Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ocieplenie lukarny od wewnątrz-jak wykonać


Grigorij

Recommended Posts

Witam wszystkich służących dobrą radą

 

W trakcie prac przy adaptacji poddasza napotkałem pewien problem-lukarnę. Długo szukałem ale nie spotkałem się z podobnym problemem.

Lukarna jest duża zajmuje 1/2 szerokości połaci dachu. Wykonana jest w całości z drewna-słupki deski. Z zewnątrz pokryta jest blachą płaską na rąbek. Następnie między blachą a deską jest folia niskoparaprzepuszczalna- wiatroizolacja. Deski bite były do czoła bez felcu dosyć niestarannie, tak że miejscami występują duże szczeliny. Dodatkowo w dwóch miejscach na łączeniu ściany lukarny z połacią dach folia wydaje się być nieciągła-lekki podmuch powietrza. Wszystko jest suche-nigdzie nie cieknie.

tak to wygląda

http://img805.imageshack.us/img805/3802/1010006.jpg

 

W zamyśle mam dać na te deski 25 cm wełny mineralnej, drewniany ruszt pod płyte g-k, folię paraizolacyiną na drewnianym ruszcie i płyty.

 

1. Zastanawia mnie czy bezpośrednio na deski od wewnątrz nie powinienem dać membrany paraprzepuszczalnej wypuszcającej powietrze w stronę desek, zahamowało by to występujące nieszczelności w fwk oddzieliło deski od izolacji termicznej.

 

Potwierdzenie mojej idei nr 1 znajduje tutaj (patrz schemat -ocieplenie ścian lukarny)

 

http://www.wybieramydom.pl/download/mgprojekt-03.09.2010/pakiet_energooszczedny.pdf

 

2. Myślałem również o zrobieniu niewielkiej szczeliny 1-2 cm między deskami a membraną wysokoparaprzepuszczalną, co z kolei odbiło by się przedostawaniem zimnego powietrza do powstałej przegrody, ale deski by oddychały

 

Czy może kłaść ocieplenie i nie przejmować się tym.

 

Skłaniałbym si do wariantu 1. Proszę napiszcie co o tym myślicie, najlepiej z uzasadnieniem dlaczego tak a nie inaczej?

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie folii wysoko paroprzepuszczlnej w Twoim przypadku nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Folia ta niczego nie oddzieli. Ta folia powinna być pod blachą. Na Twoim miejscu zostawiłbym szczelinę "wentylacyjną" choć nie będzie ona miała wlotu ani wylotu. Deski były bite staranie ale były gorszego gatunku z dużymi oflisami. Ich zastosowanie na boku lukarny nie jest żadnym błędem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

witam

proszę znawców tematu o poradę:

czy na ścianki zewnętrzne lukarn powinien być najpierw położony styropian (np.14cm) a póżniej obróbka blacharska, czy jak mówi mi wykonawca że najpierw blacha a potem styropian? Uzasadnia to tym że na blachę nie będzie można położyć tynku.

Obawiam się tego że zamontowana blacha bezpośrednio na ściance drewnianej lukarny w okresie zimowym stworzy tzw. zimny mostek.

http://imageshack.us/photo/my-images/823/img5602x.jpg/

Edytowane przez marcus6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi są następujące:

- wyjście blachy koszowej na dachówkę niedopracowane,

- dachówki leżą nie równo (może to wina dachówek),

- podbitka nie dochodzi do dachówki i pozostaje nieosłonięta folia.

Podbitka nie będzie malowana?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za odpowiedź. Mój generalny wykonawca udaje wariata i uważa że jest wszystko ok. Niestety trafiłem na dziadowską firmę wynajmującą miernych podwykonawców. Wszystkie uwagi dotyczące dachu są na razie mojego autorstwa.

- podbitka będzie malowana

- wyjście blachy koszowej na dachówkę niedopracowane (nie wiem gdzie jest błąd),

- podbitka nie dochodzi do dachówki i pozostaje nieosłonięta folia (też to zauważyłem, mają to zabezpieczyć styropianem i obrobić blachą - a jest lepsze rozwiązanie?)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie podbitki do dachówki. Skro podbitka będzie malowana a zamontowano ją w stanie surowym to pomalowanie jej po montażu będzie skutkowało tym, że wysychając podbitka odsłoni niepomalowane fragmenty pióra. Czy od spodu została zaimpregnowana? Widać było jakieś zielonkawe zacieki. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Andrzeju za kolejną odpowiedź. Część nadbitki została zaimpregnowana a część niestety nie. Taki materiał został dostarczony dekarzom przez generalnego wykonawcę, który tłumaczył się że wszystko zostanie pomalowane (od spodu) przy ocieplaniu budynku jak będzie rusztowanie. Dekarze impregnowali poszczególne klepki nadbitki (od góry) tuż przed montażem a następnie kładli membranę, co uważam też za błąd (świerzy impregnat - membrana).

http://imageshack.us/photo/my-images/88/img5145sg.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/7/img5127v.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/834/img5228p.jpg/

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje Andrzeju, jeszcze jedno pytanie:

czy z tym da się coś sensownego zrobić czy to już stracona sprawa? Chodzi mi o to czy można dosztukować nadbitkę żeby stykała sie z dachówką (tak jak powinna). W przyszłości (3-5 lat) chcę wykonać podbitkę.

http://imageshack.us/photo/my-images/823/img5602x.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/219/img5603z.jpg/

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak. Należałoby zdemontować pokrycie dachu wraz z kryciem wstępnym (oczywiście tylko w tym fragmencie dachu), wyciąć nadbitkę i wstawić dłuższe elementy. Wiąże się to jednak z pewnym kosztem. Przypomnę tylko kolejny raz, że folia krycia wstępnego powinna być praktycznie natychmiast zakryta z obu stron (szczyty, okapy, poddasze). Producenci najlepszych folii dają na to czas maksymalnie 4 miesiące! Wniosek nasuwa się jeden: te widoczne fragmenty folii należy zakryć natychmiast. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...