Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

Mam pytanie do osob bardziej zaznajomionych w temacie niz ja.

Mam instalacje ogrzewania podlogowego wodnego i w skrzynce rozdzielczej na szynie zasilającej, instalator zamontował rotametry(przeplywomierze).

Ich zakres regulacji jest od 1 do 5.

Moj instalator ustawil je wszystkie tzn wszystkie obwody tak samo czyli na wartosci 2 i to mnie zastanawia bo:

-czemu wszystkie obwody sa ustawione tak samo?Instalator mowi ze poprzez te rotametry ustawia sie cisnienie na dany obwod grzewczy.Moze i ma racje ale ja to rozumie jako wartosc ustawionego przeplywu wody w danym obiegu.Dziwi mnie takie ustawienie bo czemu taka sama wartos ma byc dla obwodu w pokoju 10m2 i taka sama w pokoju 35m2?Skoro jest wieksza powierzchnia i wiekszy metraz do ogrzania to przeplyw/cisnienie powinno byc stosownie wieksze a wiec ustawiene np na 4.

 

Bardzo prosze o odpowiedz jak to faktycznie jest tak zebym wiedzial jak rozmawiac z moim instalatorem podając konkretne argumenty.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biorąc temat regulacji przepływów na logikę widzę to następująco. Przepływomierzem ustawię przepływ w każdej pętli taki sam. Więc nie zawsze będzie to ta sama wartość dla na skali. Wiadomo, że np w łazience potrzebujemy troszkę wyższą temperaturę więc pętle rur są ułożone gęściej i wówczas przepływ w takim miejscu jest większy. Przepływomierz pracuje na powrocie. U mnie w domu nawet grzejniki mają rozdzielacze z przepływomierzami. Dlaczego? Ponieważ mają małą pojemność wodną a chcę dokładnie wyregulować przepływy w każdej pętli. Dopasowując również przepływ do potrzeb pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.Jak mialem dla niektorych obiegow ustawione wyzsze wartosci na rotametrach 3 albo 4,5 to faktycznie w tych pokojach podloga byla cieplejsza.Odczuwalem to gola stopą-podloga byl doslownie cieplutka.Teraz jak dla tych samych obiegow sa ustawienia rotametrow na 2 podloga jest chlodna ale nie zimna a temperatura na wejscu jest taka sama.

Na podstawie tego wnioskuje ze ustawienie wartosci na rotametrze ma wplyw na grzanie danego obiegu.

Czy tak nie jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:

- łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,

- kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,

- salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.

Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Ciekawe czy ktos jeszcze tu zaglada no nic sprawdzimy.

A wiec mam nastepujace pytanie jako ze całe zycie mieszkałem w bloku to teraz wiele spraw to dla mnie nowosci i to jest jedna z nich.

A wie jak sie reguluje przepływ w poszczegolnych petlach czy dobrze mysle ze powinienem zrobic to za pomoca tych zaworow ktore sa na dolnej belce podzaslepkami bo na gornej sa rotametry dzieki ktorym wiem jaki jest przepływ w petlach Czy moze ktos to potwierdzic lub wyprowadzic mnie z błedu. Druga sprawa to jak mocno tzn. o ile obrotu trzeba przekrecic zawor aby na rotametrze pokazało przepływ wiekszy np 1

Bede wdzieczny za wszelaka pomoc

IMG-20140126-WA0003.jpgIMG-20140126-WA0006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle myślisz :-)

Regulację przeprowadzasz rotametrami - jeśli mają na przeźroczystym elemencie podejście pod klucz imbusowy to kręcąc kluczem, jeśli nie to pewnie pierścieniem poniżej (poszukaj w necie instrukcji do tego modelu). Na dolnej belce masz zawory do zamykania i odcinania przepływu.

Rozkręcasz rotametr (większy przepływ), temperatura w danym pomieszczeniu rośnie, skręcasz maleje. Jednak jeżeli odstępstwo od oczekiwanej temperatury jest duże może się okazać, że konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie temperatury na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkimi przepływomierzami można regulować przepływy.

Wtedy należy użyć zaworów z dolnej belki.

 

O ile należy przekręcic, by pokazazało przepływ >1 tego nikt nie powie, bo to imdywidualna cecha instalacji (długosci petli, rodzaju i biegu pompy itp...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle myślisz :-) ...

Regulację przeprowadzasz rotametrami - .....

 

Niekoniecznie. Spokojnie możesz to regulować tymi zaworami. U mnie bałem się to robić rotametrami bo jakoś ciężko szło kręcenie tym plastikowym elementem przezroczystym, nie chciałem ich połamać. Tym zaworem z powodzeniem wyregulujesz przepływ. One mają trzpień, który wciskasz lub podnosisz, i w ten sposób dławisz lub uwalniasz przepływ w danej pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem to regulować tymi pierścieniami przy rotametrach ale zakres jest zbyt mały i nie mogę ustawić przepływu większego niż 2 (jeden z rotametrów nawet wykręciłem całkowicie i miałem mało powódź ) więc pomyślałem sobie że zapewne reguluje się to na dolnej belce.

Jeśli mogę to regulować na dolnej belce zaworami czy tam też może mnie spotkać przygoda że wykręcę zawór całkowicie i będzie się lała woda?:(

W sumie to najlepiej byłoby mieć instrukcję od tego rozdzielacza tylko nie wiem jak ją zdobyć nie ma na nim żadnych wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcąc dolnymi zaworami nic się nie stanie, może nawet całkowicie wykręcić tę nakręcaną zaślepkę (na Twoim zdjęciu jest ona właśnie odkręcona = zawór maksymalnie otwarty). Ona porusza jedynie trzpieniem zaworu. Dokładnie tak samo jak zawór termostatyczny grzejniku. Gdy zdejmiesz głowicę, widać trzpień, którym ona porusza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:

- łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,

- kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,

- salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.

Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.

 

a wiąze się to z większym zużyciem gazu jeśli zwiększy się przepływy ? pewnie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

troszkę odświeżę temat, gdyż wydaje mi się, że coś źle robię przy swoim rozdzielaczu. Mój rozdzielacz to http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-mieszajacy-ogrzewania-podlogowego-eco-p-2111.html na 7 sekcji. Mam problem z regulacją rotametrami, gdyż obojętnie jak bardzo ich nie wykręcę to wskaźnik nie schodzi poniżej 1.

 

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, co robię źle ?

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
A ja zapytam dlaczego na rotametrze ten grzybek płynnie nie "przemieszcza się" w górę i w dół podczas kręcenia. Wszystkie pętle grzeją, ale mam podane dokładne przepływy, ale co z tego skoro nie mogę tego ustawić. Niektóre maksymalnie przesuwają się do 2l/min niektóre wcale nie drgną. Gdzie może być przyczyna?? Lub jeśli już tak jest jak zacząć ustawiać te rotametry, bo temp na sterowniku pokojowym mam 20 stopni i w łazience też, a powinno być 24. Skręciłem pętle gdzie znajduje się czujnik, ale dla mnie jak coś nie działa tak jak powinno to od razu pojawia się niepokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...