Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy Ciepła - Ecopol - System


Gość Gosc***

Recommended Posts

Gość Gosc***

nie, ogólne wytyczne, np odnośnie podłogówki, odnośnie miejsca montażu czujników strefowych(gdzie trzeba pociągnąć kablei jakie), ze studzienki rozdzielaczowej zrezygnowałem, mam wprowadzone rurki bezpośrednio do piwnicy...orientacyjny schemat kotłowni - gdzie jakie rurki doprowadzic i kable....

kotłownia, to zasobnik CWU - standardowo 300l, pompki obiegowe, złożenie wszystkiego do kupy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 676
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Otrzymałem takie wyliczenie czy nie sądzicie że można zrobić to ze 20 tysięcy taniej ?

Można to zrobić nawet o 30tys. taniej ;). Tylko nic nie napisałeś czego ta wycena dotyczy :(.

Po wielkości dobranej pompy ciepła można się jedynie domyślać jakiej o jak duży dom chodzi (chociaż tu też mogą być różnice w zależności od projektu, strefy klimatycznej, ilości mieszkańców, itp.).

Na czym można zaoszczędzić?

Przy bardzo dobrych warunkach gruntowych (grunt dobrze nawodniony, niezacieniony przez drzewa, budynki) można zmniejszyć długość wymiennika gruntowego.

Trzeba tylko dobrze rozpoznać właściwości tego gruntu, np. zlecić dodatkowe jego badanie. Bez takich danych zbyt małe DZ może przynieść więcej strat niż zysków.

Oszczędniej można wykonać ogrzewanie podłogowe - większy rozstaw rurek, krótsze pętle, prostszy rozdzielacz (np. bez rotametrów). Aby to zrobić konieczny jest projekt ogrzewania podłogowego z wyliczonym zapotrzebowaniem ciepła do ogrzewania w każdym pomieszczeniu. Czy masz wykonany taki projekt do swojego domu? Przeważnie ten, który był w projekcie budowlanym jest już nieaktualny, bo w trakcie budowy zmienione zostały : izolacje przegród, stolarka okienna i drzwiowa, rodzaj wentylacji, itp.

Oczywiście taniej można wykonać zasilanie pompy ciepła, montaż wyłącznika różnicowo-prądowego, podłączenie czujników strefowych, jeżeli uwzględnione zostaną one na etapie projektowania i wykonane w ramach całej instalacji elektrycznej.

Pompa ciepła z montażem - przeważnie obejmuje : ustawienie, podłączenie do instalacji dolnego i górnego źródła, podłączenie do instalacji elektrycznej, podłączenie sterowników pokojowych, podłączenie pomp obiegowych dolnego i górnego źródła, podłączenie zaworu przełączającego ciepłej wody (lub osobnej pompy obiegowej), czujnika ciepłej wody, pompki cyrkulacyjnej, grzałki w podgrzewaczu ciepłej wody.

Kotłownia to koszt pomp obiegowych dolnego i górnego źródła, zaworu przełączającego do ciepłej wody lub dodatkowej pompy obiegowej do tego celu, podgrzewacza ciepłej wody dwupłaszczowego o pojemności zazwyczaj 300 litrów, przeponowych naczyń wzbiorczych z zaworami bezpieczeństwa, odpowietrznikami i manometrami, zaworów odcinających, grzałki elektrycznej podgrzewacza cwu, pompki cyrkulacji cwu,

Do tego dochodzi napełnienie instalacji DZ glikolem i instalacji CO wodą i odpowietrzenie jej, sprawdzenie szczelności na zimno i na gorąco.

Wypada też nie zapomnieć o tym, że w cenie tej jest też dwuletnia gwarancja (przeglądy w czasie jej trwania nie są dodatkowo płatne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy, czytając ten wątek zainteresowałem się tematem pompy ciepła.

Kupiłem dom w stanie surowym zamknietym: pow. 130 m2 użytkowa, posadzka na parterze 10 cm styropian i 5 cm wylewka, na górze 5cm styro i 4 cm wylewka wg projektu. Ściany beda ocieplone 14 cm styropian, strop 25 supermata, reku. Mam kupione panele podłogowe do salonu i sypialni. Kupiłem też zasobnik z podwójną wężownicą 300l oraz grzejniki na piętro. Salon i 3 sypialnie są niestety z oknami na północ. Będzie też oczyszczalnia przydomowa. Czy przy takim usytuowaniu można myśleć o PC czy lepiej zapomnieć, czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni, czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy. Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.

Proszę o sugestie w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy, czytając ten wątek zainteresowałem się tematem pompy ciepła.

Kupiłem dom w stanie surowym zamknietym: pow. 130 m2 użytkowa, posadzka na parterze 10 cm styropian i 5 cm wylewka, na górze 5cm styro i 4 cm wylewka wg projektu. Ściany beda ocieplone 14 cm styropian, strop 25 supermata, reku. Mam kupione panele podłogowe do salonu i sypialni. Kupiłem też zasobnik z podwójną wężownicą 300l oraz grzejniki na piętro. Salon i 3 sypialnie są niestety z oknami na północ. Będzie też oczyszczalnia przydomowa. Czy przy takim usytuowaniu można myśleć o PC czy lepiej zapomnieć, czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni, czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy. Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.

Proszę o sugestie w tej sprawie.

Przy takich warunkach decyzja o instalacji pompy ciepła z pewnością nie będzie łatwa.

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami w tym przeciętnie zaizolowanym domu będzie wymuszała jej pracę również w 1 taryfie, w dodatku ze stosunkowo niskim COP.

Jeżeli miałaby być zainstalowana pompa ciepła, to radziłbym wykonanie ogrzewania podłogowego. Konieczna byłaby dodatkowa wylewka z zatopionymi w niej rurkami ogrzewania podłogowego. Będzie to możliwe o ile strop ma odpowiednią nośność. Dodatkowa wylewka mogłaby mieć 3-4cm grubości.

Możesz się też zainspirować rozwiązaniem ogrzewania podłogowego z tej strony : http://www.octopusenergi.pl/pl/technika3.htm :).

Jest ono stosunkowo lekkie i powinno dać się je wykonać prawie w każdych warunkach.

Panele podłogowe mam w dwóch sypialniach i po prawie 3 latach sprawują się bardzo dobrze.

Działanie ogrzewania podłogowego w 2 taryfie nie musi oznaczać przegrzewania pomieszczeń nocą. Zanim posadzka nagrzeje się do właściwej temperatury, noc już się kończy.

Posadzka oddaje zgromadzone ciepło w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni,

A co jesli kolektor tak Ci zmorzi grunt, ze zamarznie rozsaczenie od oczyszcalni? Marna atrakacja w srodku zimy.

 

czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy.

Garaz nie. Nie bedzie Ci sie regnrowal grunt pod kolektor od slonca latem.

Male krzewy tak.

 

Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.

Proszę o sugestie w tej sprawie.

Mam drewaniny 2-warstwoy parkiet (11mm). Ciemny braz. Szpary sa. Niewielkie.Mi to nie przeszkadza. Parkiet jest olejowany. W szpary wlazi brud i olej i pod 1-2 sezonach robi sie lepiej ;-)

 

SUgeruje ciut lepiej zaizolowac dom, i przedewszsytkim bardzo pilnowac ekip ktore beda robily ociepelnie. Mala szparka potrafi solidnie wiac. Masz reku, wiec dobrze by bylo zrobic dom szczelny. W takim przypadku, grzanie noca nie przeszkadza. Im wieksze straty ciepla w dzien, tym bardziej trzeba nagrzac noca. Wiec nad ranem bedzie moglo byc za cieplo.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq podpowiedz jak kładłeś panele - ja muszę się za to zabrać za jakieś 3-4 tygodnie i myślę czy tak jak namawiał mnie Marek kleić czy normalnie na piankę/tekturkę do podłogówki?

Odebrałem pierwszy rachunek za ogrzewanie - trochę mnie wcięło 900 pln za 23 dni pracy pompy. Pocieszam się jedynie, że wykonawcy akurat robili tynki więc wietrzyli więc pompa pracowała po jakieś 20 h/dobę i sama maszynka do tynku też mało prądu nie bierze. Zobaczymy kolejne wyniki za dwa miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

ja mam pianke arbiton thermo bodajże do ogrzewania podłogowego i na to panele. A do PC zabuduj policznik, to stres związany z dużym rachunkirm za PC ci minie ;)

Z drugiej stronie na początku grzania zawsze jest dużo...szczególnie jak było dużo wietrzone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do PC zabuduj policznik, to stres związany z dużym rachunkirm za PC ci minie ;)

Z drugiej stronie na początku grzania zawsze jest dużo...szczególnie jak było dużo wietrzone...

 

Chyba trzeba będzie tak zrobić - niby pare złotych to kosztuje, ale jak mówisz że człowiek spokojniejszy to warto :-) Odliczam dni do przeprowadzki, lada dzień wchodzi człowiek od płytek, a koledzy od gładzi kończą i możemy sobie malować ... normalnie nie mogę się doczekać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

dodam jeszcze, że miałem taryfe G11 gdzieś od 11.2009(SSZ) - prognoza. Jak się wprowadzałem 1.12.2010, to miałem 700zł dopłaty(wyszło przy okazji zmiany na G12)...te wszystkie sprzęty które idą na budowie, trochę prądu biorą..no i od wakacji miałem PC i też już powoli wygrzewałem dom...jak się wprowadzisz, to ci się zużycie ustabilizuje :)

zużycie PC od 1.11.2010 do 7.03.2011

1T=1263,6kwh

2T=1951,6kwh

całość=1270zł na CO+CWU

Edytowane przez Gosc***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, że miałem taryfe G11 gdzieś od 11.2009(SSZ) - prognoza. Jak się wprowadzałem 1.12.2010, to miałem 700zł dopłaty(wyszło przy okazji zmiany na G12)...te wszystkie sprzęty które idą na budowie, trochę prądu biorą..no i od wakacji miałem PC i też już powoli wygrzewałem dom...jak się wprowadzisz, to ci się zużycie ustabilizuje :)

zużycie PC od 1.11.2010 do 7.03.2011

1T=1263,6kwh

2T=1951,6kwh

całość=1270zł na CO+CWU

 

Tak dla przypomnienia czy możesz podać parametry budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

- dom pow ogrzewana 135m2 pow. użytkowej 21,75-22,25C, 65m2 piwnica 15,5-16C

- jakość termoizolacji domu -pod piwnicą 10cm, ściany piwnica 15cm, pod parterem10cm, ściany 20cm, nad poddaszem 15cm, między krokwiami 15cm

- dobrana pompa o mocy: 8 kW

- dolne źródło poziome o długości 550 mb

- górne źródło na oko - wszędzie rozstaw podłogówki co 10cm, piwnica co 20cm

- błędy i niedomagania systemu - nie zauważono

- inne uwagi odnośnie instalacji - Wentylacja Mechanicza, zapotrzebowanie na ciepło wyliczone 42-46kwh/m2*rok(wg OZC 46kwh/m2*rok około 12tyskwh/rok, wg ŚE 42kwh/m2*rok), rzeczywiste póki co chyba większe(nieszczelnośći)

Edytowane przez Gosc***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba będzie tak zrobić - niby pare złotych to kosztuje, ale jak mówisz że człowiek spokojniejszy to warto

 

Jak masz sporo miejsca, to mogę Ci zaproponować podlicznik na 1,5 A (max 6A). Mam na zbyciu. Jak dla Ciebie to duże piwo i jesteśmy kwita:D. Duży gabarytowo do układu półpośredniego, ale przetestowany u mnie na bezpośrednim i działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widziałeś 3-fazowy licznik en. el. starego typu (szary, metalowy z wirującą tarczą, najczęściej w symbolu jest C52....) - to ten mieści się na takiej tablicy licznikowej i jest odrobinę większy. Najlepiej wpiąć go przy samej pompie, jak będziesz miał problem to poproś sąsiada elektryka (odrobisz żonie:p). Jak wrócę z budowy to Ci dam wymiary na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

 

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

 

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?

 

 

Estetyka pewnie "trochę" ucierpi, ale sens jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

 

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?

 

cześć,

a mnie się wydaje, że cyrkulacja po takich zmianach i tak szybko wychłodzi wodę. To taki dodatkowy grzejnik w ścianach jak pracuje.

U mnie w sumie z 2,5 godz. dziennie działa, trochę rano i resztę wieczorem.

 

A tak wracając do starego tematu to wymieniłem pompkę obiegową na mocniejszą na poddaszu i wyregulowałem pętle. Jak pracuje jeden obieg to i tak grzeje do 40 C i powrót ma 28 C, więc chyba jednak mają na dużą deltę wpływ dość długie pętle i moc pompy, która grzeje "połowę" domu w tym momencie.

Tyle, że sytuacji, kiedy chodzi jeden obieg jest mało, na podłodze wtedy czujnik pokazuje max. 28 C.

 

Z takich ciekawostek to przy słonecznej pogodzie PC w dzień nie się u mnie nie załączała, domek wygrzewał się do 22 C i dopiero w nocy przy minusowych temperaturach pompa pracowała.

Od 10 grudnia do 14 lutego rachunek za prąd 850 zł, z tego PC pewnie coś ok. 600-650 zł zjadła, to daje 325 zł za miesiąc grzania w zimnych miesiącach, więc jest OK.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...