Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

Sorry miało być w obrębach.

 

odp. 1)Tak na obszarze który zajmuje jedna pętla grzeje nierównomiernie. odp. 2) temperatura jest różna w różnych pętlach. W jednym pomieszczeniu cała pętla grzeje mocniej, a w drugim słabiej.

 

1. Może część pętli się uniosła przy zalewaniu i jest płycej...?

2. Regulacja. Delikatnie przykręcić tą co grzeje mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę dziwnie wygląda ten Twój rozdzielacz z dodatkowym zaworem termostatycznym i głowicą, moim zdaniem masz dwa wyjścia:

1. usunąć zawór termostatyczny (a przynajmniej zdjąć z niego głowicę), na kotle ustawić max. 45-50st. C i to puścić bezpośrednio w podłogę i grzejniki

2. usunąć zawór termostatyczny i głowicę, przed rozdzielaczem zainstalować pompową grupę mieszającą, najlepiej z trójdrogowym zaworem termostatycznym

 

Opcja numer 2 może okazać się bardziej prawdopodobna ale nie masz nic do stracenia aby sprawdzić wersję 1.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opcję pierwszą już przerabiałem, rozkręciłem zawór do 45'C. Po dobie podłoga w salonie miała 36'C a mam tam panele położone ( w instrukcji jest info. że podłoga maksymalnie może mieć temperaturę 27'C).

Moim zdaniem pozostaje tylko opcja druga, ale mam problem z developerem który twierdzi że jest ok i jest to tylko kwestia regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pozostaje tylko opcja druga, ale mam problem z developerem który twierdzi że jest ok i jest to tylko kwestia regulacji.

 

moja siostra ma podłogówkę i kaloryfery. Na rozdzielaczu ma zamontowaną taką samą głowicę termostatyczną ale dodatkowo też mieszającą grupę pompową. Tak ma być gdy są kaloryfery. Chcesz zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opcję pierwszą już przerabiałem, rozkręciłem zawór do 45'C. Po dobie podłoga w salonie miała 36'C a mam tam panele położone ( w instrukcji jest info. że podłoga maksymalnie może mieć temperaturę 27'C).

Moim zdaniem pozostaje tylko opcja druga, ale mam problem z developerem który twierdzi że jest ok i jest to tylko kwestia regulacji.

 

A czy próbowałeś po prostu zmniejszenia temp. zasilania w samym źródle ciepła np. do 35-40 st. C. Może Twoja instalacja uwzględnia pracę na niskich parametrach?

 

Jakie masz źródło ciepła, ile i jakie masz grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy próbowałeś po prostu zmniejszenia temp. zasilania w samym źródle ciepła np. do 35-40 st. C. Może Twoja instalacja uwzględnia pracę na niskich parametrach?

 

Jakie masz źródło ciepła, ile i jakie masz grzejniki?

 

Na górze mam grzejniki do instalacji wyskotempoeraturowetj, np w pokoju 15m2 grzejnik o wymiarach 110x60.

Piec jaki posiadam to Junkers cerapur midi zwb24.

Moim zdaniem problem tkwi w zaworze przy rozdzielaczu, który blokuje dopływ wody i przez to nie ma obiegu w pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałbym jednak rzeczy najprostszej, czyli tak jak pisałem wcześniej zmniejszenia temp. zasilania na źródle ciepła np. do 40st. C.

Sprawdź czy przy takiej temp. zasilania pomieszczenia, szczególnie te na górze z grzejnikami, mają uzyskaną komfortową instalację.

 

Na rozdzielaczu można też próbować zmniejszyć przepływy przez pętle OP jeśli podłogówka grzeje za mocno.

 

Na pewno, jak sam zauważyłeś, głowica powinna być zdjęta z tego zaworu, w ogóle cały zawór termostatyczny w tym momencie jest tam niepotrzebny gdyż blokuje ci obieg wody w pętlach OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałbym jednak rzeczy najprostszej, czyli tak jak pisałem wcześniej zmniejszenia temp. zasilania na źródle ciepła np. do 40st. C.

Sprawdź czy przy takiej temp. zasilania pomieszczenia, szczególnie te na górze z grzejnikami, mają uzyskaną komfortową instalację.

 

Na rozdzielaczu można też próbować zmniejszyć przepływy przez pętle OP jeśli podłogówka grzeje za mocno.

 

Na pewno, jak sam zauważyłeś, głowica powinna być zdjęta z tego zaworu, w ogóle cały zawór termostatyczny w tym momencie jest tam niepotrzebny gdyż blokuje ci obieg wody w pętlach OP.

 

Próbowałem zmniejszyć temperaturę i wtedy ogrzewanie podłogowe grzeje równo, ale za to na górze grzejniki nie są wstanie ogrzać pokoi do komfortowej temperatury (20'C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wygląda na to że musisz jednak podpiąć do rozdzielacza pompowy układ mieszający, koniecznie z trójdrogowym zaworem termostatycznym.

 

W ogóle to dlaczego nie reklamujesz tej sytuacji u dewelopera, skoro twierdzi że to kwestia regulacji to niech kogoś podeślę i doprowadzi instalację do porządku, w końcu zapłaciłeś za dom który ma być ciepły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję Waszej pomocy... Nasza skrzynka z rozgałęźnikiem wygląda tak:

20160115_124350.jpg

 

Ogrzewanie wszędzie działało. Jednak ostatnio z mężem poregulowaliśmy sobie rotametry, bo w jednych pomieszczeniach było trochę za ciepło, a w innych za chłodno. Następnego dnia mąż wyjechał i okazało się, że teraz ogrzewanie nie grzeje kompletnie w jednej z łazienek (podłoga rano jest całkowicie zimna).

20160115_140039.jpg

 

Gdy chcę regulować ten rotametr to on kompletnie nie reaguje - cały czas wskaźnik jest na dole.

 

Co należy zrobić? Czy możliwą przyczyną jest uszkodzenie rotametru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy zawór na górnej belce nad rotametrem nie jest zakręcony. Jeżeli nie jest to zakręć wszystkie zawory oprócz tego nad rotametrem i sprawdź czy ten jeden rotametr wskaże jakiś przepływ. Jeżeli wskaże to znaczy, że za bardzo rozkręciliście pozostałe i na tym z uwagi na opór hydrauliczny pompa już nie jest w stanie przepchać wody.

Ja bym wtedy zakręcił wszystkie i po kolei rozkręcał tak aby uzyskać na każdym przepływ na poziomie 1 l/min. Następnie poczekał aż temperatury w pomieszczeniach się ustabilizują (pewnie ze 24h) i bardzo delikatnie rozkręcał/ przykręcał w zależności od potrzeb. Po każdej zmianie dając 24h na stabilizację temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno dodam - chyba istotne... Sprawdzałam wczoraj te białe rurki, jak chodził piec ogrzewania - to wszystkie rurki były ciepłe poza jedną - poza tą poniżej rotametru, którego nie idzie wyregulować - czy to nie znaczy, że coś jednak jest nie tak z rotametrem? (rurka od górnego zaworu łazienki jest ciepława, a ta pod rotametrem chłodna)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...