Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Położenie dachówki - jaki koszt?


roman-5000

Recommended Posts

Jak wyliczyć rzeczywistą ilość potrzebnej dachówki, jeżeli mój dach to dach czterospadowy (brogowy) o pow. całkowitej wg moich wyliczeń 183m2 (dwie połacie trójkątne 2 x 34,5m2 i dwie połacie trapezowe 2 x 57,38m2)?

W moim przypadku będzie dużo docinek, gdyż nie jest to dach dwupołaciowy. Ile więcej, ze względu na docinki należy zakupić dachówki?

Od całkowitej powierzchni będę musiał jeszcze odjąć 3 kominy i 9 okien), ale to już policzę gdy będę znał wymiary otworów okiennych. Cztery okna są już zamontowane, gdyż pół strychu jest przystosowana na poddasze użytkowe.

 

Jaki może być koszt takiego remontu i położenia dachówki w starym domu poniemieckim domu uwzględniając to, iż należy wykonać poniższe prace:

- ściągnięcie starej dachówki oraz łat (w tym rozebranie czterech bawolich oczek)

- wstawienie 5 okien między krokwie

- rozebranie części uszkodzonych kominów (w jednym 5 warstw cegły, a drugim 7 warstw) i wymurowanie nowych;

- wymiana haków mocujących rynny;

- położenie podestów dla kominiarza

- no i w końcu prace konieczne aby położyć nową dachówkę:

- położenie folii paroizolacyjnej , przybicie łat oraz położenie dachówki

- obróbka blacharska kominów.

Chodzi mi o to aby ktoś nie nabił mnie w butelkę, gdyż nie mam zielonego pojęcia ile to może kosztować.

 

Jaką dachówkę wybrać, aby nie była cięższa niż obecnie leżąca poniemiecka dachówka karpiówka?

Wiem, że od rodzaju dachówki zależy gęstość zamocowania łat, czyli ilość potrzebnego drewna. Sęk w tym, że nie wiem jaką dachówkę mogę położyć.

Czym oprócz ciężaru i ceny dachówki jeszcze się kierować?

 

Tutaj wygląd dachu od strony zachodniej (foto na portal fotosik.pl)

http://images46.fotosik.pl/324/504cbde7857432b7m.jpg

Widok z czterech .jpg

Edytowane przez roman-5000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty chcesz kupić dachówkę co do sztuki? Remont Twojego dachu to poważna sprawa i nie ma tu mowy o nabijaniu w butelkę. Ty się martw abyś znalazł doświadczoną, rzetelną firmę, która podejmie się takiego remontu. Każda dachówka zakładkowa będzie lżejsza od karpiówki. Musisz się liczyć z kosztem minimum 300,- za 1 m2. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne bezsensowne zapytanie, ilu tu fachowcow na forum tyle byloby wycen, po drugie, nie znajac regionu wypowiedzi nie beda adekwatne to twojego zapytania, dachowke i inne potrzebne materialy lepiej jak policzy dekarz ktory podejmie sie tego zlecenia, ja nie zdecydowałbym sie zrobic wyceny oraz zestawienia materialu nie widzac na zywo tego budynku. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Z remontem starego to jest tak, że z każdym etapem rozbiórki okazuję się że jednak więcej jest do roboty.

Co do położenia dachówki, to też zależy jaka będzie, bo np przy karpiówce trzeba się więcej napracować, więcej waży, gęściej łat itp. Ceny za położenie to około 50zł- 70 za standardową "esówkę" i 75 do 150 za karpiówkę. Niektórzy doliczają obróbki ( 10-20zł/mb) inni robią w cenie. Tutaj należało by się skontaktować z jakimś wykonawcą w celu zrobienia wyceny.

Nie wiadomo też jakie wyjdą koszty ukryte inwestycji, np. możliwa wymiana krokiew, może trzeba będzie rozebrać cały komin bo warstwy luźno leżą, może murłata do naprawy, czy okna wejdą w rozstaw krokiew itp. Remontowałem kilka zabytków na starówkach i wiem że to ciężki temat. Rzadko udaję się zamknąć robociznę w cenie zawartej w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Wszystko OK tylko co z tą instalacją odgromową?! Za mało obejm na gąsiorach, drut pofalowany, za mało zwodów. Czy było to uzgadniane z jakimś kompetentnym elektrykiem? Ta instalacja psuje cały efekt i może być nieskuteczna. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko OK tylko co z tą instalacją odgromową?! Za mało obejm na gąsiorach, drut pofalowany, za mało zwodów. Czy było to uzgadniane z jakimś kompetentnym elektrykiem? Ta instalacja psuje cały efekt i może być nieskuteczna. Pozdrawiam.

Instalacja jest poniemiecka - w całości miedziana. Pofalowana, gdyż ten drut (ściągnięty i wyprostowany) został przez wykonawcę powyginany w momencie montażu, a poza tym jak słusznie zauważyłeś zamontowano za mało zwodów. Moim zdaniem powinno być co najmniej jeszcze dwa.

Zgadzam się z Tobą całkowicie, że to psuje cały efekt ale nie zgadzam się że może być nieskuteczna. Ten krzywy drut to jedyna rzecz, z której jestem niezadowolony.

 

Stopnie kominiarskie są chyba trochę za daleko od siebie ? Duże kroki trzeba będzie robić :)

Stopnie zostały już testowane przez kominiarza przy corocznej kontroli i czyszczeniu kominów.

BTW. Stopnie zostały zamontowane co drugą łatę. Jak by stopnie były gęściej (co każdą łatę) to kominiarz musiałyby z kolei drobić kroczki jak pingwin. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem zdjęcia dachu przed i po wymianie dachówki. Wcześniej ten dach miał duszę, teraz wygląda nijako. To dobry przykład że wymianę pokrycia trzeba dobrze przemyśleć.

Dokładnie, tym bardziej, że na tym poniemieckim dachu przydałaby się dachówka np. staroniemiecka, albo podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...