Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

Gość Gosc***
rewo66: moc PC dobiera się w zależności od zapotrzebowania na ciepło domu, a nie od powierzchni użytkowej...np. mój dom ma obliczeniowo 42-46kwh/m2*rok, a dokladnie ten sam dom może miec zapotrzebowanie 70-80kwh/m2*rok czyli prawie 2 razy wiecej (np bedzie miec mniej ocieplenia i went. grawitacyjna). Bez podania wiekszej ilości szczegółow nikt ci nic nie podpowie...ja osobiscie mam PC 8kw (135m2 pow. uzytkowej + dogrzewana piwnica, zapotrzebowanie j.w.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Przymierzam się do Pompy ciepła i powoli uczę się tego tematu. Mam pytanie do korzystajacych już z tego systemu jakie źródło macie Czy poziome czy pionowe. Obstaję za pionowym ale trochę poraża mnie koszt odwiertów.

Mr_Mabram jeśli możesz podać to na jaką kwotę Ecopol podał ci wycenę PC w porównaniu do metrów powierzchni na priw. Znalazłem ich stronę w internecie ale tam trochę ubogo.

Jak wyliczyć moc PC do powierzchni domu - u mnie będzie dom parterowy bez poddasza uzytkowego ok. 140 m użytkowej. Pozdrawiam.

 

EcoPol przysłał mi taką wycenę PC dla domu "Promień Słońca" M75a (z kolekcji MURATORA)

 

Całkowity skrócony kosztorys instalacji pompy ciepła: Kolektor pionowy 21.890zł netto +8%vat (lub 21.690zł) netto +8%vat Kolektor poziomy 18.690zł netto +8%vat Ogrzewanie podłogowe 18.000zł netto +8%vat (lub 14.400zł) netto +8%vat

Pompa ciepła PSPC-10ZH + montaż 14.990zł netto +8%vat Kotłownia 9.500zł netto +8%vat Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+8%vat Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych) Klient może wykonać we własnym zakresie. Dojdzie tylko koszt miedzianych rur i izolacji w zależności od wielkości kotłowni i odległości do rozdzielaczy CO oraz koszt noclegu . Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja.

 

wg. mnie to nie jest mało.

pozdrawiam:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki adiqq za szybką reakcję. Już podaję garść informacji.

Dom parterowy bez poddasza uzytkowego o pow. ok. 140 m2, ściany 25 max + 20 styro, strop 30 wełny, podłoga 20 styro, wentylacja mech z reku może z GWC oraz PC z podłogówką wodną i cwu oraz kominek.ale bez DGP. Najwięcej przeszklenia od południa najmniej okien od północy, wjazd do garażu i wejście od wschodu, taras od zachodu. Chyba tele jesli potrzeba wiecej info to podam. Jestem na etapie adaptacji projektu i chcę zrezygnować z niepotrzebnych kominów (2 szt.) i zostawić jeden do kominka. Będę budować na Śląsku w Pyrzowicach. Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EcoPol przysłał mi taką wycenę PC dla domu "Promień Słońca" M75a (z kolekcji MURATORA) .............wg. mnie to nie jest mało.

pozdrawiam:bye:

 

Dzięki za info według mnie także to jest dużo. Jasli się już zdecyduję na nich to tylko kupię u nich PC bo mają tanię a reszte postaram się zrobić włsnymi siłami oczywiście nie sam ale inną firmą do c.o. miejscową. Chyba że znajdę inną ofertę cenowo lepszą za kpl. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

kempess74: podłogówkę robiłem we własnym zakresie - wyszło mi 60/m2 - to samo dotyczy DZ - jak zamierzasz robić kolektor poziomy, to dużo taniej zrobisz we własnym zakresie...mi Ecopol robił montaż PC i kotłownię

 

rewo66 - dom który podajesz, to masz porównywalny jak ja - może nawet 6kw by starczyło, 8kw to masz z dużym zapasem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojego obecnego stanu wiedzy i wyliczeń wychodzi mi że potrzebuję PC o mocy od 8 kW do 10 kW. Według projektu gotowca mam podane wyniki OZC roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania 19361 kWh/rok przy ociepleniu ściana 15, strop 20, podłoga 10. A ja zmieniam na większe ocieplenie ścian, stropu i podłóg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

rewo66 - ja mam dom z poddaszem uzytkowym 10x10 - co daje około 135m2 pow. użytkowej, do tego piwnica 75m2, też z podłogówką, tyle że co 20cm(cała reszta co 10cm). Dodatkowo na 2 petlach z podlogówki z piwnicy sa 2 grzejniki w garazu.

Pod piwnica mam 10cm, piwnica ocieplona 15cm, garaz 15cm, pod parterem 10cm, ściany 20cm,nad sufitem z poddasza 15cm welny i miedzy krokwiami 15cm wełny. I mam 8kw - i starcza. W najwieksze mrozy wyłaczam piwnice i bez problemu daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie to nie jest mało.

Przecież nikt Cię nie zmusza do wyboru tego rozwiązania.

Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).

Możesz też spróbować pójść w kierunku domu energooszczędnego, czy wręcz pasywnego.

Porównaj ceny. Wypisz sobie wady i zalety. Określ jakie cechy są dla ciebie istotne i z jakimi wadami możesz się pogodzić.

Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję.

Ile różnych rozwiązań na razie rozpatrywałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

dodam jeszcze ze swojej strony, że gdybym miał PC 10kw, to lepiej bym wykorzystał 2 taryfę - tak mam tylko około 62% w taniej taryfie. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjnie, to pewnie wyszłoby podobnie(PC 10kw zużyłaby więcej prądu/h, ale krócej by pracowała...)

Problem powinien zniknąć, gdy uporam się z nieszczelnościami które jeszcze posiadam...w przyszłym roku mam nadzieję na większy % pracy w 2T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kempess74: podłogówkę robiłem we własnym zakresie - wyszło mi 60/m2 - to samo dotyczy DZ - jak zamierzasz robić kolektor poziomy, to dużo taniej zrobisz we własnym zakresie...mi Ecopol robił montaż PC i kotłownię

 

rewo66 - dom który podajesz, to masz porównywalny jak ja - może nawet 6kw by starczyło, 8kw to masz z dużym zapasem...

 

Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).

Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.

Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.

Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt Cię nie zmusza do wyboru tego rozwiązania.

Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).

Możesz też spróbować pójść w kierunku domu energooszczędnego, czy wręcz pasywnego.

Porównaj ceny. Wypisz sobie wady i zalety. Określ jakie cechy są dla ciebie istotne i z jakimi wadami możesz się pogodzić.

Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję.

Ile różnych rozwiązań na razie rozpatrywałeś?

 

Chyba się nie zrozumieliśmy do końca.

Ja właśnie jestem na etapie szukania wykonawcy PC w moim domu, a na podstawie otrzymanych już ofert w kilkunastu firm uważam, że oferta EcoPol nie jest aż tak atrakcyjna cenowo. Powoli zatarła się różnica cenowa PL PC a produkowanej poza granicami RP. TO JEST MOJE ZDANIE NA PODSTAWIE OFERT JAKIE OTRZYMAŁEM.

Wiadomo, że i tak najwiecej mozna zyskać osobiście spotykając się z wykonawcą i to najlepiej na miejscu inwestycji - wtedy można cos ugrać dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).

Można jeszcze kupić pc u producenta, a zamontować ją siłami jakiegoś lokalnego w miarę rozgarniętego hydraulika, bo z tego co widzę producent ma zaporowe ceny na jakiekolwiek usługi, bo w końcu to producent który produkuje, a nie instalator. Wyjdzie dużo taniej, a instalacja jest prosta jak budowa cepa, trzeba tylko pamiętać o zamontowaniu grubszych rur niż przy "tradycyjnym" wysokotemperaturowym rozwiązaniu i to w zasadzie najważniejsza różnica. Druga różnica, to przy podłogówce nie stosujemy mieszczaczy, tzw. "bufora", ale to tylko upraszcza instalację więc nie stwarza żadnych problemów. Jeśli musimy mieć odwierty, to nie przeskoczymy firmy wiercącej, ale wcale nie musi byc związana z producentem. Nie ma też takiej możliwości, że w przypadku własnej instalacji producent nie daje gwarancji na urządzenie. Jeśli instalacja zostanie wykonana zgodnie z zaleceniami producenta, to nie ma on prawa odmówić gwarancji dla produktu, który sprzedał. Jeśli jednak się tego boimy, to trzeba odpowiednio uzgadniać z nim prace, a potem je dokumentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do korzystajacych już z tego systemu jakie źródło macie Czy poziome czy pionowe. Obstaję za pionowym ale trochę poraża mnie koszt odwiertów.

Mam poziomy. Opisy instalacji innych forumowiczów wraz ze zużyciem energii są w mojej stopce. Nie bój się poziomego. Jeśli masz miejsce i nie chcesz go przeznaczyć na coś innego, to możesz założyć poziomy. Jeśli miejsca nie masz, albo chcesz je inaczej zagospodarować (budynki, las, duże drzewa), czyli w sumie nie masz wolnego miejsca, to jesteś skazany na pionowy. Po takim rozpoznaniu sprawdź ceny obu rozwiązań dla Twojego przypadku i wybierz tańsze nie sugerując się bajaniem na temat wyższości jednego nad drugim. Oba dobrze wykonane będą dobrze działać i dadzą podobne parametry do pracy dla pc. Jeśli nie wierzysz, to poczytaj na forum opinie posiadaczy poziomych. Jakoś nikt nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

z tym poziomym jest tak jak pisze rwxw - wykonanie DZ poziomego może obniżyć koszt PC nawet o kilkanaście tyś. zł...a ograniczenia są tak jak pisze...jeszcze dodałbym do tego piasek tzn piaszczysty teren - tutaj już DZ poziome może być nieopłacalne, bo musiałoby być sporo przewymiarowane...wszystko zależy od indywidualnego konkretnego przypadku...

aha, mam poziomy, wykonany niewielkim kosztem i nie narzekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).

Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.

Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.

Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.

 

hej,

ja poproszę na priv wyceny PC. Wybieram miedzy PC z DZ pionową a powietrzem. Dom ma podobnej wielkości 150m2, i niemal identycznie ocieplony. DZ poziomy =0 szans bo po1: kas, po 2: piasek jak nad morzem, niemal susza

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym poziomym jest tak jak pisze rwxw - wykonanie DZ poziomego może obniżyć koszt PC nawet o kilkanaście tyś. zł...a ograniczenia są tak jak pisze...jeszcze dodałbym do tego piasek tzn piaszczysty teren - tutaj już DZ poziome może być nieopłacalne, bo musiałoby być sporo przewymiarowane...wszystko zależy od indywidualnego konkretnego przypadku... aha, mam poziomy, wykonany niewielkim kosztem i nie narzekam :)

 

Właśnie u mnie piasek i bardzo nisko wody gruntowe poprostu sucho jak pieprz. I tu mam zagwozdkę z poziomym DZ. Jak się nie ma co sie lubi to się lubi to co jest jak powiedział jeden mądry krasnoludek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).

Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.

Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.

Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.

Nie wiem na ile wnikliwie porównujesz te oferty i dlaczego twierdzisz, że akurat oferta Ecopolu nie jest atrakcyjna cenowo.

Widziałem jedną z tych ofert :

Do ogrzania Pańskiego domu należy zastosować pompę ciepła IVT Greenline HT+ C7 lub NIBE Fighter 1240-8 (obie z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 80 mb kazdy, ze względu na instalację mieszaną (grzejnikowo – podłogową) zawór mieszający i zbiornik buforowy o poj. 300 litrów.

Koszt wykonania instalacji wynosi:

1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie: 48.900,- zł

2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna): 16.500,- zł

3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna): 5.300,- zł

Łączna wartość inwestycji: 70.700,- zł

Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 7% tj. 4.949,- zł

 

Łączna wartość brutto: 75.649,- zł:jawdrop:

Jest ona może nie tańsza, ale porównywalna z ofertą Ecopolu. Ale ...

1. Przy ofercie Ecopolu nie podajesz już długości wielkości odwiertów.

2. Przy odwiercie Ecopolu jest wyceniona podłogówka na cały budynek (tutaj są grzejniki + bufor).

3. Nie podajesz jakiej wielkości podgrzewacz ciepłej wody został zastosowany.

Wszystkie te elementy mają wpływ nie tylko na koszt samej instalacji, ale także na późniejsze koszty eksploatacji.

Jeżeli więc na podobnej zasadzie zostały wycenione inne oferty, to nie są one w pełni porównywalne.

 

Proponuję więc Ci zrobić drugie podejście.

Na podstawie otrzymanych ofert zapewne orientujesz się jak mogłaby wyglądać Twoja instalacja grzewcza.

Czy chcesz mieć grzejniki? Ich obecność w układzie podwyższa temperaturę górnego źródła, komplikuje instalację (bufor, mieszacze) i pogarsza COP pompy ciepła.

Czy potrzebny jest Ci bufor? W instalacji z ogrzewaniem podłogowym można go spokojnie wyeliminować.

Jakiej wielkości zasobnik ciepłej wody chcesz zastosować i do jakiej temperatury go podgrzewać? Od tego będzie zależał komfort użytkowania i koszty eksploatacji.

Jakiej wielkości zaproponowano Ci DZ? Od długości odwiertów będzie zależała nie tylko ich cena, ale także temperatury jakich tam możesz się spodziewać, a to wiąże się z kosztami eksploatacji. Dodatkowo zbyt małe DZ może "odbić się czkawką" po kilku latach (systematycznie będzie spadała w nim temperatura).

Jakiej średnicy rury zastoswano w DZ? Można zaoszczędzić na DZ dając cieńsze rury (tańsze i mniej w nich glikolu), ale oznacza to pompy obiegowe o wiekszej mocy, czyli znowu koszty eksploatacji.

Jakiej średnicy, w jakim rozstawie i jak długie pętle mają rury ogrzewania podłogowego? Od tego zależeć będzie wielkość pomp obiegowych, a wiec znowu koszty eksploatacji.

Jak rozwiązane jest sterowanie? Czy dotyczy ono całej instalacji, poszczególnych kondygnacji (stref), czy indywidualnych pomieszczeń? Czy takie sterowanie będzie skuteczne? Przy ogrzewaniu podłogowym czas reakcji na zmianę nastawy może być bardzo długi, rzędu kilkunastu godzin.

Jakie są koszty serwisu? Część firm udziela gwarancji pod warunkiem dokonywania okresowych płatnych przeglądów. Niekiedy są to niemałe kwoty, porównywalne z kosztami energii zużywanej przez pompę ciepła.

 

Wszystkie te elementy są uniwersalne. Dotyczą one każdej pompy ciepła niezależnie od jej producenta.

Na podstawie ofert ustal jaką chcesz mieć instalację i daj taki opis do ponownej wyceny wszystkim firmom.

Opisz też zmiany jakie wprowadziłeś w stosunku do projektu (np. wentylacja mechaniczna, ogrzewanie garażu, okna trzyszybowe). Wszystko to ma wpływ na dobór pompy ciepła, a więc pośrednio także na koszt instalacji i późniejszej eksploatacji.

 

Jak już będziesz miał te poprawione oferty, to spotkaj się z kilkoma firmami, które oferują najlepsze warunki i negocjuj.

Możesz też skorzystać z wcześniejszych rad i część instalacji wykonać sam lub zlecić ich wykonanie miejscowym firmom (nie każdy dostawca pompy ciepła taką możliwość oferuje).

 

Po tym wszystkim, mam nadzieję, że pochwalisz się w tym wątku, ofertę jakiej firmy wybrałeś, jak wygląda Twoja instalacja i ile Ciebie to kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

DZ - kolektor pionowy EcoPol

odwiert pionowy metodą wypłukiwania,

• kolektory rura 32mm.

• próba ciśnienia 6bar.

• zasypanie kolektora pionowego

Koszt wykonania kolektora pionowego trzeba liczyć (z materiałem): odwiert ok. 260mb 18.200zł netto + 8%vat)

 

Inna wycena :Parametry pracy systemu:

· Temperatura zasilania instalacji c.o. 50/40 ºC

· Szacowane zapotrzebowanie energetyczne 12 kW

POMPA glikolowa

L.p.Wyszczególnienie cena netto

1 Pompa ciepła WZS 100H firmy Alpha InnoTec / 200l c.w.u. 29 200,00 zł

2 Dolne źródło pionowe 210m 16 800,00 zł

3 Osprzęt kotłowni (materiały inst. itp.) 3 500,00 zł

4 Montaż kotłowni oraz uruchomienie systemu 3 500,00 zł

SUMA : 53 000,00 zł

Pozycje 1,3,4

Do podanych cen należy doliczyć 8 % podatku VAT

Pozycja 2

Do podanych cen należy doliczyć 23 % podatku VAT

Ogrzewanie podłogowe 180m2 w systemie Purmo lub Rehau: 27 000,00 zł netto

 

Może rzeczywiście do końca jeszcze dokladnie nie analizuję ofert, ale dzięki forum wiele sie dowiaduję.

 

HenoK przedstawiona moja oferta za 75 tys. (którą zacytowałeś) była pierwsza jaką uzyskałem, i wówczas wiedziałem , że należy szukać dalej.

Tak też doradzał mi również photos. Obecnie równiez czekam na wycenę PC do mojego domu wykonana przez firmę , która robi PC u photos-a.

W dzisiejszych czasach nie jest sztuką wydać dużo kasy na coś dobrego, sztuką jest wydać mało kasy i mieć to dobro.

HenoK dzięki za Twoje uwagi są dla mnie cenne i nastepne moje zapytania dotyczące PC będą zapewne dokładniejsze:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...