Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przede wszystkim od ponad roku czasu jestem użytkownikiem pompy ciepła tej firmy. Możesz na ten temat poczytać w moim Dzienniku budowy.

Współpracuję z nimi w niektórych sprawach technicznych.

Nie jestem właścicielem, ani managerem.

Jednak temat pomp ciepła znam nie tylko z punktu widzenia tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim od ponad roku czasu jestem użytkownikiem pompy ciepła tej firmy. Możesz na ten temat poczytać w moim Dzienniku budowy.

Współpracuję z nimi w niektórych sprawach technicznych.

Nie jestem właścicielem, ani managerem.

Jednak temat pomp ciepła znam nie tylko z punktu widzenia tej firmy.

 

 

Henok napisz proszę jak jest z serwisem w ecopolu. Też dostałem wycenę pompy 8kw i kotłowni dz wykonam sam tylko zastanawiam się jakie koszty przeglądów. Nie wiesz co to jest za ogrzewacz CWU który proponują i czy ma wężownicę do solarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok napisz proszę jak jest z serwisem w ecopolu. Też dostałem wycenę pompy 8kw i kotłowni dz wykonam sam tylko zastanawiam się jakie koszty przeglądów. Nie wiesz co to jest za ogrzewacz CWU który proponują i czy ma wężownicę do solarów?

Przeglądy w okresie gwarancyjnym nie są płatne. U mnie były to dwie wizyty, w czasie których dokonywane były zmiany oprogramowania (sterownik wciąż jeszcze jest w fazie "rozwojowej" - na podstawie uwag użytkowników dodawane są nowe funkcje i modyfikowane funkcje istniejące).

Podgrzewacz ciepłej wody dobrany jest na konkretne potrzeby użytkownika. Zazwyczaj jest to dwupłaszczowy podgrzewacz o pojemności 300 litrów. Ja swój kupowałem samodzielnie - szczegóły znajdziesz w mojej stopce.

Mam co prawda kolektory słoneczne, ale w przypadku pompy ciepła jest to właściwie zbędny wydatek (no chyba, że masz możliwość uzyskania wysokiej dotacji - ja skorzystałem z takiej właśnie okazji).

Dużo lepiej te pieniądze przeznaczyć na nieco większe dolne źródło (głębszy odwiert lub dodatkową pętle wymiennika poziomego). Przygotowanie ciepłej wody przy pompie ciepła nie kosztuje mnie więcej niż 1zł dziennie. Kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć roczny koszt podgrzewania ciepłej wody o ~200zł. Po jakim czasie zwróci się koszt ich instalacji ?

Podgrzewacz ciepłej wody z dodatkową wężownicą zawsze można zainstalować, ale z pewnością będzie on droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1zł dziennie na cwu jakoś do mnie nie przemawia - ile to kWh rocznie w tym przypadku?

Zmusiłeś mnie do pracy ;).

Od prawie 3 tygodni mam możliwość sprawdzenia ile godzin pompa ciepła pracuje na potrzeby ogrzewania, a ile na potrzeby przygotowania ciepłej wody.

Średnio w tym okresie na potrzeby przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zużywała od 4,5-5,5kWh dziennie w całości w 2 taryfie (tak jest zaprogramowana), co daje koszt 1,5-1,8zł/dobę.

Wcześniejsze swoje szacunki w wysokości 1zł/dobę robiłem w okresie letnim, kiedy znacznie większe jest COP pompy ciepła.

Właściwie wyliczony obecnie koszt też powinienem obniżyć, bo z podgrzewacza ciepłej wody zasilany jest grzejnik łazienkowy (z ciekawości wyłączę go któregoś dnia, aby sprawdzić ile jego użytkowanie mnie kosztuje).

Na potrzeby ogrzewania w tym okresie pompa ciepła pracowała przeciętnie 11,5h/dobę, zużywając ~17kWh/dobę.

W tym czasie u mnie padł rekord mrozów tej zimy - temperatura spadła do -20 st. C.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę lepiej, bo za 360zł rocznie możesz zakupić (w dobrych układach NT/WT) 1000kWh, przy średnim cop 3,5 pc wydrze dodatkowo z ziemi 2500kWh, w sumie to trochę za mało jak na średnią rodzinę, ale jakie zużycie cwu - taki jej koszt.

3500kWh umożliwia podgrzanie od 10 do 45 st. C 86m3 wody, co daje na dobę 235 litrów. Licząc przeciętnie 3 osoby, to 78litrów ciepłej wody na osobę dziennie. Oczywiście uwzględniając straty, będzie tego trochę mniej, ale żeby to było to za mało? Nam w każdym razie w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Mam mieć 4 pętle po 150 m dla pompy 8kw.

Czy można to jeszcze zwiększyć? Mieszkam na połódniowym zachodzie polski, grunt piaszczysty ale dość mokro.

Czy nie istnieje ryzyko zamarznięcia DZ w miescu w kturym schodzą się wszystkie pętle jeszcze przed wejściem do budynku?

O ile pamiętam wykonywałeś DZ we własnym zakresie, czy zwracałeś uwagę na spadki, czy pompka i tak przepchnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

W miejscu gdzie schodzą sie pętle, rurki są izolowane...ja dla 8kw mam w sumie około 550mb, ale mam w wiekszości glinę reszta mokry piach.

zwiekszyć zawsze możesz, ale ograniczenie dla 1 petli to 200mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zwracałeś uwagę na spadki, czy pompka i tak przepchnie?

Ja miałem naturalny spadek w dobrą stronę - dom na górce. Obiegówka nie przepchnie, ale do napełniania kolektora możesz kupić zatapialną pompę ogrodową np. 1000W, 10m podnoszenia i ona przepchnie wszystko. Dobrze odizolować od siebie i odsunąć rury zasilania i powrotu przed rozdzielaczem. DZ zawsze możesz zwiększyć dokładając kolejną pętlę, odwiert lub wydłużając instniejące. Musisz mieć tylko miejsce. Jeśli masz mieć rurę PE32, to długość 150m jednej pętli jest w okolicach maxa, PE40, może być dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moje pytania sprowadzają się do was ponieważ widzę że macie trochę pojęcia.

 

Będę budował Dom w groszku G2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-groszku-g2/m47567bf88af68)strych nad garażem będzie zaadoptowany na sypialnię. Materiał solbet 24 do ocieplenia styro 15 bądź 20 tu liczę na waszą pomoc, również chciał bym zamontować pompę ciepła z firmy EcoPol system. Chciał bym wiedzieć którą musiał bym zakupić, również mam pytanie co do ogrzewana podłogowego, jestem astmatykiem i czy podłogówka w całym domu nie będzie mi szkodziła, czy po prostu w sypialniach nie zamontować kaloryferów ? i jak to się ma do wykończenia podłogi parkietem drewnianym. Co do wentylacji będę chciał zamontować rekuperator i tu kolejne pytanie czy montować kominek z płaszczem wodnym czy z DGP czy zwykły bez żadnych udziwnień czy to po prostu nie bezie kolidować ze sobą.

Jestem laikiem i prosił bym o pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz chciał grzać garaż to raczej 8 kw sie nastawiaj. Podłogówka z tego co wiem przy pompie ciepła chodzi na niskiej( 30*) temperaturze więc powietrze nie unosi się tak szybko do góry będzie ok. Moim zdaniem kominek ok, ale bez płaszcza zbędna komplikacja instalacji C.O. Pmpa ciepła ogrzeje cały dom.

Ja dla domu 165 m2 zresztą tez z Archonu mam mieć 8kw, ale będe musiał dać grubszą izolację ściany 20, strop 30, podłoga 15. i okna maja mieć U ok. 1.0

Poczytaj dziennik henoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem naturalny spadek w dobrą stronę - dom na górce. Obiegówka nie przepchnie, ale do napełniania kolektora możesz kupić zatapialną pompę ogrodową np. 1000W, 10m podnoszenia i ona przepchnie wszystko. Dobrze odizolować od siebie i odsunąć rury zasilania i powrotu przed rozdzielaczem. DZ zawsze możesz zwiększyć dokładając kolejną pętlę, odwiert lub wydłużając instniejące. Musisz mieć tylko miejsce. Jeśli masz mieć rurę PE32, to długość 150m jednej pętli jest w okolicach maxa, PE40, może być dłuższe.

 

W dobrą stronę tzn?

Mam mieć PE40. Tak się zastanawiam czy koparka wykopie w 1 dzień z zasypianiem?

Z tym ograniczeniem dł. chodzi o opory przepływu tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy koparka wykopie w 1 dzień z zasypianiem? Z tym ograniczeniem dł. chodzi o opory przepływu tak?

Tak, chodzi o opory przepływu, przy PE40 spokojnie można dać 200m na sekcję. Pewnie zależy od koparki, ale taka zwykła typu Catepilar w jeden dzień raczej nie da rady, w dwa dni przy dobrym koparkowym, nieosypującym się gruncie i łyżce koło metra powinna się wyrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor pionowy 16.760zł netto +8%vat (lub 16.460zł) netto +8%vat

Kolektor poziomy 16.520zł netto +8%vat

Ogrzewanie podłogowe 15.000zł netto +8%vat (lub 12.000zł) netto +8%vat

Pompa ciepła PSPC-08ZH + montaż 12.890zł netto +8%vat

Kotłownia 9.800zł netto +8%vat

Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat

Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat

Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 600zł netto+8%vat

Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych) Klient może wykonać we własnym zakresie.

Dojdzie tylko koszt miedzianych rur i izolacji w zależności od wielkości kotłowni i odległości do rozdzielaczy CO oraz koszt noclegu .

Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja

 

Otrzymałem takie wyliczenie czy nie sądzicie że można zrobić to ze 20 tysięcy taniej ?

Edytowane przez kolekurs
edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

pewnie że można taniej

550mb kolektora poziomego PE40 koparka+rurki kosztowało mnie 7tys, doszło do tego tylko napełnienie glikolem (1tys)

podłogówka 215mw kosztowała mnie 60/m2 - robił lokalny podwykonawca - można i taniej jak się samemu zrobi

całą "elektrykę" robił mi elektryk w ramach instalacji elektrycznej - duzo taniej

też mam PC 8kw

całośc kosztowała mnie 34tys + podłogówka około 13tys, czyli 47tys brutto

im więcej zrobisz sam lub przez podwykonawców, tym więcej zaoszczędzisz.

Cały czas byłem w kontakcie z firmą i dostawałem szczegółowe wytyczne nt wykonywanie poszczególnych etapów

Ja osobiście mogłem zaoszczędzić więcej, ale wolałem sobie zamiast tego zrobić podłogówkę w piwnicy dodatkowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak mam znajomego pana który kładzie podłogówkę wyliczył mi na pompach grundfosa 150m2 za 10tysi odwiert pionowy zrobiła by mi firma z milanówka za 60 zł/mb z ich glikolem dodatkowe koszta były by za studnię rozdzielająca i doprowadzenie do budynku max 12000tysi za kolektor co do prądu mam szwagra elektryka więc nie ma problemu z prądem zastanawia mnie jeszcze kotłownia za co ten koszt 9800 ?? a i czy ekopol dało ci schemat instalacji ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...