Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie jest to obowiązkowe, ale, zwłaszcza jeśli jest to jeden i ten sam kabel, który poza domem idzie ziemią, warto go dać w peszlu, albo w Arocie (grubszy "ziemny" rodzaj peszla).

Natomiast jeśli gdzieś w ścianie zewnętrznej masz złącze i do rozdzielni idziesz od tego złącza, to może to być normalny przewód bez dodatkowych osłon, byle żyłę miał odpowiednio grubą.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kiedy kabel zasilający idzie w ziemi odradzam ludziom kładzenie go w peszlu i arocie. W skrajnych przypadkach kiedy do środka dostanie się woda kabel może w takich warunkach leżeć długi okres bo jej odparowanie jest utrudnione. Jeśli to tylko kabel YKY to zawsze proponuję położyć go samego, nakryć następnie niebieską folią ochronną i pamiętać gdzie leży. To powinno wystarczyć na długie długie lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczony przed wilgocią - tak, ale przed uszkodzeniem w przypadku innych prac już niekoniecznie. NIebieska taśma oczywiście będzie sygnalizować obecność kabla, ale różnie z tą niebieską taśmą bywa, czasem się gdzieś na bok zsunie, czasem pierwsi panowie robiący wykopki już po położeniu kabla nie zadadzą sobie trudu, żeby niebieską taśmę położyć, gdzie była...

 

A niebieski arot i rzuca się w oczy i stanowi dodatkową mechaniczną osłonę kabla. Żeby nie stała w nim woda - też są sposoby, ja na swoją WLZ np. naciągałem arota ciętego na dwumetrowe odcinki. Koszt tego arota nie był wielki, a mam wrażenie, że przydał się - wykopków w drodze po położeniu tej WLZ miałem już kilka (niezależnie od siebie: prąd w ulicy, woda w ulicy, szambo u mnie na terenie, fundament mojego ogrodzenia). Za każdym z wymienionych razów dokopywano się do tego kabla i za każdym razem dzięku niebieskiemu arotowi widać było ten kabel od razu po jego odsłonięciu. A np. w przypadku szamba, koparka odsłoniła go od boku, tu niebieska taśma nic by nie dała.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę więc inaczej. Moim zdaniem w przypadku prywatnej posesji przez którą idzie kabel zasilający nie proponuję rur Arota i innych. W przypadku inwestycji gdzie często występują niezgodności między projektem a stanem rzeczywistym wtedy już tak. Niebieskie do niskich napięć i czerwone do średnich. Wtedy taka rura pełni rzeczywiście jak piszesz funkcje ochronną i informującą przyszłe ekipy o obecności w tym miejscu kabla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie: czy zmianę mocy przyłączeniowej, a co się z tym wiąże zmianę przekroju kabla zasilającego, należy umieścić w projekcie, czy nie ma sensu (koszt) tego robić?

Diabeł tkwi w szczegółach.... zmiana mocy przyłączeniowej być może nie wiąże się ze zmianą przekroju kabla zasilającego.

Standardowy kabel 10mm2 Cu (16 mm2 Al) ma jakieś 300-500% zapasu dla standardowego domku jednorodzinnego na standardowej działce 10a....

Liczyłeś to jakoś, czy tak po prostu chcesz dać nowy kabel na zapas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę moją sytuację... Mam zamiar ogrzewać dom piecem o mocy 12kW w taniej taryfie. Do tego dochodzą standardowe urządzenia, które w tej taryfie będą pracować: lodówka, Bojler (1,5kW), pralka, 2 kompy. Wg moich obliczeń teoretycznie suma mocy tych urządzeń to ok. 17kW. Mam zamówioną moc 12,5kW, którą będę chciał zwiększyć do 16,5kW (dolna granica widełek dla zabezpieczenia 32A). Długość kabla zasilającego to ok. 20m. No i właśnie nie wiem, czy kabel zasilający też zmienić z 10 na 16mm2..?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...