Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlogowka i rotametry-ustawienia


mike01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 505
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tego sie nie da zrobić bo mam wszystko rozkrecone na max.

A przepływy masz poniżej 1l/min na pętli?

 

P.S. i instalator niestety w tym przypadku może mieć rację choć spróbuj najpierw metody Liwka. Rozumiem że pompka pracuje już na maxymalnych obrotach.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepływy masz poniżej 1l/min na pętli?

 

Tak. Nigdzie nawet do 1l/min nie dochodzi

 

P.S. i instalator niestety w tym przypadku może mieć rację choć spróbuj najpierw metody Liwka.

 

tylko czemu to sprzeglo potrzebne. Z tego co zerknalem na forum to stosuje się wtedy gdy masz jednoczesnie np podlogowke i kaloryfery.

 

Rozumiem że pompka pracuje już na maxymalnych obrotach.

Korzystam tylko z pompy w piecu. Nie wiem czy jej mozna jakos moc zwiekszac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nigdzie nawet do 1l/min nie dochodzi

 

 

 

tylko czemu to sprzeglo potrzebne. Z tego co zerknalem na forum to stosuje się wtedy gdy masz jednoczesnie np podlogowke i kaloryfery.

 

 

Korzystam tylko z pompy w piecu. Nie wiem czy jej mozna jakos moc zwiekszac.

Jak nie wiesz jak sprawdzić to tylko wypada spytać o to instalatora niech on określi. A sprzęgło po to aby pompki dla góry i dołu na wzajem nie zakłucały sobie przepływów. Układ u Ciebie będzie wtedy taki: Pompka z pieca będzie zapewniała obieg pomiędzy piecem a sprzęgłem czytaj niewielkim buforem. Jego optymalną pojemność musi policzyć instalator. A za buforem będą dwie pompki które zasilą jedna górę a druga dół i one dla zapewnienia odpowiedniej temp będą pracowały na różnych prędkościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da się tak że piece będzie pompował tyko na dół a będzie nowa pompa które będzie zajmować się tylko górą

 

Na początek zrób tak jak ci napisałem. Przykręć delikatnie cały dół i podnieś delikatnie temperaturę.

Efekt powinien być taki, że dół pozostanie bez zmian, a więcej energii dotrze do góry.

 

No i zrób te badanie kamerą termowizyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy temperatura na dole jest cały czas ok, a u góry jak zimniej na zewnątrz to wtedy spada?

 

Spada znacznie bardziej niż na dole i jeżeli podkręce temp na piecu to na dole szybko robi się cieplej, a na górze po 24h widać dopiero jakiś efekt i to mizerny. Wydaje mi się też, że ile bym nie ustawił na piecu to nigdy nie przebije 22 st na gorze.

 

Raz wywietrzylem pokoj na poddaszu w te mrozy tak przez 30 min ok godz 12:00 to nie moglem dojsc do 20st aż do późnego wieczora.

 

Na piecu pokazuje że różnica między temp wody na powrocie i zasilaniu to ok 3-4st.

 

Lazieznka na gorze w ktorej jest rozdzielacz jest nacieplejszym miejscem na poddaszu. Tam wlasciwie nie mam zastrzezen do temp poza tym ze polowa podlogi jest cieplejsza od drugiej.

 

Myślę że tu 2 rzeczy są problemem. Za male przeplywy oraz zwalona izolacja poddasza. Jak mam to jednak udowodnić czarno na białym???

 

Rachunki za gaz mam ok 750 zł za 2 miesiace zimowe. Mieszkam pierwszy sezon w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręć delikatnie cały dół i podnieś delikatnie temperaturę

 

Byłoby to łatwe gdybym mógł patrzeć na poziom przepływów i np z 2l zmienić na 1,5l. A jeżeli ja widzę że ledwo ponad zero się podnoszą to jak to skrecić troche? Rozkrecić na max a pozniej zakrecic np 3x po 360st? Muszę mieć jakiś punkt odniesienia.

 

Krecic rotametrami czy tymi na dolnej szynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, pozakrecalem petle ktore zasilaja np grzejnik w lazience, korytaz i garaz, okazalo się tez że pętle na górze na poczatku rozdzielacza były nierozkrecone na max. Efekt - temp na górze się podniosła o 1st. Przepływy na gorze się zwiększyły w niektorych miejsach do 1l. Na samym końcu rozdzielacza są 2 petle ktore grzeja pokoj corki. Tam nic nie drgnelo i mozna powiedziec że jest u niej najchlodniej.

Czy można bezpiecznie zamknac na cala noc sam zawor zasilajacy przed rozdzielaczem czy trzeba ten na powrocie rowniez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

W wątku tym piszecie żeby odpowietrzać podłogówkę po jednej pętli. Czyli jeśłi mam dwa rozdzielacze to zakręcam jeden całkowicie i odkręcam na drugim tylko jedną pętle? I przy tej jednej pętli odkręcam odpowietrznik na belce? Czy jak ?

A może jeden rozdzielacz normalnie pracuje a otwieram tylko jedną pętle na drugim i tak po kolei wszystkie pętle? Na dwóch rotametrach widać bąbelki powietrza...

Najpierw odpowietrzam parter czy piętro?

Na razie rurki dobiegowe na parterze mam sporo cieplejsze niż te na piętrze. Rozdzielacz na dole jest 1.5m od pompy ciepła a ten na górze jakieś 10m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...