Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca powietrze


spalony

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie odnośnie rury, która mialaby doprowadzic powietrze do kominka.

Spodobał mi się wkład Tarnava ze stojakiem, który posiada króciec umożliwiający podłączenie.

1.Problem polega na tym, że jedynym miejscem w ktorym mogę umiejscowić kominek jest ściana północna. Tym samym najłatwiej bylo by mi powietrze dociągnąć po najkrótszej drodze własnie zza północnej ściany. Tylko że z tego co wyczytałem zaleca się zachodnią ścianę jako tą na której owa rura powinna wypadać i teraz zastanawiam się czy rure doprowadzają zakręcić tak żeby jednak trafiła na zachodnią ścianę i jeśli juz tak robić to czy zakręcać ją już na zewnątrz ((ocieplić wtedy?)czy od razu w pomiieszczeniu?

2.Dodatkowo do owej kompozycji chciałbym dorzucic gotowy komin z rur dwuściennych. Nie wiecie może jak te gotowe kominy się sprawdzają i jakiej wtedy długości ten komin powinien być( kominek ma stac na II piętrze)

 

Serdecznie dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam:lol2:

Edytowane przez spalony
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to nie patrz, mam na myśli wschód zachód, pólnoc, południe. Wyjdz z rurą na tą stronę która Ci pasuje.

 

Z tą stroną zachodnią to jakiś mit wymyślony przez znudzonego życiem.

 

No i tu na forum jest sporo info o wkładach Tarnava, nawet jest osobny temat. Myślę że warto poczytać przed zakupem.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie odnośnie rury, która mialaby doprowadzic powietrze do kominka.

Spodobał mi się wkład Tarnava ze stojakiem, który posiada króciec umożliwiający podłączenie.

1.Problem polega na tym, że jedynym miejscem w ktorym mogę umiejscowić kominek jest ściana północna. Tym samym najłatwiej bylo by mi powietrze dociągnąć po najkrótszej drodze własnie zza północnej ściany. Tylko że z tego co wyczytałem zaleca się zachodnią ścianę jako tą na której owa rura powinna wypadać i teraz zastanawiam się czy rure doprowadzają zakręcić tak żeby jednak trafiła na zachodnią ścianę i jeśli juz tak robić to czy zakręcać ją już na zewnątrz ((ocieplić wtedy?)czy od razu w pomiieszczeniu?

2.Dodatkowo do owej kompozycji chciałbym dorzucic gotowy komin z rur dwuściennych. Nie wiecie może jak te gotowe kominy się sprawdzają i jakiej wtedy długości ten komin powinien być( kominek ma stac na II piętrze)

 

Serdecznie dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam:lol2:

 

Ad 1 . Zanim Ci odpowiem ,podaj źródło w którym wyczytałeś

"o orientacji zachodniej" (tak z ciekawości).

 

Ad 2 .Jakie rury ,jaki komin - szczegóły , najlepiej z projektem ( szkicem )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dmuchnąć w ogień ( szczególnie przy rozpalaniu ) ! Czy nie pali się lepiej ?

 

Spróbuj dmuchnąć w rurę ,która ma otwór fi 110 mm lub 150 mm , 10 metrów i ze trzy zakrętasy. Przy rozpalaniu masz drzwi otwarte (uchylone) i rury jakby nie było .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Androny o lepszym czy gorszym umiejscowieniu względem kierunków świata wylotu czerpni powietrza to "zasługa" naszych gospodarzy - Forum Muratora i samej szanownej Redakcji tego poczytnego miesięcznika.

Tak ze dwa i pół roku temu wyczaiłem to na FM. Jakieś wypociny wyssane z palucha nudzących się "teoretyków" polskiego budownictwa. Niestety "pladze" nie dało się zapobiec - zbyt ochoczo podchwyciły temat Panie Redaktorki. Zaraz potem ukazało się parę artykułów "kominkowych" i specjalny numer o kominkach (to jesień była akurat). No i poszło w świat ...

Teraz powtarza to cały kraj.

Z drugiej strony pogratulować tylko należy opiniotwórczej roli periodykowi ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Androny o lepszym czy gorszym umiejscowieniu względem kierunków świata wylotu czerpni powietrza to "zasługa" naszych gospodarzy - Forum Muratora i samej szanownej Redakcji tego poczytnego miesięcznika.

Tak ze dwa i pół roku temu wyczaiłem to na FM. Jakieś wypociny wyssane z palucha nudzących się "teoretyków" polskiego budownictwa. Niestety "pladze" nie dało się zapobiec - zbyt ochoczo podchwyciły temat Panie Redaktorki. Zaraz potem ukazało się parę artykułów "kominkowych" i specjalny numer o kominkach (to jesień była akurat). No i poszło w świat ...

Teraz powtarza to cały kraj.

Z drugiej strony pogratulować tylko należy opiniotwórczej roli periodykowi ...

Pozdrawiam.

 

Tak to jest jak baby piszą o budowaniu !

 

 

No , teraz mi sie dostanie:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dmuchnąć w rurę ,która ma otwór fi 110 mm lub 150 mm , 10 metrów i ze trzy zakrętasy. Przy rozpalaniu masz drzwi otwarte (uchylone) i rury jakby nie było .

 

W którym miejscu napisałem o dmuchaniu w rurę ? W rurę ma dmuchać wiatr ! A Ty dmuchnij w ogień i zobacz czy nie dostanie lepszego "cuga" ? W kotłach różnego rodzaju montuje się dmuchawy !! Po co ? A zakrętasy na doprowadzeniu powietrza do kominka to jakiś lokalny wynalazek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu napisałem o dmuchaniu w rurę ? W rurę ma dmuchać wiatr ! A Ty dmuchnij w ogień i zobacz czy nie dostanie lepszego "cuga" ? W kotłach różnego rodzaju montuje się dmuchawy !! Po co ? A zakrętasy na doprowadzeniu powietrza do kominka to jakiś lokalny wynalazek ?

 

Butyński,

nie podniecaj się . To tylko forum . Ty sobie montuj rury od zachodu

i bez zakrętów, a ja będę montował źle ,czyli najkrótsza drogą .

 

Pasuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym przypadku nie baba wymyśliła plotkę. Temat zapodał jeden ze współwłaścicieli firmy kominkowej z okolic Warszawy, swego czasu dość dużo rozpisywał się w Muratorze na ten i inne tematy.

 

Okolice W-wy na L. ?

 

a jego inicjały to K.K. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Eniem.

 

Eniu "PRODUKUJE" dużą ilość postów, nieraz kilka pod rząd w jednym temacie, nie zawsze więc w porę zdąże się odnieś do jego konkretnej wypowiedzi.

 

Moja zgoda dotyczy tego, że kierunek wyprowadzenia rury doprowadzającej powietrze (strona domu) do spalania nie jest istotny

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za wasze opinie.O kierunkach wyprowadzania czerpni naczytałem sie w gazetce "Kominki i Piece" 4/2010 serii Murator poradniki.

 

A komin chiałbym zastosować na przykład taki:

http://kominy.jagodzinski.com.pl/komin_dwuscienny_izolowany

Tylko nie wiem jaką długość powinien mieć począwszy od połączenia z nim wkładu kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za wasze opinie.O kierunkach wyprowadzania czerpni naczytałem sie w gazetce "Kominki i Piece" 4/2010 serii Murator poradniki.

 

A komin chiałbym zastosować na przykład taki:

http://kominy.jagodzinski.com.pl/komin_dwuscienny_izolowany

Tylko nie wiem jaką długość powinien mieć począwszy od połączenia z nim wkładu kominka

 

Trochę zależności o tym decyduje. Odległość od kalenicy , rodzaj wkładu

(fi króćca wylotowego) . Kierunek głównie wiejących wiatrów ( tak ,nie

przesłyszałeś się) w tym wypadku ma znaczenie jeśli się "kombinuje"

z dala od kalenicy.

Tak bardzo z grubsza ,to od króćca wkładu ze 4 m. Średnica rury taka

jak fi króćca , ale to też z grubsza .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...