Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie umieścić centralę wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Nie znalazłem informacji na ten temat więc proszę nie krzyczeć ;) Gdzie lepiej będzie zamontować centralę reku - w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do sypialni czy na nieogrzewanym ale ocieplonym strychu z dala od sypialni. Chodzi mi o hałas. Na strychu pewnie będzie ciszej (strop teriva) ale w pom gosp byłoby wygodniej tyle, że nie wiem czy nie za głośno. Dodam, ze dla mnie każdy szmer w nocy jest nie do zniesienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez ścianę reku nie powinien być słyszalny, jeśli go słychać to oddaj i kup inny, reku nie ma prawa hałasować, słychać tylko szum wentyli a to nijak przez ścianę nie przejdzie, przejść może kanałem który doprowadzisz do sypialni z nawiewem i tu długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim, na strychu mimo że ocieplony będziesz musiał reku i kanały pieczołowicie docieplić, wręcz z przesadą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim,ą

 

Hmm więc optymalne rozwiązanie to reku w pom. gosp. ale z długim kanałem do sypialni ..... Sensowne będzie więc specjalne wydłużenie kanału? Uzyskam straty przepływu czyli będę musiał wpakować dodatkową energię w przepchanie tego powietrza ale jeżeli ma to mi dać święty spokój w sypialni to moąe warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szum z wentylatorów z reku umieszczonym w pom. gosp, nie będzie słyszalny w sypialni.

Natomiast, jeśli centrala ma być zawieszona na wspólnej z sypialnią ścianie, to tutaj warto zapewnić taki sposób montażu, który wyeliminuje przenoszenie możliwych drgań centralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o umieszczaniu rekuperatora:

a) nieogrzewany garaż

b) nieuzytkowe poddasze

 

Opcja pierwsza - to raczej samego reku nie dałoby się ocieplić, ze wzg. na zajmowane miejsce - ale łatwiejszy dostęp;

Opcja druga - trudniejszy dostęp, poddasze nieogrzewane (ocieplony strop) więc zimniej niż w garazu ale jest miejsce na to, żeby ocieplić rekuperator

Edytowane przez bdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje wygody dojścia mozna pominąć, bo to ostatecznie nie jest problemem.

Najważniejsze kiedy sprawność rekuperatora będzie większa, czyli w nieogrzewanym garażu bez ocieplenia, czy na nieogrzewanym poddaszu pod kołderka ocieplenia .

Trudno mi wyczuć jakie moga być temperatury w poszczególnych opcjach

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bdan :), widzę, że pokonujesz kolejne etapy budowy domu.

Sprawność reku będzie największa kiedy będzie umieszczony w pomieszczeniu ogrzewanym. Natomiast opcja, czy w garażu nieogrzewanym czy poddaszu nieogrzewanym, może się różnić tylko grubością izolacji. Bo w obydwu lokalizacjach takie ocieplenie będzie potrzebne. Chociaż w garażu warstwa ocieplenia może być trochę mniejsza.

Pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MK. Z tą wentylacją to mam same dylematy włacznie z takim, czy robić mechaniczną (dzień-tak, dzien - nie). W garażu byłby niestety problem, żeby to reku ocieplić, bo nie za wiele tam miejsca mamy, a na poddaszu to mogę z kazdej strony po 1 m obłożyc. Na poddaszu też mozna by go ustyuować bardziej centralnie, może krótsze przewody, a garaż mam wysunięty przed dom.

No i dylematy jaki ten rekuperator, kogo sensownego na Sląsku znaleźć. Rozważamy tez opcje zlecenia projektu a zrobienia reszty samemu, ale czy masz pewność,że projekt zrobiony dobrze

To rzut mojego domu:

 

 

 

dac802655053fa14fc&#5.jpg

 

 

taka dostaliśmy propozycje zrobienia otworów, centrala w kotłowni

 

 

8a4efc2b77e7b5b1ac&#5.jpg

 

 

ale równiez taki pomysł

 

 

 

5406f095497b1e57f2&#1.jpg

 

mam nadzieję, że załozycielowi wątku nie przeszkadza, że tak osobiście się tu rozpisuję

 

Pozdrawiam MK

Edytowane przez bdan
powiększenie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujesz dom dla siebie, więc tylko WM a o wentylacji grawitacyjnej zapomnij.

W nowoczesnych budynkach, gdzie dach ma kilka poziomów a pomieszczenia wentylowane są znacznie oddalone od siebie, went. grawitacyjna nie będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast może być (z dużym prawdopodobieństwem) przyczyną kłopotów i utrapień dla mieszkańców.

 

Czy zlecić lub wykonać samemu i jaka centrala, tu musisz sama podjąć decyzję. A jesteś bardzo rozsądna i mądra, więc na pewno wybierzesz dobre rozwiązanie.

Projekt powinien być gratis jak zlecasz komuś wykonanie WM. Sprzedawcy rekuperatorów i innych elementów WM, też zwykle proponują wykonanie takiego projektu.

Projekt możesz sprawdzić na FM, na pewno znajdzie się chętny do pomocy.

 

Oprócz nr 3, to pozostałe zdjęcia są faktycznie mało czytelne.

Pomysł z reku na poddaszu może być dobry, krótsze kanały, więc instalacja będzie łatwiejsza w wykonaniu i powinna być tańsza.

Jak się mylę lub czegoś nie dopowiedziałem, to pewnie kangaxx mnie poprawi :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bdan mam reku przez ścianę i kanał ok 5 metrów i nic nie słychać, tzn wieczorem ogólnie jest taka cisza, że aż w uszach dzwoni ale reku nie słychać. Ocieplanie reku i kanałów to jest koszmar i jeśli można tego uniknąć to naprawdę warto. Jest parę opisów jak zimnym dmucha z nawiewów i ile pracy później trzeba w to włożyć aby nie dmuchało. Dostępność do obsługi również jest ważna. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...