Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szybkie pytanie czy jak chcę odpowietrzyć poszczególne pętle a mam dwa rozdzielacze to muszę zakręcić wszystkie pętle na obu rozdzielaczach i zostawić tylko tę którą odpowietrzam, czy zakręcam pętle tylko na rozdzielaczu na którym odpowietrzam a drugi pracuje normalnie?

Czy trzeba odkręcić odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i na jak długo je zostawić tzn jak długo odpowietrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam problem z regulacją podłogówki oraz kilka pytań z tym związanych. Problem dotyczy nierównomiernego grzania pomieszczeń a co za tym idzie regulacji. Podłogówka została odpalona 2 tyg temu. Niestety zostałem pozostawione bez jakichkolwiek instrukcji czy wskazówek :(

 

Układ / pętle były odpowietrzane przez hydraulika raz - czy to wystarczy czy po jakimś czasie warto to zrobić ponownie ? Przy okazji jak odpowitrzałem jeden obwód to na wyjściu była dość brudna i lekko zalatująca woda - czy tak może być , czy warto ją wymienić?

Grzanie jest gazowe (piec 1-funk) + kominek z pw i buforem, także woda krąży płaszcz - bufor - podłogówka.

 

U siebie mam takie rotametry (2 rozdzielacze):

 

 

IMG_8920s.jpg

IMG_8921s.jpg

 

Przy próbie regulacji jeden z nich wykręciłem i zaczęła lać się woda - ktoś tutaj pytał co się stanie jak się wykręci :rolleyes:. Czy one powinny mieć jakiś wyczuwalny opór (max) ? Jak rozumiem zdejmujemy zabezpieczenie (czarna nakrętka) i kręcimy czarnym gwintem, który połączony jest z tym szkiełkiem ?

Co tak na prawdę pokazuje poziom przepływu ta czerowna gumka czy poziom wody, bo w jedym mam razem w innych odzielnie ? Czy zakręcenie powrotu powinno powodować "wzrost" poziomu do 0 na rotametrze ?

 

Inny hydraulik powiedział mi tylko, żeby regulować powrotem, ok ale widzę, że u mnie są wahania od 0.5 do 3l/min na rotametrach a wiem, że nikt ich nie ustawiał.

 

Jak warto podejść w przyszłości do zautomatyzowania regulacji ? To co chciałbym osiągnąć to wyrównana temp + np wyłącenie ogrzewania w danych pomieszczeniach (to akurat jest proste). Czy prawidłowa regulacja + termostat rozwiąże sprawę czy dokłada się zawory termostatyczne/ zdalnie regulowane na poszczególnych obiegach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie czy jak chcę odpowietrzyć poszczególne pętle a mam dwa rozdzielacze to muszę zakręcić wszystkie pętle na obu rozdzielaczach i zostawić tylko tę którą odpowietrzam, czy zakręcam pętle tylko na rozdzielaczu na którym odpowietrzam a drugi pracuje normalnie?

Czy trzeba odkręcić odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i na jak długo je zostawić tzn jak długo odpowietrzać?

 

Jak masz 2 osobne pompy to zakręcasz tylko jeden rozdzielacz, jak masz jedną pompę to zakręcasz wszystkie pętle na obu rozdzielaczach. Odpowietrzników ręcznych nie odkręcasz tylko odkręcasz jedną pętle i zostawiasz na kilka minut włączoną pompę, następnie wyłączasz pompę i delikatnie odkręcasz jeden z odpowietrzników ręcznych (przy odpowietrzniku automatycznym nic nie robisz lub cyklicznie włączasz i wyłączasz pompę) i trzymasz popuszczony do czasu do puki wychodzi powietrze jak popłynie woda zakręcasz go i bierzesz się za drugi odpowietrznik i później odkręcasz kolejną pętle włączasz pompę itd.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam problem z regulacją podłogówki oraz kilka pytań z tym związanych. Problem dotyczy nierównomiernego grzania pomieszczeń a co za tym idzie regulacji. Podłogówka została odpalona 2 tyg temu. Niestety zostałem pozostawione bez jakichkolwiek instrukcji czy wskazówek :(

 

Układ / pętle były odpowietrzane przez hydraulika raz - czy to wystarczy czy po jakimś czasie warto to zrobić ponownie ? Przy okazji jak odpowitrzałem jeden obwód to na wyjściu była dość brudna i lekko zalatująca woda - czy tak może być , czy warto ją wymienić?

Grzanie jest gazowe (piec 1-funk) + kominek z pw i buforem, także woda krąży płaszcz - bufor - podłogówka.

 

U siebie mam takie rotametry (2 rozdzielacze):

 

 

[ATTACH=CONFIG]297258[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]297259[/ATTACH]

 

Przy próbie regulacji jeden z nich wykręciłem i zaczęła lać się woda - ktoś tutaj pytał co się stanie jak się wykręci :rolleyes:. Czy one powinny mieć jakiś wyczuwalny opór (max) ? Jak rozumiem zdejmujemy zabezpieczenie (czarna nakrętka) i kręcimy czarnym gwintem, który połączony jest z tym szkiełkiem ?

Co tak na prawdę pokazuje poziom przepływu ta czerowna gumka czy poziom wody, bo w jedym mam razem w innych odzielnie ? Czy zakręcenie powrotu powinno powodować "wzrost" poziomu do 0 na rotametrze ?

 

Inny hydraulik powiedział mi tylko, żeby regulować powrotem, ok ale widzę, że u mnie są wahania od 0.5 do 3l/min na rotametrach a wiem, że nikt ich nie ustawiał.

 

Jak warto podejść w przyszłości do zautomatyzowania regulacji ? To co chciałbym osiągnąć to wyrównana temp + np wyłącenie ogrzewania w danych pomieszczeniach (to akurat jest proste). Czy prawidłowa regulacja + termostat rozwiąże sprawę czy dokłada się zawory termostatyczne/ zdalnie regulowane na poszczególnych obiegach ?

 

Czerwona kulka pokazuje przepływ wody w pętli, im wyższy tym pętli dostarczysz więcej ciepła. U mnie też kiedyś udało mi się wykręcić rotametr aż popłynęła woda, ale ponownie nim pokręciłem i się ułożył i czuć wyczuwalny opór na końcu gwintu i woda przestała wypływać. Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zgodnie z projektem powinieneś mieć na projekcie naniesione przepływy na poszczególne pętle. Jak nie masz projektu i wiesz która pętla odpowiada za dane pomieszczenie i odległości między rurkami były podobne to ustaw przepływy najwyższe możliwe i wszystkie takie same i po kilku dniach pomierz temperatury w pomieszczeniach i ewentualnie jak są jakieś różnice na konkretnej pętli zwiększ lub zmniejsz delikatnie przepływ i dokładnie tak samo możesz regulować jak chcesz uzyskać niższą lub wyższą temperaturę w danym pomieszczeniu. Jak z temperaturami w pomieszczeniach jest OK i przepływy są widoczne to nie musisz ponownie odpowietrzać, zresztą odpowietrzniki masz automatyczne to same w trakcie pracy się odpowietrzą, jak nie masz przepływu na któreś z pętli to zakręć pozostałe pętle i przepływ powinien się pokazać i zostaw tak na kilkanaście minut i powinna się ta pętla sama odpowietrzyć.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona kulka pokazuje przepływ wody w pętli, im wyższy tym pętli dostarczysz więcej ciepła. U mnie też kiedyś udało mi się

 

No tak, ale jak ta gumka rozjeżdża się z poziomem wody to co mówi o przepływie ?

 

wykręcić rotametr aż popłynęła woda, ale ponownie nim pokręciłem i się ułożył i czuć wyczuwalny opór na końcu gwintu i woda przestała wypływać. Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zgodnie z projektem powinieneś mieć na projekcie naniesione przepływy na poszczególne pętle. Jak nie masz projektu i wiesz która pętla odpowiada za dane pomieszczenie i odległości między rurkami były podobne to ustaw przepływy najwyższe możliwe i wszystkie takie same i po kilku dniach pomierz temperatury w pomieszczeniach i ewentualnie jak są jakieś różnice na konkretnej pętli zwiększ lub zmniejsz delikatnie przepływ i dokładnie tak samo możesz regulować jak chcesz uzyskać niższą lub wyższą temperaturę w danym pomieszczeniu. Jak z temperaturami w pomieszczeniach jest OK i przepływy są widoczne to nie musisz ponownie odpowietrzać, jak masz też odpowietrzniki automatyczne to same w trakcie pracy się odpowietrzą.

 

Projekt mam na zwykłe grzejniki, rurki ma kładzione w stałym rozkładzie. Tylko, czy jeżeli wyreguluje przepływy to w celu wyrównania temp krecić powrotem, czy tylko dopływem ?

 

O odpowietrzanie mi chodziło pętli, bo ten automatyczny może nie dać rady jak pompka nie przepcha powietrza z obiegu. W sumie wszystkie obiegi były odpowietrzane, ale nad głową hydraulika nie stałem, niby też wszystkie lepiej lub gorzej grzeją.

Aha jak to możliwe, że zamknąłem wszystkie powroty i po otworzeniu zaworku do odpowietrzania woda dalej leciała, czyżby któryś zawór nie trzymał ?

 

Dzięki za info !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak ta gumka rozjeżdża się z poziomem wody to co mówi o przepływie ?

 

 

 

Projekt mam na zwykłe grzejniki, rurki ma kładzione w stałym rozkładzie. Tylko, czy jeżeli wyreguluje przepływy to w celu wyrównania temp krecić powrotem, czy tylko dopływem ?

 

O odpowietrzanie mi chodziło pętli, bo ten automatyczny może nie dać rady jak pompka nie przepcha powietrza z obiegu. W sumie wszystkie obiegi były odpowietrzane, ale nad głową hydraulika nie stałem, niby też wszystkie lepiej lub gorzej grzeją.

Aha jak to możliwe, że zamknąłem wszystkie powroty i po otworzeniu zaworku do odpowietrzania woda dalej leciała, czyżby któryś zawór nie trzymał ?

 

Dzięki za info !

 

Na poziom wody nie patrzysz tylko na czerwony wskaźnik. Kręcisz tylko rotametrami i nimi regulujesz ewentualne różnice temperatur w pomieszczeniach, zawory na zasilaniu powinny być odkręcone maksymalnie i nimi nic się nie reguluje tylko ewentualnie można kiedyś dołożyć siłownik lub zakręcasz pętle jak nie chcesz pomieszczenia grzać.

 

Jak zakręcisz wszystkie pętle (możesz właśnie do tego użyć zaworków na dolnej belce) i pozostawisz jedną pętle otwartą to pompa powinna przepchać wodę przez tą otwartą pętle i powietrze powinno znaleźć się w najwyższym miejscu czyli w odpowietrzniku i powinno odpowietrznikiem automatycznym wyjść na zewnątrz zaworek odpowietrznika automatycznego powinien być delikatnie wkręcony aby nie wypadł i tak pozostawiony na stałe, jak cieknie przez niego woda to jest uszkodzony lub zabrudzony i trzeba przepuścić przez niego trochę wody aby się oczyścił lub jak to nie pomoże wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poziom wody nie patrzysz tylko na czerwony wskaźnik. Kręcisz tylko rotametrami i nimi regulujesz ewentualne różnice temperatur w pomieszczeniach, zawory na zasilaniu powinny być odkręcone maksymalnie i nimi nic się nie reguluje tylko ewentualnie można kiedyś dołożyć siłownik lub zakręcasz pętle jak nie chcesz pomieszczenia grzać.

 

Jak zakręcisz wszystkie pętle (możesz właśnie do tego użyć zaworków na dolnej belce) i pozostawisz jedną pętle otwartą to pompa powinna przepchać wodę przez tą otwartą pętle i powietrze powinno znaleźć się w najwyższym miejscu czyli w odpowietrzniku i powinno odpowietrznikiem automatycznym wyjść na zewnątrz zaworek odpowietrznika automatycznego powinien być delikatnie wkręcony aby nie wypadł i tak pozostawiony na stałe, jak cieknie przez niego woda to jest uszkodzony lub zabrudzony i trzeba przepuścić przez niego trochę wody aby się oczyścił lub jak to nie pomoże wymienić.

 

ok dzięki za wyjaśnienie !

 

Przy okazji, jeżeli jest instalacja mieszana: podłogówka + grzejniki na jednym obwodzie, pędzona jedną pompką to czy nie powinno być też rotametrów na zasilaniu grzejników ? To nie jest tak, ze mają one niższe opory i jest tam znacznie większy przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam wszystkich,

Zainstalowałem powietrzną pompę ciepła. Układ rozdzielacza do ogrzewania podłogowego został delikatnie przerobiony na niskotemperaturowy (w załączniku przesyłam aktualne zdjęcie).

Przy zamkniętym zaworze trójdrożnym na zasilaniu zyskuje dodatkowe 5 stopni rotametry pokazują przepływ od 0,5 najdłuższe pętle do 1,5 najkrótsze pętle. W momencie gdy zawór trójdrożny jest cały otwarty tracę 5 stopni na zasilaniu lecz wszystkie rotametry nagle pokazują przepływ na poziomie 2,5-3,5l/min.

Moje pytanie:

czy istnieje możliwość, aby przy zamkniętym zaworze uzyskać przepływ na poziomie 2,5-3l/min? jednocześnie zachowując dodatkowe 5 stopni.

Pozdrawiam

 

2015-11-07-12388.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Mam problem z podlogowka. Jeden obieg niestety nie wykazuje ruchow na rotametrze. Cos tam niby jak by go szarpalo czsem do gory ale ogolnie to ciagle lezy na dole. I teraz nie wiem czy to rotametr popsuty czy zapowietrzony uklad a moze zapchany obieg i nie moze popchnac. Dodam ze rozdzielnia na dole a obieg na pietrze i nie ma odpowietrzenia na gorze tylko na dole w rozdzielni. Co proponujecie ?

A i jeszcze zapytam czy bypass ma byc zamkniety czy otwarty bo zostawilem pol obrotu otwarty i czy powrot ma byc na listwie otwarty czy zdlawiony bo tez tylko 1 obrot go otworzylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obieg nie wykazuje ruchów na rotametrze oraz jeśli rury wychodzące/powrotne na tej pętli są zimne, prawdopodobnie masz zapowietrzoną pętlę - tym bardziej że jak pisałeś jest to pętla pociągnięta na piętro z rozdzielcza zamontowanego piętro niżej.

Musisz spróbować ją odpowietrzyć: zakręć wszystkie pozostałe pętlę grzewcze, pompa obiegowa na max i odkręć odpowietrzniki na górnej belce. Jeśli zacznie uchodzić nim powietrze masz szanse na sukces ;)

Jeśli to nie pomoże może okazać się że trzeba będzie próbować zainstalować odpowietrznik na piętrze.

 

By-pass - jeśli masz na rozdzielaczu zainstalowane siłowniki i podpięte termostaty pokojowe, generalnie jeśli jest taka możliwość że jakaś automatyka zamknie ci przepływy przez pętle to by-pass musi być otwarty około 1/4 max. otwarcia. Natomiast jeśli pętle grzewcze są i będą cały czas otwarte (brak automatyki) wówczas by-pass może być całkowicie zamknięty, osobiście sugeruje opcję pierwszą.

 

Co to znaczy że powrót na listwie ma być otwarty czy zdławiony, na jakiej listwie o co dokładnie chodzi. Regulacja przepływu przez pętle powinna być wykonana tylko na rotametrach, reszta otwarte na max.

 

Coś czuje że masz rozdzielacz ze stałowartościowym układem mieszającym i piszesz o zaworze regulacyjnym na powrocie do kotła - załącz fotkę i napisz jakie masz źródło ciepła i jakie parametry zasilania. Jak grzeje podłogówka, jakie temp. w pomieszczeniach?

Edytowane przez KAN-therm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i problem sie rozwiazał. Powalczylem wczoraj z tym obiegiem i ruszyl. Teraz chodzi bez problemu. Jesli chodzi o By-pass to 1/4 obrotu czy calego zakresu ?

Dokladnie pisze o zaworze na powrocie do kotla, wydaje mi sie ze trzeba go zdlawic zeby woda z pompki szla bardziej na obiegi a nie od razu na powrot do kotla. a przynajmniej musi miec mniejszy przeplyw niz obiegi zeby wytworzyc cisnienie na petlach. To jest taki zawor na klucz imbusowy, gdzies sie spotkalem z opinia zeby go otworzyc na 0,5 obrotu a jak bedzie za malo to probowac wiecej otworzyc, bo wiadomo wymiana wody musi być na tyle duza zeby utrzymac temperature zadana na kapilarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych układach o takiej konstrukcji zalecamy ustawienie BY-passa na 1/4 całego otwarcia - czyli otwarty na 25% możliwości.

 

Jeśli chodzi o ustawienie zaworu powrotnego to jest sprawa dyskusyjna i zależy od m.in. od parametrów wody zasilającej z kotła i żądanej temp. zasilania pętli OP - im temperatura zasilania z pieca będzie niższa tym większe będzie otwarcie zaworu dla uzyskania danej temp. zasilania OP. Ustawienie to powinno wykonywać się na zdjętej głowicy z zaworu termostatycznego i przy parametrach kotła przy których pracuje najczęściej, czyli w okresach przejściowych jesien-zima, zima-wiosna. W okresach dużych mrozów, aby nie dopuścić do przegrzania podłogi zadziała głowica z przylgą - zazwyczaj powinna być ustawiona na około 45-50st. C (max. dopuszczalne parametry zasilania pętli OP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podpowie ktoś dlaczego tak jest że w w niektórych rotametrach jest powietrze? np.

rotametr 1 - przelew(czerwony wskaźnik) pokazuje 2l a "banka powietrza jest na 1 to jaki jest ten przelew 2 czy 1 ?

rotametr 2 - przelew pokazuje 2 i powietrze też 2

rotametr 3 - przelew 1.5 powietrza brak .... i t d

 

Pytanie czy jest wo wynik zle odpowietrzonej instalacji czy to bez znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy instalacja grzeje dobrze? Z objawów jakie opisujesz wynika że prawdopodobnie masz zapowietrzoną instalację. Spróbuj odpowietrzyć ją za pomocą odpowietrzników zainstalowanych w rozdzielaczu.

Jeśli to nie pomoże i powietrze nadal będzie w instalacji, możesz spróbować wykonać to samo przy największych obrotach pompy lub funkcji odpowietrzania instalacji, w zależności jaką masz pompę.

Jeśli taki sposób usunięcia powietrza nie pomoże wówczas będziesz musiał spróbować odpowietrzać każdą pętlę oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

jestem świeżym użytkownikiem ogrzewania podłogowego.

W domu mam na dole ogrzewanie połogowe rozdzielacz (5 pętli) na górze grzejniki, oraz podłogówkę w łazience z zaworem rtl.

Mam problem z podłogówką. A mianowicie nie grzeje mi równomiernie w obrębach pętli.

 

 

Załączam zdjęcie rozdzielacza.

 

IMG_0241.jpg

Proszę o opinie co trzeba poprawić/ustawić żeby grzało równo w pętlach jak i poszczególnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...