Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzyskanie ciepła z rury dymowej - zrób to sam


bitter

Recommended Posts

Tu modelator, zamiast moderator, tam hipokausta zamiast hypokausta, chyba najwyższy czas na dłuższe wakacje :).

 

Mistrzu nie popadajmy w skrajność. Co mają powiedzie ci, którzy nie mają rekuperacji w domu. Jakie "kolosalne" straty ciepła niesie ze sobą wentylacja grawitacyjna. Ponad to ja stosuję regulator ciągu - moderator :) nie po to, aby regulowac szybkośc spalania, tylko po to, aby... albo nie nie będę "sprzedawał" takiej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 297
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Zdemontowałem wczoraj ten nie szczelny szyber i puściłem spaliny od razu dłuższą drogą przez mój "wymiennik".

Okazało się ,że ciąg jest wystarczający , nic nie dymiło a "wymiennik zaczął się dość szybko nagrzewać

105_0355.jpg

 

Postanowiłem po porządnym nahajcowaniu zmierzyć temperaturę spalin.Z racji zawodu mierzyłem ją miernikiem"samochodowym"

Tak to wygląda - pomiar około 2m przed ujściem spalin do atmosfery

105_0366.jpg

 

Z wiadomości nabytych tu na forum uważam, że można by temperaturę jeszcze o 40 obniżyć dokładając do wymiennika jeszcze np. metr rury.

Czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś używał głowy również do myślenia , a nie tylko noszenia

czapki , mógłbyś nie dopuszczać do komina powietrza z domu ,

używając moderatora... :(

 

Musiałbym jeszcze napisać o wpływie dopuszczania powietrza zewnętrznego ,czasem chłodnego a czasem -25 st.C :yes: , na temperatury w kominie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem po porządnym nahajcowaniu zmierzyć temperaturę spalin.

 

Witaj sterowiec,

 

Po jakim czasie od rozpalenia zmierzyłeś tę temperaturę?

Czy mógłbyś zrobić pomiar w kilku punktach czasowych? (np.: po 15 min, 30 min, 1 godz i 2 godz)

Im częściej, tym lepiej. Myślę, że powinniśmy zaobswerować ustabilizowanie się temperatury dopiero po porządnym nagrzaniu się komina.

A już najciekawiej byłoby zrobić takie doświadczenie jak już będziesz miał zbudowany "akumulator" z cegieł. Powinno być wtedy widać kiedy akumulator się nagrzeje i przestanie wyciągąć temperaturę ze spalin.

 

Pozdrawiam,

eRzEr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRzEr

 

Postaram się zrobić więcej pomiarów ,ale dopiero pod koniec tygodnia.

Nie wiem tylko czy ten "miernik samochodowy" nie kłamie , bo fachowcy z forum mierzą innymi urządzeniami.

Wymiennik na razie obłożę luźno materiałem , bo obudowa powstanie dopiero na wiosnę.

Jak będzie obudowany kominek temperatura też chyba trochę podskoczy.

Planuję obudować dół cegłą klinkierową a czopuch szamot i zrobić DGP grawitacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym jeszcze napisać o wpływie dopuszczania powietrza zewnętrznego ,czasem chłodnego a czasem -25 st.C :yes: , na temperatury w kominie .

 

 

 

Nie musisz nic pisać , bo sobie intelekt nadwyrężysz :D

 

Jakoś sobie damy radę policzyć ,że minus 25 to o 25 mniej

od zera albo o 50 mniej od plus 25 :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRzEr

 

Postaram się zrobić więcej pomiarów ,ale dopiero pod koniec tygodnia.

Nie wiem tylko czy ten "miernik samochodowy" nie kłamie , bo fachowcy z forum mierzą innymi urządzeniami.

Wymiennik na razie obłożę luźno materiałem , bo obudowa powstanie dopiero na wiosnę.

Jak będzie obudowany kominek temperatura też chyba trochę podskoczy.

Planuję obudować dół cegłą klinkierową a czopuch szamot i zrobić DGP grawitacyjne

 

 

 

Trochę niejasno piszesz gdzie tą temperaturę mierzysz . Możesz

dokładniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz nic pisać , bo sobie intelekt nadwyrężysz :D

 

Jakoś sobie damy radę policzyć ,że minus 25 to o 25 mniej

od zera albo o 50 mniej od plus 25 :bye:

 

Ale się wysiliłeś intelektualnie.. Jak na Ciebie to prawie szczyt możliwości:lol2: . Pytanie jest proste :Jak nagłe dopuszczenie zimnego / mroźnego powietrza wpłynie na pracę komina ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się wysiliłeś intelektualnie.. Jak na Ciebie to prawie szczyt możliwości:lol2: . Pytanie jest proste :Jak nagłe dopuszczenie zimnego / mroźnego powietrza wpłynie na pracę komina ??

 

 

Wrzuciłeś temat , to go rozwiń , opisz , daj coś z siebie, postaraj się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eniu

temperatura mierzona przez otwór rewizyjny na strychu , około 2 m od końca komina.

Przez otwór ten kominiarz czyścił komin , jak jeszcze nie było wyjścia na dach.

Chyba teraz w miarę dokładnie:yes:

 

 

 

Ok . Domyślałem się , wolałem mieć pewność. Najlepiej

mierzyć przy wyjściu z wymiennika , bezpośrednio przed kominem .

Miejsce w którym mierzyłeś , nie daje odpowiedzi na pytanie

ile masz w rezerwie. Można spekulować , ale po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRzEr

 

Postaram się zrobić więcej pomiarów ,ale dopiero pod koniec tygodnia.

Nie wiem tylko czy ten "miernik samochodowy" nie kłamie , bo fachowcy z forum mierzą innymi urządzeniami.

Wymiennik na razie obłożę luźno materiałem , bo obudowa powstanie dopiero na wiosnę.

Jak będzie obudowany kominek temperatura też chyba trochę podskoczy.

Planuję obudować dół cegłą klinkierową a czopuch szamot i zrobić DGP grawitacyjne

 

Jakim materiałem chcesz ją okładać? Chyba nie jakimiś szmatami, bo przecież się zapalą! ;( A może miałeś na myśli obłożenie na luźno cegłami szamotowymi (bo tego przecież oryginalnie dotyczy ten cały wątek!)?

 

Z kolei jeśli zostawisz rurę całkowicie odkrytą, to nie będziesz miał akumulacji, ale za to będziesz miał skuteczny grzejnik promiennikowy, grzejący również kuchnię. :)

 

P.S. Nie sądzę, żeby miernik kłamał. Moim zdaniem komin był jeszcze zimny i bardzo skutecznie chłodził spaliny zanim doszły do punktu pomiarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim materiałem chcesz ją okładać? Chyba nie jakimiś szmatami, bo przecież się zapalą! ;( A może miałeś na myśli obłożenie na luźno cegłami szamotowymi (bo tego przecież oryginalnie dotyczy ten cały wątek!)?

 

Z kolei jeśli zostawisz rurę całkowicie odkrytą, to nie będziesz miał akumulacji, ale za to będziesz miał skuteczny grzejnik promiennikowy, grzejący również kuchnię. :)

 

P.S. Nie sądzę, żeby miernik kłamał. Moim zdaniem komin był jeszcze zimny i bardzo skutecznie chłodził spaliny zanim doszły do punktu pomiarowego.

 

 

 

Wynik 100 o C w tym miejscu wydaje się dość wiarygodny . Jest też

jak najbardziej prawidłowy . Nie daje nam jednak wiedzy ile było na

dole , na wejściu do komina . Na pewno więcej niż 200 , ale mogło

być też 300 - 350 . Obłożenie rury wymiennika materiałem ceramicznym

może tą wartość zmniejszyć , więc warto wiedzieć , na ile możemy sobie

pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dom remontuję i jestem tam 2X w tygodniu popołudniami, jak teraz pojadę to obstawię to wszystko szamotem i postaram się zrobić więcej pomiarów.

 

eniu

mierzyłem przy wyjściu z wymiennika ale wynik był dziwny bo 85 , chyba sondę miernika źle umieściłem .

Mierzyłem w wyczystce

105_0364.jpgT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Postanowiłem po porządnym nahajcowaniu zmierzyć temperaturę spalin...

Jak długo paliłeś? Czy temperatura wymiennika osiągnęła swój max, kiedy dokonywałeś pomiaru w kominie?

 

Wrzućcie proszę małe kompendium dot. tych temperatur, abym zaoszczędził czasu na przeszukiwaniu forum. Do tej chwili myślałem, że 160-200 stopni C to minimum dla komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dom remontuję i jestem tam 2X w tygodniu popołudniami, jak teraz pojadę to obstawię to wszystko szamotem i postaram się zrobić więcej pomiarów.

 

eniu

mierzyłem przy wyjściu z wymiennika ale wynik był dziwny bo 85 , chyba sondę miernika źle umieściłem .

Mierzyłem w wyczystce

[ATTACH=CONFIG]87681[/ATTACH]T

 

 

 

Znaczy do d*py te Twoje pomiary :D Może tarmoparę Ci załatwić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eniu

zapodaj linka - jak wygląda Twoja termopara , bo wydaje mi się ,że mój miernik posiada takową

 

karlsen

jak pisałem wyżej pod koniec tygodnia postaram się podać więcej szczegółów pomiarowych.Na razie jestem zadowolony ,że jest cug poprzez ten "wymiennik"

 

 

A może ktoś z Was ma pomysła -jak i czym ten otwór gdzie stoi "wymiennik" estetycznie i ciepło zamknąć?

Edytowane przez sterowiec40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...