Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzyskanie ciepła z rury dymowej - zrób to sam


bitter

Recommended Posts

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 297
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...

Eniu sam spawałem :)

 

Ta skrzynka to łącznik między rurą a kominem , to czerwone w skrzynce to rewizja (skrzynka jeszcze nie jest szczelnie pospawana tylko pofastrygowałem do przymiarki)

 

Ta skrzynka i rura je we wnęce , którą zrobiłem w ścianie (rada Bogusława jeśli się nie mylę)

Edytowane przez sterowiec40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterowiec - co Ty chcesz za ciepło odebrać tą rurką, jak jest ona identyczna prawie jak ta w górę skierowana. Spaliny Ci tylko w niższą część komina puści ...

Zrób taką skrzynkę ale ze 4-5 razy wyższą, żebrowaną jeszcze, a jak fantazja spawacza poniesie to niech ze 3-4 półki lekko pod skosem w dół, w niej umieści. Takie na 3/4 szerokości na przemian. Więcej wyczystek będzie ale ...

Jak wyczystek nie chcesz to wystarczy pusta i żebrowana, z żebrami przez ściankę się przenikającymi. Ot natnij ściankę kątówką i w to miejsce wspawaj żebra.

Spalina dostając "luzu" łagodnie i wolno sobie opadnie oddając energię.

To będzie wymiennik ... a nie kąsek wymiennika jak u Ciebie na zdjęciach :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest dzięki za podpowiedź.

Ja planuję do tej rury i skrzynki jakieś żebra przyspawać aby zwiększyć odbiór ciepła ,i obłożyć rurę i skrzynkę np. szamotem.

Pomysł ,z duuuuużą skrzynką mi się podoba ale tej zimy go nie zrealizuję.

Chcę sprawdzić jak "będzie chodził ten stwór z rurką"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maqusz

Blacha gr 2mm rodzaj ,stalowa ale dokładnego składu nie wiem , dostałem ja od znajomego.

 

Mistrzu trudno mi powiedzieć jaka będzie temperatura na wlocie , chcę zgodnie z tytułem wątku " odzyskać ciepło z rury dymowej " . Nie chcę jednak zakłócić ciągu kominowego.

Może dobrze by wspawać w rurę gwint i wkręcać tam czujnik do pomiaru temperatury tak jak jest np. w silnikach samochodowych i wtedy pod ten czujnik podłączyć miernik i obserwować temperaturę w różnych godzinach pracy kominka.?

 

Na razie nie mieszkam tam , więc tą zimę przeznaczę na testy.

Jeśli uruchomię ten stwór postaram się jakieś dane podać.

 

Piotr dzięki za radę . Jaką konkretnie izolację - silca , czy superisol a może inna ?

Edytowane przez sterowiec40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...