Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład Mila 16 czy KDF 5183?


compi

Recommended Posts

Kotłowni z salonu nie zrobię, ale nie miałem też zamiaru go oszczędzać na początku. Spokojnie, komin wcześniej był wygrzany przez kozę, a nowy wkład do tej fazy ze zdjęcia rozpalaliśmy dobrą godzinkę. Polana nie opierały się o szybę. Było też później wietrzenie z ulatniających się farb i innego świństwa. A na zdjęciu wygląda to na spory hajzung, ale w rzeczywistości to był moment w chwilę po dorzuceniu do ognia. Ciąg mamy chyba spory bo szyberek nie dawał się ustawiać w pozycji 1/2. Przeskakiwał do pozycji skrajnych i nie wiem czy tak ma to wyglądać? Przy strzelających iskrach ładnie widać jak działa system nawiewu na szybę. Jeśli rano po przyjeździe na budowę nie stwierdzę widocznych uszkodzeń to będę dobrej myśli. Przy rozpalonym dobrze ogniu można spokojnie posiedzieć w odległości 1,5-2m od szyby, ale juz próba dorzucenia czegokolwiek do pełnego paleniska to juz hardcor. Docelowo zrobię chyba nakładkę na czopuch i pseudodystrybucję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kotłowni z salonu nie zrobię, ale nie miałem też zamiaru go oszczędzać na początku. Spokojnie, komin wcześniej był wygrzany przez kozę, a nowy wkład do tej fazy ze zdjęcia rozpalaliśmy dobrą godzinkę. Polana nie opierały się o szybę. Było też później wietrzenie z ulatniających się farb i innego świństwa. A na zdjęciu wygląda to na spory hajzung, ale w rzeczywistości to był moment w chwilę po dorzuceniu do ognia. Ciąg mamy chyba spory bo szyberek nie dawał się ustawiać w pozycji 1/2. Przeskakiwał do pozycji skrajnych i nie wiem czy tak ma to wyglądać? Przy strzelających iskrach ładnie widać jak działa system nawiewu na szybę. Jeśli rano po przyjeździe na budowę nie stwierdzę widocznych uszkodzeń to będę dobrej myśli. Przy rozpalonym dobrze ogniu można spokojnie posiedzieć w odległości 1,5-2m od szyby, ale juz próba dorzucenia czegokolwiek do pełnego paleniska to juz hardcor. Docelowo zrobię chyba nakładkę na czopuch i pseudodystrybucję.

 

Jeśli nie dasz rady regulować spaleniem , oczywiście w późniejszej

fazie , można temu zaradzić. Odzysk dobry i skuteczny to w dól do podłogi

z powrotem pod górę ,z wejściem do komina pod sufitem dopiero.

Nie musi byc szamotowy. Zrób probe rurami , to sie zdziwisz.....

 

Pytaj o szczegóły albo "kukaj na piecyku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ENIU UWAŻASZ, ŻE WEJŚCIE DO KOMINA U GÓRY JEST KORZYSTNIEJSZE NIŻ WEJŚCIE DO KOMINA NA DOLE?

 

Domyślam się, że Masz jakieś swoje doświadczenia i sprawdzenia w tym zakresie.

 

Uważm ,że do naszych - kominkowych potrzeb , jest to bez różnicy.

Jak ktoś chce lecieć do Londynu przez Moskwę , jego wola.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią, że warto odwiedzić Moskwę...

 

Zapytam inaczej, które rozwiązanie jest według Ciebie bardziej wydajne, bardziej optymalne.

 

To nie jest pytanie na które odpowiada sie tak lub nie.

Głównie dlatego ,że nie wiem na ile pytający ,jest przygotowany

by takie pytania zadawać ,i co zrozumie z odpowiedzi (bez obrazy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Eniu, widzę że muszę ogłosić wobec Ciebie swoją bezsilność.

 

Bohusz ,

ja mam dla ciebie sporo sympatii i mam nadzieje ,że Cie nie obraziłem.

Ale pomyśl sam po co dzielić włos na czworo , jeśli piec ma dajmy na to

trzy kanały do góry , dwa kanały na dół i już wszystko co miał oddać , oddał,

to po kiego grzyba jeszcze spaliny raz na dól ciągnąć ? W celu zaniku ciągu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie dasz rady regulować spaleniem , oczywiście w późniejszej

fazie , można temu zaradzić. Odzysk dobry i skuteczny to w dól do podłogi

z powrotem pod górę ,z wejściem do komina pod sufitem dopiero.

Nie musi byc szamotowy. Zrób probe rurami , to sie zdziwisz.....

 

Pytaj o szczegóły albo "kukaj na piecyku".

 

Szczegółowo to powinienem poprosić Cię o rysunek, bo nie do końca rozumiem czy chodzi o spaliny? Widziałem tak podłączoną kozę, a więc wylot z kozy w dół, zawijas w górę i dopiero w komin na drugim metrze. Działało i dawało radę. Ja mam docelowo w planach dolot z zewnątrz oraz zamontowaną regulowaną przepustnicę tego dolotu.

 

Teraz zeznania odnośnie wkładu. Rano w palenisku znalazłem małe węgielki nispalonego do końca drzewa. Liczyłem na czysty popiół, ale składam to na karb nieidealnego drzewa. Dziś po porządnym rozpaleniu dalej można było odczuć zapach wypalanej chemii. Niechciałbym doświadczyć tego w już zamieszkanym domu. Przez cały dzień Mila spaliła kilkanaście sporych szczap olchy. Zrobiło się w południe na tyle ciepło w salonie, że odpaliłem wentylator, aby pogonił trochę dalej ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dołóż kanał? Ja pisze o kanałach opadowych....

 

Coś jak piec Adamickiego... tylko z kanałami kanałów na dół może być kilka, ale tylko na dół

 

No i wracamy do punktu wyjścia . Umiesz to zrobić tak ,by wszystkie

kanały działały prawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy rozmawiacie o odzysku ciepła znad czopucha czy o spalinach. Bo nic kurka nie kumam :).

 

Za paręnaście dni zobaczysz wszystko na "piecyku ceramicznym ..."

 

Chemia to jeszcze trochę sie powypala.

Węgiel drzewny z poprzedniego dnia wypali ci się przy następnym

paleniu ,więc nie ma problemu . Popiół wybieraj jak jest dużo.

W bezrusztowych piecach masz komfort - nie wpływa to na jakość

spalania. Nawiew na szybę w Mili jest od dołu ,więc szyba brudzi sie

odwrotnie jak w pozostałych , komercyjnych wyrobach - od góry, czyli

ogień jest zawsze ładnie widoczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bohusz - nie słuchaj że to Adamiecki wymyślił (na innym wątku takie hasło padło)

Takie palenisko i konstrukcja pieca kaflowego , były jedynymi jakie znano przez kilka stuleci, pomiędzy X-XVIII - tym wiekiem. Oczywiście w kilku różnych wariacjach w zależności od regionu europy. Było proste i skuteczne w działaniu.

Tacy inżynierowie jak Dawidowski czy Adamiecki po prostu zwymiarowali wnętrze pieca i opisali je ładnie do "standardu" 4x3 kafle, coby mniej zamożna część społeczeństwa w naszym biednym "przedwojennym" kraju mogła się ciepłem cieszyć, a nie z bronchitem we wilgoci wiecznej siedzieć i "popiardywać" z cicha.

Najprościej ten typ pieca zrobić na jednym poziomie z wlotem do komina i ścianką tylko przedzielić na 40-50 cm wysoką. W kaflowym "pudełku" na dwa metry wysokim ciepło samo zacznie cyrkulować i samo sobie też opadnie. Zrób gdzieś na boku mały eksperyment to w pełni zrozumiesz zasadę działania.

Potem to już "tylko" kombinacja z udoskonalaniem tego co jest dobre. Ale to też masz czarno na białym podane na tacy w wielu gotowych opracowaniach.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem że Adamiecki wymyślił.

Ja wiem jak jest z wieloma wnioskami racjonalizatorskimi, patentami, wynalazkami. itp.

 

Co do eksperymentu, to wystarczy... prosty eksperyment dektura, szklanka, papieros.

No i po za tym zamieszczałem link do takiego rozwiązania:

http://www.termokaust.pl/

 

No ale znów muszę ogłosić swoją bezsilność wobec Eniego, bardzo ciężko mi się z nim rozmawia. Chociaż nieraz potwierdzam tu na forum słuszność jego wypowiedzi.

 

Nie potrafie mu również dorównać ilością postów... a przecież zagościł tu na forum niedawno.

 

Dodam tak w nawiasie że nie lubie pokazówek.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dodam tak w nawiasie że nie lubie pokazówek. "

 

to ich nie rób ! :(

 

 

Postów możesz natrzaskać wklejając buźki, najlepiej

uśmiechnięte , o takie :) lub takie :D

 

211 buziek i jesteś Elita Forum . Może jeszcze najlepszym

doradca od kominków zostaniesz , bo piece już zajęte :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...