Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spalanie ekogroszku 2010/2011


pepe28

Recommended Posts

Witam Wszystkich użytkowników pieców na ekogroszek. Chciałbym zrobić podobny sondaż jak w temacie gazu i mam zapytanie do was.

Wiem że sezon się jeszcze nie skończył, ale chodzi mi o zużycie ekogroszku od początku sezonu. I podaje dla przykładu pierwszy, mój dom 160m2, ocieplony styropianem 12cm, od 1 października do dziś 99 worków 25kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee poczekajcie do konca sezonu..... dane będą bardziej wiarygodne. poztym piszcie ile osób w domu i jaka temp?

 

Do tego trzebaby dodać milion innych parametrów, chociażby lokalizacja domu. Bo jak słyszę, że na suwalszczyźnie cały czas poniżej -10 to się zastanawiam ile tam musi iść węgla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że u mnie nie ma aż takiej tragedii. Palę ekogroszkiem pierwszy rok i mimo sterownika z algorytmem LOGIC i tak cały czs kręcę ustawieniami. Mój kocioł to PER-EKO KSR-14 KW ze zwykłą retortą Pancerpol 15KW. Dom 120 m2 budowany w latach 80-tych, Sciany 1+1/2 suporeksa ocieplone 10 cm styropianu, poddasze 10 cm wełny, dużo okien z szybami k-1,1 czyli ogólnie średnio docieplony. Ogrzewam również dwa bojlery po 100l każdy, które conajmniej dwa razy na dobę są opróżniane. Moje spalanie od początku pażdziernika do teraz to 2700 kg groszku raczej niezłej jakości. W porównaniu do niektórych to wydaje mi się, że to bardzo dużo. Sam już nie wiem. Czy może ktoś skomentować? Aha, dopisuję,że jest nas cztery osoby, na grzejnikach są głowice, więc w różnych pomieszczeniach są różne temp. ale ogólnie od 19-21 C. Edytowane przez tomek1radom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

 

No temat można wskrzesić bo już po sezonie grzewczym.

 

Dom ocieplony, ogrzewane 240 m2 z kotłownią + 200 litr CWU na 4 osoby to w tym sezonie grzewczym od 16.10.2010 r. do 02.04.2011 r. spaliłem dokładnie 3571 kg ekogroszku kwk Julian, plus 1,5 m łupków dębowych w kominku. Jestem zadowolony z tego wyniku bo wyszło mi tonę mniej niż w sezonie poprzednim. Temperatura w domu od 22 do 23 st. C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja lubię takie wątki, które za dużo nie wnoszą bez głębszej analizy. Ale zaktualizuję swoje dane - od 07.09.2010 do 03.04.2011 nieco poniżej 3,7 tony EKORES VIP. Piszę nieco, bo jeszcze trochę w zasobniku węgla jest.

 

W sobotę przestawiłem sterownik w tryb Lato, więc można sezon uznać za zakończony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Spalanie od połowy listopada 2010 do dzisiaj 13.04.2011: 7 ton ekogroszku KWK Julian. Zostało mi jeszcze 20 worków po 25 kg czyli pół tony na te ostatnie zimne tygodnie.

Lokalizacja: woj. śląskie koło Gliwic, dom 267 m2, z tego 127 m2 podłogówki reszta: 140 m2 grzejniki, bojler CWU 300l. Piec Klimosz 35 KW ling combi duo.

 

Jak wy to robicie, że macie tak niskie spalanie????

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHE smieszy mnie jak ludziska wypisuja i jakie maja roznice w spalaniu bo mozecie pisac kto ile spalil ale nikt dokladnie nie pisze ile osob jakie temperatury maja ile grzeja jak grzeja jake cwu - i jak sadze i sledze watki to czasami mam wrazenie ze jak ktos napisze JA spalam 3t to drugi zeby byc lepszym napisze a JA 1,5 .(....sasiad musi byc lepszy ....po prostu to POLSKA)...takze mysle ze kazdy ma inne warunki inna lokalizacje w POlsce co tez ma znaczenie i okna ocieplenie itd....takze ten watek to raczej mozna traktowac z przymrozeniem oka ...pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Spalanie od połowy listopada 2010 do dzisiaj 13.04.2011: 7 ton ekogroszku KWK Julian. Zostało mi jeszcze 20 worków po 25 kg czyli pół tony na te ostatnie zimne"

 

 

a na pisz jakie miałeś ustawienia i w jakim czasie dochodził ci do zadanej i ile pozostawał w podtrzymaniu

 

Ciężko to określić, ponieważ za każdym razem jest inaczej. Jest to nowa instalacja, sterownik pieca z siłownikiem, wszędzie programowane regulatory pokojowe. Tak na oko, proporcje są mniej więcej 60% pracy 40% postoju. W grudniu jeszcze bawiłem się w pomiary ze stoperem, ale nie ma to sensu. Za jednym razem jest 6 min pracy i 25 min postoju, innym razem 20 min pracy 8 min postoju, a jeszcze innym razem 14 min pracy 11 min postoju. Sterownik wszystkim steruje.

Temperatury mam zaprogramowane w pomieszczeniach z grzejnikami 19-21 stopni, a tam gdzie podłogówka 18-22 stopni w zależności od pory dnia i nocy. Piec pracuje raz na temperaturach 55-59 stopni a innym razem 68-75 stopni.

Temperaturę CWU mam ustawioną na 50 stopni.

Teraz pali tak na oko od 1 do1,5 worka dziennie, ale zimą w silne mrozy nawet po 3 worki dziennie. Piec pracuje non stop, nie licząc przymusowego okresowego czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na przyszły sezon spróbuj tak ustawiać moc palnika, by jak najrzadziej przechodził w stan podtrzymania

uzyskasz dzięki temu większą sprawność szczególnie w cieplejsze dni (6 min pracy 25 podtrzymania)

no i paliwo unikaj takich których nie da się całkowicie spalić i pozostaje tzw koks

przydał by ci się też temometr w czopuchu byś nie przesadzał z mocą nadmuchu

a kto wie może z 1 t byś zaoszczędził na sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zyzolek trochę jednak sporo Ci spala - a dom masz nowy? ocieplony ?

Chociaż w pierwszą zimę w domu spaliłem 4580 kg ekogroszku plus 1,5 m łupek w kominku to teraz dom się już wygrzał i spaliłem znacznie mniej - tak, że wygrzanie nowego domu ma jednak kolosalne znaczenie.

 

Można powiedzieć, że dom jest nowy. Przerobiliśmy starą budę (magazyn zboża, hangar na kombajn, kurnik itd.) w nowoczesny dom. Koszt był większy niż budowa od podstaw, ale to inny temat. Oczywiście, jest dobrze ocieplony, okna salamander współczynnik 0,8. Może faktycznie za rok będzie lepiej, choć w to wątpię. Chyba trzeba zacząć oszczędzać i grzać tylko do 18 stopni, ale moi współdomownicy raczej mi na to nie pozwolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie na szybko policzyłem według tabelki z tego forum

7 t groszku spalisz przy sprawnosci 50% i zapotrzebowaniu na ciepło ok 100kWh/m2/rok

przy sprawności 60% twoje zapotrzebowanie wyszło by ok 120kWh/m2/rok, to raczej jest za dużo skoro twierdzisz ze masz dom dobrze ocieplony.

Myślę że masz po pierwsze kocioł za duzy jak na te powierzchnie, a po drugie źle nim palisz

Gdybyś uzyskał sprawność w okolicach 70% twoje spalanie wyniosło by ok 5t na rok

polecam ciepłomierz, wiele ci powie na temat sposobu palenia i jakości opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie na szybko policzyłem według tabelki z tego forum

7 t groszku spalisz przy sprawnosci 50% i zapotrzebowaniu na ciepło ok 100kWh/m2/rok

przy sprawności 60% twoje zapotrzebowanie wyszło by ok 120kWh/m2/rok, to raczej jest za dużo skoro twierdzisz ze masz dom dobrze ocieplony.

Myślę że masz po pierwsze kocioł za duzy jak na te powierzchnie, a po drugie źle nim palisz

Gdybyś uzyskał sprawność w okolicach 70% twoje spalanie wyniosło by ok 5t na rok

polecam ciepłomierz, wiele ci powie na temat sposobu palenia i jakości opału

 

Co to za urządzenie, ten ciepłomierz?

 

Wg projektu zapotrzebowanie na ciepło jest 68 W/m2, ile jest faktycznie nie wiem jak to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to licznik ciepła jak nazwa wskazuje, mierzy temperatury wody zasilającej i powrotnej z instalacji oraz przepływ w m3/h na tej podstawie podaje jaka jest aktualna moc pobierana przez instalcje i ile ciepła w GJ lib kWh zostało do instalacji przekazane z kotła. Na tej podstawie możesz wyliczyć sprawnosc swojego kotła, rzeczywiste zapotrzebowanie budynku, okreslić mniej wiecej jakość spalanych paliw i ile cie kosztuje np 1GJ ciepła paląc różnymi paliwami. Mi jak do tej pory najpiej wychodzi na miale z lokalnego składu za 550zł/t 1GJ kosztuje 32zł, na czeskim groszku z bicomana 54zł - 17,4zł za woek 25kg

 

 

a przy tym zapotrzebowaniu z projektu i sprawności 60% spalił byś 3,9t grochu 27kj/kg

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za urządzenie, ten ciepłomierz?

 

Wg projektu zapotrzebowanie na ciepło jest 68 W/m2, ile jest faktycznie nie wiem jak to sprawdzić.

 

Podstawiaj w moim kalkulatorze w H2 dotąd wartości aż otrzymasz poniesiony koszt roczny lub swoje 7t, oczywiście wstaw swoją cenę jednostkową (kolumna E) w zł/kg, w tym formacie jedności oddziel od dziesiątych kropką, nie przecinkiem. Przy sprawności 0,7 rocznie zapotrzebowanie wypada na 34000kWh, przy 267m2 daje wynik 127,34kWh/m2 (oczywiście w tym cwu)- zapraszam do mojego kalkulatora

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Przy tak dużym piecu (35kW) pomyślałbym nad ogrzewaniem cwu małą pc p-w, która w okresach przejściowych (do 5-10stC) mogłaby dogrzać również dom. Taki kocioł przy małym zapotrzebowaniu może pracować z małą sprawnością, co bezpośrednio przyczynia się do poważnych strat kominowych. Po zainwestowaniu w małą pc (7kW) oczekiwałbym szybkiego zwrotu 2-3 lata tej inwestycji.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...