Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekodren


Emil_33

Recommended Posts

  • 1 month później...

I znowu ręce opadają.

 

Strona internetowa ocieka lukrem i miodem, a wszystko po to, żeby udowodnić wyższość jednych świąt nad innymi.

 

To jest oczyszczalnia drenażowa, tyle że z własną "legendą". W dalszym ciągu ścieki idą do gruntu bez żadnej kontroli. Normy można powiesić na kołku.

Że niby kształtki plastikowe powodują wybicie bakterii chorobotwórczych? A jakim to sposobem?

Że niby można stosować na każdej glebie, nawet nieprzepuszczalnej? Owszem, tylko szerokość podsypki żwirowej na glinie może sięgać 5 m! O grubości przez delikatność nie wspominają. Innymi słowy to się nazywa "wymiana gruntu".

A warunek wysokości 1,50 m ponad najwyższym poziomem wody gruntowej i tak spełnić trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba!

 

Rozdzielmy dwie rzeczy: sposób oczyszczania ścieków i sposób odprowadzania ścieków oczyszczonych.

 

Ponieważ tzw. "oczyszczalnie drenażowe" (cudzysłów, bo trudno to nazwać prawdziwą oczyszczalnią) realizują obie funkcje naraz, to nieprzepuszczalna gleba stanowi problem nie lada. Na upartego, w skrajnych przypadkach, wyjściem jest wymiana gleby, ale jest to rozwiązanie absurdalne ze względu na koszty.

 

W innych funkcja oczyszczania ścieków jest realizowana w teoretycznie bardziej kontrolowanych warunkach, to znaczy efekty bardziej zależą od tego, co wymyślił producent i jak to wykonał w warunkach hali produkcyjnej niż od budowlańca, który albo dobrze ułoży drenaż i podsypkę, albo nie...

W tym drugim przypadku ścieki oczyszczone też można "wsączyć" do gruntu, np. poprzez studnię chłonną, która jest jednak znacznie prostsza w wykonaniu i "idiotoodporna" w użytkowaniu. A można też odprowadzić ścieki oczyszczone do rowu - polecam inne wątki.

 

Ideałem byłoby połączenie wygody użytkowania "drenażówki" (brak urządzeń elektrycznych, a więc bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji) z dobrymi efektami działania oczyszczalni "biologicznych".

 

Są jeszcze przypadki, kiedy oczyszczalni przydomowej po prostu nie należy robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem byłoby połączenie wygody użytkowania "drenażówki" (brak urządzeń elektrycznych, a więc bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji) z dobrymi efektami działania oczyszczalni "biologicznych".

Takim idealem jest oczyszczalnia dreanazowa, ale dobrze wykonana i posadowiona na terenie o wysokim poziomie wod gruntowych. Jesli dreanz jest zrobiony zgodnie ze sztuka, to w tej 1.5m warstwie gleby, zachodzi nie gorsze doczyszczenie sciekow jak w oczyszczalniach 2-stopniowych ze stopniem tlenowym.

Faktem jest, ze ciezko to kontrolowac. Nikt nie wie, co w danym przypadku wyplywa do gruntu te 1.5m ponizej rozsaczenia. Wiec jest to ideal trudny do zrealizowania a jeszcze trudniejszy do kontrolowania. Dlatego pewnie, sie go zabrania na zachodzie.

 

Rozwiazaniem moze byc oczyszczalnia z filtrem bilogicznym. Jak rosliny stanoawiiace filtr bilogiczny posadzi sie w szczelnym zbiorniku, to do srodowiska odda sie (drenaz, studnia chlonna) tylko dobrze oczyszczone scieki zza filtra bilogicznego. Tam tez nic ruchomego chyba nie ma?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazaniem moze byc oczyszczalnia z filtrem bilogicznym. Jak rosliny stanoawiiace filtr bilogiczny posadzi sie w szczelnym zbiorniku, to do srodowiska odda sie (drenaz, studnia chlonna) tylko dobrze oczyszczone scieki zza filtra bilogicznego.

 

No jakoś nie przekonuje mnie ta oczyszczalnia roślinna. Może to niezbyt racjonalne, ale nie wierzę, że w zimie pracuje ona prawidłowo i jeszcze odprowadza ścieki przy minus dziesięciu.

Piszą, że w systemie korzeniowym, gdzie zachodzą procesy biologiczne, temperatura zawsze jest trochę wyższa, ale w sytuacji, kiedy rodzina wyjedzie na ferie zimowe, to w ciągu dwóch tygodni wszystko musi zamarznąć w diabły.

 

No nie wiem, nie wiem...

 

Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...