepiej) i zrobic wylaczanie obiegowki klimakonwektora na czas pracy obiegowki DZ w pompie ciepla.

Raczej nie jest to konieczne pod warunkiem wpięcia klimakonwektora za DZ a przed PC. Wtedy energia "zebrana" z poddasza trafi na pompę i zostanie spożytkowana na szybsze ogrzanie CWU.

 

Jak masz latem na odwiertach latem wiecej jak 12-13*C to sie powaznie zastanow.

Zależy jakie są temperatury na poddaszu, jaki zyski i jakie pomieszczenie będzie klimakonwektor chłodzić. Na cały dom z samego DZ nie ma z pewnością sensu, na jedno duże czy dwa mniejsze pomieszczenia może nawet dać radę.

 

Klima na schlodzenie pomieszczenia na poddaszu tez nie wezmie na dobe wiecej niz te 1,2kWh. Terazniejsze nwerterowe klimatyzatory to jednak calkiem fajny "wynalazek".

Pytanie tylko po co inwestować 3 tys. w kolejną pompę, skoro jedna już jest w "kotłowni" i się w lato przeraźliwie nudzi. :) No, problem z nią tylko taki, że chyba nie ma jednak modułu do "reversu" i sprawa się deczko komplikuje. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te wysokie temperatury musi być znacznie większy wymiennik

 

I nim jest właśnie podłogówka. Wystarczy że będziesz w nią wpuszczać kilka stopni niższą temperaturę by odebrała trochę tego ciepła. Inaczej mówiąc. Jeżeli masz odwierty i niższą temperaturę DZ powinien wystarczyć klimakonwektor, przy wyższej lepiej wykorzystać całą podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk - ja się kiedyś interesowałem tematem i dostałem konkretną wycenę, ale miałem obawy co do skuteczności i się ostatecznie nie zdecydowałem (jeszcze)

Jestem ciekaw co TypeR napisze....

Konkretną wycenę na chłodzenie podłogówką z samego DZ? Ja tego w ogólę nie biorę pod uwagę. Moim celem jest wykorzystanie jednej i tej samej PC do grzania CO w zimie i chłodzenia w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk: Niestety zawor zwrotny miec musisz, bo w sytuacji niepracowania pompy ciepla ciecz w DZ wybierze droge mniejszego oporu i poleci przez parownik pompy ciepla, zamiast przez kolektor. Tego hydraulicznie inaczej nie rozwiazesz, bo wpinasz sie po prostu w istniejaca petle dodatkowa petla zasilania klimakonwektora. Ja dalem klapowy, bo ma minimalne opory.

 

To co opisujesz jako "inwestowanie w kolejna pompe" to po prostu zrobienie w domu klimatyzacji. Czy mam nie kupowac lodowki, bo mam juz jedna pompe w domu? :)

Nie wyobrazam sobie skutecznej klimatyzacji (zwlaszcza poddasza) poprzez schladzanie posadzki. To jak bym mial rurki od ogrzewania w suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie wyobrazam sobie skutecznej klimatyzacji (zwlaszcza poddasza) poprzez schladzanie posadzki. To jak bym mial rurki od ogrzewania w suficie.

 

Przeciez tak tez mozna. Co prawda lepiej by sie w tym sprawdzalo ogrzewanie infrared, ale rurki tez by daly rade. W koncu ilosc energii promieniowanie/konwekcja+przewodzenie przy podlogowce to bodajze 70/30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...